Jump to content

Bare suport + suport skiuri


crazyidane
 Share

Postare recomandată

Am fost ieri la Seat si am intrebat cat costa un set original de bare de suport + un suport de 6 skiuri (respectiv 4 snowboard-uri), pentru ca imi trabuiesc pentru la iarna, si am aflat ca impreuna sunt 14.000.000 (8.000.000 barele + 6.000.000 suportul skiuri). Mie mi se pare cam exagerat, chiar daca sunt originale si cu garantie. Am mai cautat pe net si am gasit un site unde un set costa in jur de 6.500.000. Ma rog...nu stiu exact cat de bune erau insa am sunat ca sa aflu (de vreo 10 ori) si nu mi-a raspuns nimeni.

In fine...Intrebarea mea este daca stie cineva un magazin/o reprezentanta/etc. unde pot sa gasesc un astfel de set compatibil pentru masina mea (Seat Leon 1), de calitate si, de preferat, la un pret mai mic?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DeathRipple

    11

  • geox1973

    7

  • crazyidane

    6

  • lautrec

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am vazut o gama variata de bare, suporti, thule la Carrefour, la preturi mai mult decat rezonabile, dar nu stiu cat sunt de "originale" si cat sunt de bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distribuitori Thule si Atera se gasesc prin tot Bucurestiul: pitstoptuning, augsburg, carrefour... in militari, inainte de McDonald's, pe sens opus, este e cladire de vreo 2 etaje care sincer nu mai stiu cum se numeste, unde au toata gama Thule.

Eu de exemplu am luat de la pitstoptuning anul trecut bare transversale Thule din aluminiu cu 188 euro si suporti Atera pt 3-4 perechi de schiuri cu 65 euro. Barele din otel, negre, erau 140 euro iar suporti Thule 100 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu dilema asta asta iarna si pana la urma am cumparat de aici (http://www.accesorii-auto.com.ro/contact.php)

de gasit, gasesti ogramada de oferte insa apare urmatoare problema:

trebuie sa te obisnuiesti cu ideea acestor suporti universali care dupa parerea mea STRICA estetica masinilor noastre. vorbesc despre betele alea transversale care arata inestetic dupa parerea mea si cred ca impieteaza asupra Cx-ului

cred ca suportii originali arata muult mai bine cu marginile rotunjite si incadrate perfect in estetica masinii. suportii universali arata ca niste betze care de multe ori sunt mai lungi decat latimea masinii si arata ... aiurea

mie personal imi pare rau ca nu mi-am luat marfa originala. daca diferenta de pret intre originale si universale este <300 RON, eu unul nu m-as uita la bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza daca mai ai si bani...eu unu nu am 14000000 pentru asta. Daca aveam si eu as fi preferat originale. Tot ce vreau eu e sa nu dauneze cumva masinii (adik s-o zgarie, etc.) si sa nu zboare de pe masina. Nu ma intereseaza cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-ti zboara fii pe pace. trebui insa:

-sa pui si tu schiurile cu vf. IN SPATE !

-sa nu depasesti 100-MAX 120 !!!!

eu pe un set de Atera (barele negre, suportii din Aluminiu) am dat 8 mil anul trecut cand EUR era 40.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers la C&C si acum ar costa cam 7.500.000 cu tot cu TVA (de aluminiu). As vrea sa intreb:

1. care e diferenta intre otel si aluminiu pentru aceste suporturi si care e mai bun?

@godaro> vreau sa pun 4 snowboard-uri.

2. trebuie cu max 120? macar un 140 nu e ok?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca sunt si cutii pentru schiuri, cu ele viteza maxima sigur e mai mare de 120km/h. Am un catalog de accesorii de la Skoda, va pun deseara preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat din belgia doua seturi AutoMaxi, unul pt golf si altul pt astra. Aceeasi marca am vazut-o si in Romania la Selgros. Atentie ca cel pt golf la mine nu potrivea desi scria pe el golf IV. l-am dat inapoi. pretul era 45 de euro barele si 25 de euro suportii pt 4 schiuri.

la metro sunt cu 1,7 mil ROL si scrie pe cutie golf IV-bora. stie cineva daca sunt bune (daca potrivesc)? pt ca pe mine nu ma intereseaza sa transport pe bare mai mult de 75 kg la cat rezista cele mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai aveti in vedere cazul in care afara ploua/ninge si se face o mare mizerie pe sosea, o sa aveti placuta surpriza ca la destinatie sa trebuiasca neaparat bagate skiurile direct sub dus pentru a le spala pentru ca se fac intr-un mare fel. In cazul in care au mai dat pe jos si cu solutie antiderapanta sau mai ales sare, o sa vedeti pe canturi rugina.

Eu prefer sa rabatez 1/3 bancheta spate si sa le bag in masina.

Pe mine insa ma roade alta problema interesanta:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=4536&hl=sac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La accesorii-auto.com.ro am intrat si eu si am vazut ca printre distribuitori sunt si cei de la C&C => am mers la ei (ca sunt aproape).

La bear.ro am intrat...am vazut...am sunat...si nu au raspuns.

Cutii nu cred ca iau ca sunt destul de scumpe.

Serios acum...credeti ca daca merg cu 140 e periculos? Ideea e ca merg in Austria...si daca e s-o tin la max 120 nu-mi prea convine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bear.ro am intrat...am vazut...am sunat...si nu au raspuns.

<{POST_SNAPBACK}>

Salut domnule,

Este posibil sa nu fi raspuns, ne cerem scuze :). Spune ce te intereseaza si o rezolvam daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus mai sus: bare de sustinere + sistem de prindere a skiurilor (pentru 6 perechi) pentru Seat Leon 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus mai sus: bare de sustinere + sistem de prindere a skiurilor (pentru 6 perechi) pentru Seat Leon 1.

