Jump to content

Xenoane Fabia II


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Salutare! Am si eu o intrebare, a montat cineva xenoane la Fabia II? M-ar interesa ceva sfaturi/poze cu modul de montaj si cum s-au pozitionat balasturile. Am de gand sa achizitionez xenoane pentru masina sotiei, Fabia II elegance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai si lupa pe faruri, eu zic sa uiti de xenon. Asta daca vrei sa-ti fie mila de ceilalti participanti la trafic ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lupa la far( de fapt am scris ca este un elegance-astea au toate faruri cu lupa din fabricatie parca), de aceea am si optat pentru xenoane. Vreau sa pun de 4000 sau 4300K, sa fie asemanatoare cu cele din fabrica, nu vreau sa deranjez pe nimeni din trafic.

Modificat de maie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am montat pe fabia mea xenon h7 de 6000k de 35w, foarte mare diferenta fata de halogenele philips care le aveam care erau cele mai cele care le-am gasit, 80ron de caciula. droserele de la kiturile xenon le-am prins cu ajutorul suportilor metalici cu care au venit cu cate un surub autoforant de caroserie, in cona imbinarii aripilor exterioare cu cele interioare. a trebuit sa indoi tablitele alea sa ia forma buzei aripii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat pe fabia mea xenon h7 de 6000k de 35w, foarte mare diferenta fata de halogenele philips care le aveam care erau cele mai cele care le-am gasit, 80ron de caciula. droserele de la kiturile xenon le-am prins cu ajutorul suportilor metalici cu care au venit cu cate un surub autoforant de caroserie, in cona imbinarii aripilor exterioare cu cele interioare. a trebuit sa indoi tablitele alea sa ia forma buzei aripii.

Multumesc pentru informatie. Fara sa stiu de cum ai procedat tu, am facut si eu exact ca si tine, am prins un balast de o gaura filetata din lonjeronul din dreapta, iar celalalt balast l-am prins de suportul de sigurante care se gaseste pe baterie. In principiu sunt foarte multumit de lucrarea prestata. Am pus Xenon de 4300 si merge super bine. Multumesc pentru sfat, chiar daca a venit mai tarziu. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fii in regula ar mai trebui sa montezi si un mecanism de autoreglaj al farurilor pe verticala si un sistem de spalare a farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar nu am montat un mecanism de autoreglare a farurilor automat( nu prea am cum), dar... dupa ce am montat Xenon de 4300K, pe faruri cu lupa ( din fabricatie) am fost direct in reprezentanta si am facut reglaj de faruri ( de fapt nu au mai trebuit reglate deloc, erau in parametrii ).Am umblat cu masina noaptea Bistrita-Cluj de mai multe ori, Bistrita- Vatra Dornei, deci pe distante destul de mari si nu am primit nici macar un flash de la cei care veneau din fata, deci ma gandesc ca nu am deranjat pe nimeni. Nu folosesc niciodata proiectorele si lampa de ceata decat atunci cand este ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autolevelingul nu e vital, daca ai bun simt si nu "uiti" sa cobori farurile cand masina e goala, sau daca circuli cu ele mereu coborate la maxim (eu de ex. mereu am tinut farurile coborate la maxim, mai ales ziua). Autolevelingul are un delay de circa 5 secunde, deci pe denivelari oricum vei da "flashuri" fara voia ta. Iar spalatorul de faruri are efect doar daca ploua afara, in rest poti sa uiti. Lupa + 4300 fac casa bune ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Sorin Petrescu

Eu pe fabia 2 (1.2 HTP din 2008) mi-am pus Xenon de 50W, 6000K.

Sincer in ultimii 11.000 de km de cand le-am pus nu mi-a dat nimeni lumini...si culmea e ca merg cu ele sus...

Mentionez ca masina are faruri cu lupa.

Daca cumva nu ai, xenoanele bat aiurea...varu are O2 fara lupa si sincer mi se par aiurea rau. Bat in toate directiile. E parerea mea persoanala asa ca nu sariti pe mine.

Singura chestie pe care o recomand este sa-ti pastrezi becurile vechi. La mine in caz de ceva se scoate mufa de la droser si pot pune becurile vechi fara nici o problema.

Diferenta intre 35W si 50W este de la cer la pamant...eu mi-am pus xenon de 35 pe passat prima data...in 2 zile le-am schimbat cu cele de 50. Pe skoda am pus direct de 50 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut la toți!

Am montat și eu xenon de 4300 cu drosere slim pe Fabia soției model Elegance care are faruri cu lupă și sunt foarte mulțumit de lumina. Menționez ca mai am o Jetta cu xenon OEM și nu văd nicio diferența.

