Jump to content

Masina mea - Golf V


alex861

Postare recomandată

Salutare tuturor.

In curand se vor implini 3 luni de cand mi-am luat prima mea masina, si dupa multe zile de rasfoit forumul m-am decis sa-i fac si eu o prezentare asa cum se cuvine.

Asadar e vorba de un Golf V 1.4 FSI 90 CP in 2 usi. Motorizarea e una nu foarte iubita dar pot sa spun ca pe mine deocamdata ma satisface in totalitate.Majoritatea km ii fac prin oras pe distante relativ scurte si la ore destul de lejere astfel incat sa ma pot bucura in liniste de mersul lin al unei masini linistite.

Deocamdata i-am facut un schimb de filtre si ulei ,plus un rulment dreapta spate care facea galagie inca de cand am luato.

Si asa cum ii sta bine unui pasionat de auto asa cum sunt, vreau sa trec si la cateva modificari deocamdata vizuale pana cand ma mai pun la punct putin cu tehnica.Si anume: praguri si fusta spate GTI, folie pe geamuri, jante pe 17" si cam atat imi trece prin cap.Daca aveti ideei ,pareri si mai ales sugestii va rog sa le exprimati sus si tare aici, ar fi foarte bine venite.

post-83574-0-68263500-1298467298_thumb.j

post-83574-0-65187200-1298467320_thumb.j

post-83574-0-62651500-1298467399_thumb.j

Link către comentariu

frumoasa ... motorizarea pot sa zic ca e mai mult decat ok crede`ma ca si eu am FSI ... decat sa ai un 1,6 mpi "puturos" mia bine FSI-ul de 1,4 ... impozit si asigurare mai ieftine ;) .. hai cu mai multe foto ... mai ales de interior !

Modificat de davides
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!!! :Driver:

Ms ms

In weekend o bag intr-o sedinta foto si la interior si promit ca vin si cu cateva poze atunci.

Pana una alta ca si ideei de perspectiva pentru atunci cand se va mai incalzi afara, la interior o sa ii imbrac volanul in piele si manerele de la usi cel mai probabil o sa le vopsesc intr-un negru mat (problema generala cu zgariatul manerelor e prezenta si la mine).

D.p.d.v al consumului momentan ma declar multumit.In oras consuma in jur de 8.5-9% iar in afara la mers economic(100km/h constant)undeva la 6%.

La ultima alimentare, cu 52 de litri petrom 95, am mers 770km ,asadar un consum de 6.8% in conditiile in care am mers 60% in afara si 40% in oras.

Ieri iam bagat Alto 101 sa vad si cu o benzina superioara daca se simte vreo diferenta(desi ma indoiesc)...

Iata si o poza cu un volan imbracat in piele,cam la fel cum as vrea sa arate si al meu :vwrullz:

post-83574-0-65216600-1298537912_thumb.j

Link către comentariu

Frumoasa. :D

Are 6 trepte?

5 trepte are. :Driver:

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Ms ms. O conduc destul de atent chiar mai atent la unii colegi din trafic care ii cam doare in pix de regulile de circulatie.

Chiar azi dimineata mi-a taiat calea o doamna bine construita intr-o nova ruginita.

Tind sa cred ca nu mai avea frane odata ce a trecut prin fata mea ca un glont fara sa simuleze macar putina frana... :frigbaitata:

Link către comentariu

Revin cu cateva poze cu interiorul. Sunt facute cu telefonul, deci nu foarte reusite...

post-83574-0-43131400-1298874235_thumb.j

post-83574-0-67865200-1298874260_thumb.j

post-83574-0-91586800-1298874273_thumb.j

Modificat de alex861
Link către comentariu

la interior este exact ca a mea :P ... well ... aproape ! simpla si ok !

dap,aproape la fel ...eu am si incalzire in scaune in plus :blah:

Oricum foarte frumoasa masina ta...deabia astept sa dea caldura sa pot sa ma bag si eu in ea...sa ii aduc cateva modificari...asa din iubire :) .Deja bani sunt pusi deoparte numai sa vina odata primavara ca acum e frig tareeee :frigbaitata:

Modificat de alex861
Link către comentariu

la ce te`ai gandit? :D ... poate imi mai dai si mie idei ...

Modificat de davides
Link către comentariu

Pai in primul rand vreau sa curat tapiteria,desi nu e deloc murdara incat sa atraga atentia,dar pentru linistea mea sufleteasca...

Deja spuma e luata,defapt vro 2,una Maxi Foam(care zic unii ca ar fi spuma uscata) si alta 2+2,care pare sa fie ceva mai apoasa).

Apoi vreau sa curat motorul(la fel am luat o solutie speciala care e cu ceva ceara parca).

Vreau sa pun si boxe pe spate...deja sunt in cautari...zilele astea sper sa le si cumpar.

Urmeaza folia pe geamuri, pragurile de GTI, fusta spate GTI si nu in ultimul rand un set de jante.

Si cred ca e de ajuns ... sa le vad pe astea indeplinite si apoi fac eu rost si de alte task-uri :rolleyes:

Link către comentariu

In fine, zilele astea am reusit sa indeplinesc unul din obiective si anume folie pe geamuri.Am ales 50% pe fata si 80% pe spate. Acum parca as zice ca mergea un 70% pe fata fara probleme...desi pentru siguranta si vizibilitatea parca e mai bine cu 50%.

P.S: Din pacate orasul e foarte murdar asa ca si masina e mizerabila...o sa revin cu mai multe poze dupa ce o spal, insa sa mai treaca si flescaiala asta...

post-83574-0-27496400-1299434602_thumb.j

post-83574-0-48220000-1299434606_thumb.j

post-83574-0-77195500-1299434610_thumb.j

Link către comentariu

Ii sta foarte bine!

Se mai autorizeaza folia pe fata?

Link către comentariu

Sincer nu stiu exact baza legala ...dar cei la care am facut, mi-au pus timbre, mi-au dat un teanc de acte...

Sper sa nu am probleme si sa nu ma opreasca politia :)

Link către comentariu

Ii sta bine cu folie :D. Nici cu 70% nu aveai probleme ca nu e mare diferenta, dar e bine si asa!

Link către comentariu

Azi am tras o sperietura zdravana...cand am plecat de dimineata,dupa nici 100 de metri a inceput sa se auda un huruit foarte puternic ca de metal pe metal.Am fost cu ea la service si cand au desfacut roata dreapta fata surpriza...o pietricica se afla intre disc si placuta de frana.Pot sa spun ca ma simt foarte usurat...deja eu ma gandeam la o planetara ceva, sau mai rau la cutia de viteze cine stie ce... :rolleyes:

Link către comentariu

Folie pe fata nu ai voie iar daca gasesti pe cineva iti ia certificatul chiar daca ai omologare pe geam sau documente,ti-o spun din sursa sigura!!!oricum arata ft bine :Driver:

Link către comentariu

Asa ceva parca stiam si eu...sper totusi sa nu fie cazul si sa nu ma opreasca...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!