Jump to content

Rigidizare caroserie + scartait usi


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

La o verificare ulterioara, nu este nevoie de sageata albastra. Acolo doar se petrece tabla peste tabla, fara cheder, fara sa se atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Gorillaz_Doktor

Revin cu informatii.

In urma spalarilor consecutive, scartaie de-mi dispera neuronul. Credeti-ma nu e un moft, face ca toti dracii. Cineva mi-a recomandat spray de lant pentru moto. E un fel de vaselina spray ce rezista la apa. Am dat chederele usilor, mai putin partea de jos a usii (burta mare, ma aplec greu, dar o fac si pe asta). Am dat si pe zonele de contact intre cele 2 portiuni ale haionului (zone cauciuc-cauciuc sau cauciuc-tabla). Mai pe scurt, am umplut-o de vaselina pe chedere inclusiv la zonele de contact ale inchizatorilor usii. Rezultatul: nu mai scartaie in mersul normal sau mici denivelari blande, scartaie mult mai putin la cele mari, dar tot imi atrage atentia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Don doftor, la matale cand a inceput? ca a mea e (inca?) silentionasa ca o manastire cisterciana dupa compline.

vezi ca ajung maine noapte in zona, poate imi faci onoarea sa ma dai o tura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Scartaiala a inceput timid pe la 2500 km. A evoluat lent dar sigur. In ultimele 2 luni nu am mai dat cu nimic pe chedere si am spalat-o de cca 10 ori, sa vad ce si cum, si, bineinteles, si-a "dat drumul la gura". Ce am mai constatat este ca o parte importanta din corul de scartaieli venea de la haion.

O.T. maine am fotbal pana la 8 seara. Dupa aceea sunt al tau. Daca nu suni, discutam noi in alta parte. 0758.109.007. Vodafone-ul este inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1500 cu ea. o sa o tin sub control.

la haion ce scartaie? 'usa' in sine pe chedere, sau se aude ceva si de la 'balamaua' twin door?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Este clar ca balamaua nu ofera rigiditatea unei structuri dintr-o bucata. Asadar, flexeaza. Probabil jumatate de milimetru sau poate chiar mai putin, dar suficient cat sa faca acele cauciucuri ce "sigileaza" cele 2 componente sa aiba frecare (fie intre ele, fie in zona in care se ating cu partile de tabla. Daca te uiti atent, la zonele in care cauciucul atinge tabla (nu chederele, ci partile de cauciuc dur de la balama) exista un fel de "scotch" transparent aplicat pe tabla. Probabil, o remediere low cost a scartaitului tabla-cauciuc. Oricum, usile mele trosnesc si cand pun frana sau accelerez. Imi dau impresia ca sunt mai mici decat trebuiau pentru a sta fixe in caroserie si de aceea au joc.

O.T. - azi ploua, deci nu cred ca merg la fotbal. Da un semn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, ai rezolvat pana la urma problema cu scartaitul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Am folosit spray de lant moto si a fost liniste 3 luni,mai putin usa soferului care inca mai "trosnea". Acum, dupa multiple spalari, a reinceput si voi incerca spray de chedere "wurth" sau asa ceva. Am si torxurile pt belciugul din caroserie si pt inchizatori. Ma voi juca si acolo. Vom vedea, pana una alta, problema persista. Ma gandesc daca nu cumva au fost montata din balama prea in exterior, dar acolo am o reticenta in a umbla pt ca nu am cum sustine usa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ceri schimbarea pe garantie a chederelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Pt ca chederele nu au nimic, sunt integre, deci nu pot fi schimbate pe garantie. Problema este fie montajul usilor sau fie torsionarea prea mare a caroseriei. Inclin da cred ca prima, caz in care, decat sa ma duc saptamanal la ei, mai bine incerc eu zilnic pana gasesc configuratia optima. Din pacate nu cunosc un carosier bun.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce chederele produc zgomote si alti propietari nu s-au plans de aceeasi problema , eu zic sa incerci schimbarea lor pe garantie. Poate au fost un lot prost ceva , asa tot o duci pe la mesteri si deregleaza usile si nu o rezolvi.Nu conteaza ca sunt in stare vizuala ok , conteaza materialul lor in ce stare e

