Jump to content

Inlocuire garnituri etrier


doctorul
 Share

Postare recomandată

Salut,

Cleste se gasete pe net destul de scump, ajungi pe la 100 lei, eu am facut operatiile de reconditionare etrieri spate si nu am umblat acolo...

dar daca vrei ai nevoie de cleste de sigurante C cu cioc de 5cm la 90 de grade. Poate te ajuta pozele din postul meu la reparat.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca garnitura exterioara, cea protectie praf, este ciupita va genera scurgeri de lichid frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imediat. In timp, dupa ce va rugini pistonasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare , cum pot sa dau jos etrierul spate si sa schimb garniturile fara sa imi curga lichidul de frana pe la furtun, ce sa pun la surubul ala? 

Modificat de marcelinho23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de surubul care se prinde de etrier strange furtunul cu un cleste cu autoblocant sau cu o cheie franceza. Pune bucati de cauciuc pe dintii clestelui sa nu jeneze furtunul de frana. si astfel de acolo inainte nu o sa mai curga lichidul de frana .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa strici colegu, daca te uiti in DIY`ul lui SergiuD ai sa observi ca si el a strans furtunul dar cu o cheie franceza (fiecare cu ce are).

Dupa ce gatui furtunu desfaci in voie... De operatiunea asta tot pe spate trebuie sa ma apuc si eu astazi sau maine, in functie de cum imi ajunge presa.

Pentru furtun nu aveam nici eu un cleste de genu si mi-am achizitionat ieri ceva de genu. 

Ai grija sa pui ceva cauciuc pe falcile clestelui sa nu ciupeasca furtunu ...

cleste_autoblocant_expert_250_mm_art_4491.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 29.11.2016 at 4:33 PM, marcelinho23 said:

Salutare , cum pot sa dau jos etrierul spate si sa schimb garniturile fara sa imi curga lichidul de frana pe la furtun, ce sa pun la surubul ala? 

Poti sa pui pe cineva sa tina pedala de frana impinsa la podea pana schimbi etrierul si nu curge lichidul:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca e buna metoda, defapt e cea mai eleganta, eu nu o stiam cand am facut tutorialul, cred ca se poate gasi o "caramida" care sa tina pedala apasata in locul unei persoane, fiindca dureaza ceva timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau o bucata de lemn fixata intre scaun sofer si pedala de frana :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe spate pistonasul de frana poate avea mai multe dimensiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Poate in functie de echipare? lucas, trw......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu,îl măsori,eu asa am făcut când am luat garniturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut care ma poate ajuta si pe mine?garnitura din poza 1 se va monta cu "c-ul" intdreptat ca sageata din poza "A" sau ca in poza "B"?

poza 1.jpg

poza a.jpg

poza b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citez din tutorialul meu: "Din fabrica pe acel mecanism intern pistonului a fost pus un oring, dar in setul de reparatie vine o garnitura de tip pompa de frana, care se orienteaza cu deschiderea catre interior"

Cand am scris interior m-am referit la etrier.

Link cu tutorialul: https://vwforum.ro/topic/120618-diy-reconditionare-sistem-franare-etrier-fata-etrier-spate-si-pompa-de-frana/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

multumesc,asta nu intelegeam,interiorul etrierului sau al pistonasului

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!