Vreau să

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am luat de la mivarom xenon 35w de 4300k, am faruri cu lupa. Instalarea a fost un pic mai greu, dopurile acelea de cauciuc de la kit a trebuit sa le tai, ca sa pot strecura cablurile prin dispozitivul de prindere a becului. Daca un pic indoi tablita aceea, trece becul HID prin ea. Operatia a durat aprox 1 ora in parcarea firmei, cu scule. Am prins droselul de tabla cu surub autofiletant, folosind suportul care vine cu kit. Operatia in sine merita, diferenta fata de halogenele (lumânări.... :D) e de la cer la pământ. Pe fază scurtă în sfârşit văd bicicliştii pe dreapta daca vine cineva din faţă şi dacă aprind faza lungă se face zi.... Cănd vine vreun Logan cu Xenonane H4 albastre care să bată aiurea şi dau un flash, văd pe cei din maşina cealaltă... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sunt cam chioare halogenele standard intr-adevar si cam multi bani costa sa le schimbi cu cele ce au lentila. Sunt curios daca noile faruri cu tehnologie led de pe urmatorul facelift anuntat vor fi compatibile(nu cred ca o sa modifice caroseria pentru niste faruri diferite...„marele facelift„ deja a fost facut). Sunt tare curios ce pregateste Skoda legat de noile faruri led. :icon_idea:

..sa pun acum xenon trebuie sa schimb farurile + becurile xenon

Modificat de lenzexe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut , aveti idee cat ar duce ca pret o instalatie xenon h7 pt fabia 2 cu lupa ? eventual si o firma , ce e mai bun de 35 de 50 v , 4000k 6000k , 8000k ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pe mine m-a costat vreo 170 lei cu transport. Merita.

Nu demult am facut un upgrade, la balasturi slim de 55W. Concluzii: nu merita

esec total, am lumina mai multa, in schimb bruiaza statia CB de vai de mama lui. Pe deasupra, din cauze necunoscute, uneori, cand schimb de la faza lunga inapoi la faza scurta, se stinge de tot, fenomen inexplicabil deocamdata ca obturatorul din cate stiu eu, nu are nici o legatura cu alimentarea xenonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am instalatie dectane originala, de 35W , ce becuri se recomanda pentru aspect standard ? deocamdata am de 5000. si par putin albastre. Si appo. dc palpaie uneori ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

sal.stie cineva ce schema trebuie aplicata ,la fabia 2, ca atunci cand se trece de la far cu oglinda la far cu lupa,farul cel nou sa functioneze normal? intreb pt ca stiu ca cel cu oglinda are 3 fire la bec H4 iar cel cu lupa are 2 fire la becul H7.deci nu sunt la fel.trebuie modificat ceva. stie cineva?

daca nu e bine postat,imi cer scuze si rog pe cineva sa-l mute unde crede ca este bine. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

trebuie ca firul ce alimenteaza filamentul de faza lunga la becul cu 3 fire, sa alimenteze obturatorul din farul cu lupa...teoretic....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca s-ar putea ca obturatoarele sa lucreze cu intarziere, daca aplici aceasta schema.... de accea obturatoarele sunt comandate de centrala electrica... La Golf5, Passat B6... daca nu tragi firul din centrala electrica, obturatoarele se misca in reluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

trebuie ca firul ce alimenteaza filamentul de faza lunga la becul cu 3 fire, sa alimenteze obturatorul din farul cu lupa...teoretic....

nu functioneaza asa pt ca,la H4,filanebtul de scurta,se stinge atunci cand dai pe lunga. in cazul becului H7,acesta se stinge si doar se aude obturatorul cum cupleaza.trebuie modificat,probabil cum scrie si florin,ceva in centrala ca sa ramina becul aprins in timp ce se desface obturatorul.dar ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut din nou. imi pare rau daca este considerat post dublu dar a trecut ceva timp.

 

care este motivul si cum se poate preveni(daca este cazul) pt care se poate arde motorasul de stergatoare dupa ce se monteaza xenon in farurile cu lupa? nu s-a intimplat dar poate exista o cale de a preveni lucrul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se dau csenoanele jos !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de asta...care este solutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Daca mai sint doritori de a schimba H4 in oglinda cu H7 sau H1 cu lupe, atasez doua scheme pentru conversia dorita, una este cu diode, cealalta cu releu .

post-58507-0-99218800-1368699046_thumb.p

post-58507-0-02517200-1368699057_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care e mai eficienta si fiabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

intre timp,cu ajutorul lui lucian,am montat CSenoane pe faruri cu lupa.le-am reglat la aparat si...gata! pot sa merg noaptea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!