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ca si solutie temporara, cea mai buna mi se pare ungerea chederelor cu glicerina boraxata. o gasiti in farmacii la 4-5 lei si un flacon va ajunge pt 2 utilizari. glicerina se imbiba in cauciuc in cateva zile si atata timp cat la spalatorie nu o sa va stearga chederele cu carpa imbibata in solutie cu spuma activa, care sa degreseze/curetze mai mult decat trebuie, chederele nu o sa mai scartaie/trosneasca mult timp. acest procedeu e indicat si iarna pt ca protejeaza cauciucul de inghet si nu o sa se mai lipeasca usile. eu le tratez in felul asta maxim de 2 ori pe an. va asigur ca functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Problema cu "scartait" / "trosnit" o am si eu in aceleasi situatii - urcat / coborat borduri, sau la gropi / denivelari. La mine se aude in zona stalpilor stanga si dreapta. Din cate am citit in acest topic, nu am gasit nicio solutie concreta pentru aceasta problema. Sa inteleg ca va trebui sa ma obisnuiesc cu ideea ca e definitiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, solutie de rezolvare permanenta, nu cred ca exista - probabil, in timp, fabricantul se va chinui sa rezolve cumva problema, prin modificarea plasticelor din interior... daca o va face.

Altfel, doar solutii temporare pentru chedere, usi - exact cu scrie si mai sus - glicerina pe chedere, silicon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva sunt centurile care ating stalpii daca nu sunt puse?

La Octavia asa pateam. La Superb nu se aude nimic din zona stalpilor. Se auzea ceva trosnituri din zona portbagajului dar de cand cu inghetul, au disparut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am astfel de zgomote. In schimb la viteza mare, sa zicem de la 120km/h incolo, sunt niste sunete de la frecarea cu aerul de nu se poate... vajaie cu totul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Zgomotul se aude intre 120 si 130 nu? (mai departe nu stim pentru ca nu avem voie cu viteze peste 130... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, avem voie si cu 222 km/h daca nu este pe drum public.

Practic la tine in curte sau pe aeroport (privat daca te tine) poti sa-i dai maxim ... si asta dupa ce ai consumat 200 de vodca ptr curaj :hainoroc: Totul legal.

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

@nsm - Watching a game, havin' a bud.....True..true

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sa ma inscriu si eu in acest club select cu chedere cu scartait. Dupa 2 ani si 13000 km la volanul Yeti, dintr-o data am inceput sa am un adevarat concert de la usile din fata cel putin.

Nu-mi vine sa cred efectiv!!!

Voi cum ati rezolvat sau cel putin temporar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude un scartat din zona stalpilor in ambele parti. Scartaitul pare a fi de cheder nu de plastic tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificati si urmatoarea ipoteza, intilnita destul de des.

Cind inchizi usa, aceasta tine chederul presat intre ea si caroserie. In timp acesta isi mai pierde din elasticitate, ramine turtit si usa nu mai este presata. Deci opritorul de pe caroserie, pe care inchide broasca , incepe sa joace in broasca = sa scirtiie.

Solutie, reglajul usilor un pic mai strinse si scirtiielile dispar.

La un moment dat nu e suficient reglajul si atunci se schimba chederul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa ~9500 km si 4 luni am pescuit un scartait la usa drepata fata.

Motiv: nu erau aliniate usile dreapta, adica cu ele inchise, cea fata era 1mm mai in afara fata de cea spate si scartaia pe cheder

Rezolvare: la reprezentanta, in 5 min, tinichigiul a constatat nealinierea, a slabit limba aia metalica pe care se inchide usa, a dat-o mai inauntru si a strans la loc cele doua inbusuri.

 

Asta-i tot. E din nou chill out in masina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Eu am dus masina la reprezentanta cu acelasi scartait, solutia propusa de service: schimbat balamale usi (400 ron/usa cu vopsit), daca zgomotul persista schimbarea chederelor.

Eu zic ca-i cam scump 4x400 RON balamalele si plus ca e posibil sa nu se rezolve si sa schimb si 4 x cheder.

A rezolvat totusi cineva definitiv acest scartait al usilor pe chedere ? mai am un coleg cu b6 si el are acelasi scartait iar cei de la reprezentanta mi-au zis ca e buba lor partea cu balamalele.

Glicerina boraxata nu va facilita decat ca usa sa alunece mai usor si fara scartait pe cheder, posibil pe termen lung sa inrautateasca situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta vara, m-am confruntat si eu cu scartiit la chedere, am folosit solutie de la Wurth - spray si de atunci a incetat. Dar cred ca intrase mult praf la pliurile chederelor si se freca ala pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!