<{POST_SNAPBACK}>

si pe mine ma intereseaza pt golf IV. poate ar fi utila o lista cu tot ce au pt VAG. nu cred ca sunt multe modele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine subiectul... mai exact pentru viitoarea masina din semnatura.

La masina actuala (Dacia) folosesc cu succes de peste 4 ani suporturi de sky (pt. 2 perechi) cu prindere magnetica pe capota.

Nu am avut probleme cu ele, le-am cumparat acum 4 ani din metro la sub 1 milion (parca).

Avantaje

- se monteza/demonteaza rapid

- depozitate ocupa putin spatiu

- pot fi folosite pe aprope orice tip de capota metalica, plana, (chiar si pe un travai daca ti se pune pata...;)

Dezavantaje

- se pot monta numai daca capota este curata (fara praf, zapada, gheata, e.t.c.), uscata, metalica

- se demonteza rapid... inclusiv de alte persoane in afara de proprietar ;)

- au aceiasi limitare de 120km/ora la viteza... dar la astea chiar cred ca se pot desprinde fata de celelalte cu prindere diferita

- poate zgaria vobseaua daca prinzi praf, sau nu le montezi/demontezi corespunzator

Parerea mea este totusi sa nu va cumparati asa ceva daca gasiti... decat daca sunteti foarte lenesi cu montatul/demontatul, eu unul vreau sa-mi cumpar unele cu prindere obisnuita, am vazut deja unele interesante in link-urile din posturile anterioare.

De asemenea modelele cu prindere pe capota cred ca suporta viteze mult superioare de 120km/h din moment ce astea cu prindere (zic eu mai slaba) suporta tot atat fara probleme.

@DanL

Pana acum la nici un drum nu s-au murdarit asa de tare incat sa trebuiasca sa le spal... cat despre ruginit canturile, se intampla oricum daca nu le stergi cu o carpa uscata... si chiar si asa in timp...

Intrebari pentru cei care aveti astfel de dispozitive (cu prindere pe capota):

1. Deschidere/desprindere are vreun sistem de securitate prin care sa poata fi folosit doar de catre proprietar ? Am vazut unele cu cheie...doar la desprinderea schiurilor...

2. Montatul/demontatul pe capota cat timp consuma ?

3. Ati constatat alte lucruri care sa va deranjeze la ele, in afara de estetica si aerodinamicitate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. toate sistemele au ceva de siguranta p'acolo. acum depinde cat sunt de bune. eu de ex. la ale mele (atera) nu prea sunt multumit. au niste capace de plasric inchise cu o cheie tubulara tot din plastic, care protejeaza zona ce se insurubeaza in plafon. aceste capace de plastic par fragile si cred ca se pot smulge. insa ca cineva sa le fure cu totul ar trebui sa aiba rabdare, sa desurubeze temeinic. sistemul de insurubare/desurubare este atipic, nu merge cu cheie si are o clema care trebuie rotita si plimbata la fiecare 1/2 rotatie. sistemul e simplu si ingenios

am vazut insa sisteme de incuiere a barelor mai interesante (thule) care au un butuc de cheie bagat direct in bara

2. la mine montatul si demontatul nu dureaza mult (max 20min). insa e migalos. nu cred ca foirea lor pe durata sezonului face bine sistemului de suruburi asa ca prefer sa le montez iarna si sa le dau jos primavara

3. zgomot f. mare la rulare, consum mai mare (cred ca bate spre 0.5 l/100 motorina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat in seara aceasta: bare suport Atera + suport 6 skiuri Mont Blanc (aluminiu) -> 7.900.000. Mi se par bune (rezistente) si in plus imi plac cum arata pe masina. Se potrivesc. :) Abia astept iarna. :P

Va multumesc mult pentru toate informatiile pe care mi le-ati dat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

indraznesc sa readuc in actualitate subiectul...

poate cineva sa-mi spuna despre calitatea produselor de pe piata romaneasca? (am vazut oferta la augsburg sensibil mai ieftina decat ce-am vazut in strainatate) locul de provenienta, calitate, garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa recomand ca fiind de calitate suporturile Thule.

Eu mi-am luat de la Gimarom (www.gimarom.ro). Desi pe site zice ca se ocupa numai cu parbrize, stiu ca sunt importatori Thule si le aduc din Ungaria.

Cele pe care mi le-am luat sunt formate din bare transversale, suport ski si picioare. Barele si suportul sunt universale, iar picioarele se cumpara dupa catalog.

Montajul il fac gratuit la ei.

Toate au chei pentru siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa recomand ca fiind de calitate suporturile Thule.

Eu mi-am luat de la Gimarom (www.gimarom.ro). Desi pe site zice ca se ocupa numai cu parbrize, stiu ca sunt importatori Thule si le aduc din Ungaria.

Cele pe care mi le-am luat sunt formate din bare transversale, suport ski si picioare. Barele si suportul sunt universale, iar picioarele se cumpara dupa catalog.

Montajul il fac gratuit la ei.

Toate au chei pentru siguranta.

ai fost la magazin, sau cum? niste preturi poti sa ne spui? (eu incerc sa fac comparatie cu preturile vazute la augsburg pe site, care tot thule sunt)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat in toamna pe picioare pentru solenza care se prind la usi, bare transversale si suport 4 perechi 650 RON, iar separat am luat un set de picioare care se prind de barele longitudinale la passat cu 250 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda. pai la preturile astea le iau de afara. ies mai ieftin. m-a derutat faptul ca m-am uitat la alte preturi cand am pus intrebarea. ingrozitor de scumpe la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!