Jump to content

Rigidizare caroserie + scartait usi


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Ce pliuri, ce praf ?

Balamalele nu mai tin usa dreapta si freaca pe cheder

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai asa: avem balamale in partea din fata a usii si "limba" aia metalica pe care se inchide usa.

 

Tu vrei sa spui ca "limba metalica" nu este in acelasi plan vertical cu balamalele si forteaza usa sa se frece pe cheder ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma inscriu si eu in acest club select. Scartaitul a aparut timid in stalpul central (de langa sofer) pe la 8000km iar acum la peste 10 mii e chiar deranjant. Deocamdata n-am facut nimic dar urmeaza curatarea chederelor, tratarea lor cu un spray sau glicerina si gresarea balamalelor.

Azi mergand ca pasager pentru prima data in masina mea am observat o mica bataie ce parea ca vine din interiorul usii dreapta fata. Ma bucur totusi ca de la volan nu se aude. Toate astea impreuna cu baraitul boxelor si ceva greierasi fac sa-mi scada placerea de a o conduce.

Ma asteptam la altceva de la o masina noua din clasa asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scartaitul iti recomand 2 chestii, ambele trebuie facute pentru rezolvare:

1. Sonax Gummipflege - 15Ron de la Skoda. E ca un "ruj" cu o crema solida cu care dai pe chedere, vezi ca sunt 2 chedere/usa.

2. Pe limba metalica de pe stalpul usii unde auzi scartaitul, infasori 2 ture de banda izloier, din aia de electrica - plastifiata, usor elastica.

 

Garantez ca dispare scartaitul, fac pariu pe o bere fara alcool :)

 

Baraitul boxelor....ciudat. Eu nu am si ascult muzica destul de tare uneori. Sunt foarte multumit de Soundsystem, am descoperit ca amplificatorul cu 10 canale de sub scaunul soferului e Panasonic :)

Esti sigur ca nu ai o boxa cu membrana fisurata ? E singura explicatie.

Pe bune, chiar se aude bine in masina asta, mai ales daca asculti MP3 trase la 320kbs. Cele la 128kps se aud sinistru, nu are sunetul profunzime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut un test: cu usa inchisa am apasat din exterior pe marginea din dreapta a usii soferului (in partea cu manerul) si scartaia de mama focului. Nu stiu daca s-a slabit intre timp sau ce s-a intamplat dar are un joc de cel putin 1-2mm spre interior. Initial am observat la urcarea usoara a bordurilor cand se tensiona caroseria, apoi si la drum denivelat.

Incerc in prima faza cu spray.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Si eu am aceeasi problema la o skoda break din 2011. Am fost la Ivas Galati si mi-au dat cu un spray pe chedere care a facut sa dispara pe moment toate sunetele, dar au reaparut cam intr-o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi solutia propusa de mine pe pagina trecuta.

 

De 1.5 ani mi-am rezolvat problema asa. A durat fix 5 min aplicarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza este ca la mine scartaie toate 4 :) iar alinierea usilor pare a fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Cu scartaitul iti recomand 2 chestii, ambele trebuie facute pentru rezolvare:

1. Sonax Gummipflege - 15Ron de la Skoda. E ca un "ruj" cu o crema solida cu care dai pe chedere, vezi ca sunt 2 chedere/usa.

2. Pe limba metalica de pe stalpul usii unde auzi scartaitul, infasori 2 ture de banda izloier, din aia de electrica - plastifiata, usor elastica.

 

Garantez ca dispare scartaitul, fac pariu pe o bere fara alcool  :)

 

 

@75nor  .. sa inteleg ca tu ai imbracat in banda piesa din poza ? dar nu se "beleste" banda cand inchizi/deschizi usa ?

post-31246-0-05373400-1427265775_thumb.j

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am imbracat deocamdata limba metalica in banda izolatoare insa o sa o fac cu siguranta + Sonax Gummipflege. Revin cu raspunsul dupa ce execut indicatiile tale - Quino

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Cu scartaitul iti recomand 2 chestii, ambele trebuie facute pentru rezolvare:

1. Sonax Gummipflege - 15Ron de la Skoda. E ca un "ruj" cu o crema solida cu care dai pe chedere, vezi ca sunt 2 chedere/usa.

2. Pe limba metalica de pe stalpul usii unde auzi scartaitul, infasori 2 ture de banda izloier, din aia de electrica - plastifiata, usor elastica.

 

Garantez ca dispare scartaitul, fac pariu pe o bere fara alcool  :)

 

 

@75nor  .. sa inteleg ca tu ai imbracat in banda piesa din poza ? dar nu se "beleste" banda cand inchizi/deschizi usa ?

 

Exact, am imbracat in banda izolier cauciucata toate cele 4 inele metalice - ca in poza ta.

 

Am facut operatiunea in August 2013 si e tot acolo. Nu se "beleste" intrucat partea din usa care se "imbuca" de inelul metalic e dintr-un plastic ok si nu a rupt banda. 

Daca vrei, iti fac poze sa vezi cum arata.

 

Ce e cert, este ca am pus banda la vreo 15k km - ma exasperau scartaielile, iar acum la 42k km e tot liniste in masina. Chiar nu-mi pasa ca am banda acolo, atat timp cat liniste... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , chiar ! Pune si tu niste poze . Si eu sant tentat sa fac operatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se vorbeste de zgomote, am si eu un zgomot "infundat" dinspre usa spate stanga cand trec peste denivelari scurte si drepte (sine tramvai sau praguri in beton). Este ca atunci cand usa nu preseaza pe cheder suficient si face un zgomot la frecarea pe cheder. Sau sa fie vorba de prinderea spatarului de la bancheta spate pe brida de fixare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , chiar ! Pune si tu niste poze . Si eu sant tentat sa fac operatia.

Uite aici. 

Garantez personal reusita. Desi imi scartaia doar usa dreapta fata, am aplicat izolier band la toate cele 4 usi. Liniste si pace de atunci.

Sonax Gummipflege am dat o singura aplicare pe chedere acum 1 an.

Daca tot se vorbeste de zgomote, am si eu un zgomot "infundat" dinspre usa spate stanga cand trec peste denivelari scurte si drepte (sine tramvai sau praguri in beton). Este ca atunci cand usa nu preseaza pe cheder suficient si face un zgomot la frecarea pe cheder. Sau sa fie vorba de prinderea spatarului de la bancheta spate pe brida de fixare ?

Fa un test. Rabateaza bancheta pe sezut si vezi daca mai face. Daca da, e de la usa. Daca nu - e de la prinderea banchetei pe brida pe fixare - e tot metalica, poti aplica tot izolier band. Stiu, e o solutie low tech, dar da roade. 

Si baietii de pe briskoda tot asta folosesc

post-9928-0-36955000-1427698213_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar astazi ma duc sa ridic Sonax Gummipflege de la Ivas (nu aveau pe stoc) si o sa dau pe chedere urmand apoi sa pun si banda de izoler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am facut si eu operatia de rigidizare cu banda izolatoare ( gen material textil , nu plastic ) . In plus am dat pe chedere cu glicerina boraxata . Rezultatul : uimitor , nu se mai aud ( nu au mai aparut ) enervantele zgomote .

75 NOR : multumesc pt pont !

post-78166-0-70438500-1429192591_thumb.j

post-78166-0-61522900-1429192614_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O adevarata "incantare" sa vezi asa ceva pe usa unei masini  supranumita nava amiral a flotei Skoda...eu cu asa ceva pe usa cred ca as iesi/intra in masina doar pe geam, la fel si oricine ar dori sa urce la mine in masina ca pasager, Chiar ma intreb cum trei randuri de banda de carpa rezolva o problema asa de grava ce tine de "rigidizarea caroseriei"...cred ca sunt solutii mult mai elegante cum ar fi, reglajul acelui element pe care acum il inveliti in carpe, benzi, scotchuri, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in poze poate pare urat dar in realitate nu prea se vede chiar asa  ; in orice caz , rezolva problema enervanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat in prima faza numai cu "rujul" de chedere dar se pare ca scartaitul nu a disparut complet iar apoi am aplicat banda care a facut sa dispara tot scartaitul. 

sorindf2001 stiu ca e neplacut dar se pare ca altfel nu a vrut sa dispara acel scartait insuportabil, sincer nici nu se observa acea banda!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu operatia de rigidizare cu banda izolatoare ( gen material textil , nu plastic ) . In plus am dat pe chedere cu glicerina boraxata . Rezultatul : uimitor , nu se mai aud ( nu au mai aparut ) enervantele zgomote .

75 NOR : multumesc pt pont !

Pentru putin. 1 an cel putin vei avea liniste in masina, testat pe propria masina :)

Ai pus cam multa banda, e suficient sa pui doar pe partea exterioara a "U"-ului metalic, acolo se imbuca cu broasca. 2 straturi fine de banda sunt suficiente, daca pui mai mult vei forta broasca la inchidere si va avea tendinta sa adune banda ca pe covor :)

O adevarata "incantare" sa vezi asa ceva pe usa unei masini  supranumita nava amiral a flotei Skoda...eu cu asa ceva pe usa cred ca as iesi/intra in masina doar pe geam, la fel si oricine ar dori sa urce la mine in masina ca pasager, Chiar ma intreb cum trei randuri de banda de carpa rezolva o problema asa de grava ce tine de "rigidizarea caroseriei"...cred ca sunt solutii mult mai elegante cum ar fi, reglajul acelui element pe care acum il inveliti in carpe, benzi, scotchuri, etc.

Sunt de acord cu tine, e o solutie "low tech" pentru o problema care nu ar trebui sa apara. Si totusi, este o problema epidemica la Superb. Este datorata faptului ca partea din broasca care se imbuca cu acea limba de metal nu este plastifiata corect, este prea dur ca si compozitie plasticul, iar in contact cu limba de metal de pe stalpul usii apare o frecare ce rezulta in scartait la torsionarile caroseriei.

 

In aceeasi nota, a problemelor epidemice, prefer problema asta de la Superb, decat problema franei de mana electronice sau a nerecunoasterii cheii, probleme epidemice la Passat B6. Le-am avut si pe alea si crede-ma este infinit mai simplu sa rezolvi la Superb decat la Passat B6. De bani...nici nu mai vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NOR - ule : zici sa scot banda si sa pun doar pe partea spre exterior ? Din pozele tale am crezut ca nu ai avut suficienta banda , d-aia ai pus doar asa putina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, lasa doar pe inelul exterior, uita-te cu atentie cand se inchide usa unde se imbuca incuietoarea pe inelul metalic. Acolo pune 2 ture de banda, nu mai mult.

 

Crede-ma e suficient, altfel se inchide greu usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: am rezolvat zgomotul doar cu aplicare Sonax GummiPfleger. Chederele au devenit din nou "catifelate". Este interesant ca aveam solutia cumparata din iarna, dar nu o aplicasem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am refacut operatia , asa cum mi-a zis NOR ( banda numai spre exterior ) ; in plus , am mI dat o tura cu glicerina boraxata . Rezultat = 0 scartait !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!