Jump to content

Actionare manuala plafon culisant (parasolar?). E posibil


draganuta
 Share

Postare recomandată

Am o dilema referitoare la plafonul de sub trapa solara.

In manualul de utilizare la pg.58, scrie ca atunci cind trapa normala e inchisa, plafonul culisant poate fi tras cu mina pt. ca lumina sa patrunda prin trapa.

La pg. 60, scrie insa ca parasolarul (eu inteleg ca asa au denumit plafonul de sub trapa solara) este fixat de panoul solar (trapa solara) si nu poate fi actionat separat.

Eu am incercat sa misc plafonul culisant de la trapa solara, dar nu am reusit sa-l fac sa culiseze.

Stie cineva din experienta proprie daca plafonul e culisant la trapa solara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf IV si skoda octavia II se poate da deoparte doar "parasolarul"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fie foarte diferit fata de Audi.

Parasolarul trapei il trag inainte de a ridica trapa pe verticala si uneori inainte de a actiona comanda de culisare pe orizontala. Zic uneori, ca trapa poate trage si parasolarul atunci cand culiseaza pe orizontala (la deschidere). De preferabil insa mai bine sa tragi parasolarul inainte.

Dupa ce inchid trapa trebuie sa trag si parsolarul manual.

post-314-1286215672_thumb.jpg post-314-1286215676_thumb.jpg post-314-1286215681_thumb.jpg post-314-1286215684_thumb.jpgpost-314-1286215690_thumb.jpg post-314-1286215693_thumb.jpg

LE:

Mai mereu tin parasolarul "deschis" sa pot vedea semaforul cand sunt primul si stau sub el. Il "monitorizez" prin trapa de sticla.

Doar la drum lung il mai inchid. Mai reduc din zgomotul de la viteze mai mari.

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La trapa solara de la Passat B6 nu exista miner pt. parasolar, si nu am reusit sa o trag separat.

Cred ca trapa solara e de fapt ciudatenia (diferenta)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact...trapa solara are niste celule pe toata suprafata interioara in care intra niste fire si automat nu aveau cum sa le ascunda. si eu la fel am la a mea si nu se trage separat.....si nu ma deranjeaza deloc pentru ca eu merg cu ea "intredeschisa" in 99% din cazuri..

Modificat de allexutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca plafonul de sub trapa nu culiseaza pt. a se vedea ,,cerul senin (sau instelat) de deasupra noastra,,. Mare pacat pt. ca mi-as fi dorit f. mult sa se vada prin trapa.

Multumesc tuturor celor care m-au sprijinit cu informatii.

Totusi nu se poate face nici o adaptare (cit mai apropiata de OEM) astfel ca si plafonul de la trapa solara sa culiseze (macar putin)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate! de asta mi-am dorit si eu masina cu sun roof dar dupa aceea mi-am dat seama ca la asta cu celule fotovoltaice nu se poate... asta e, te obisnuiesti pana la urma. e si o parte buna, nu trebuie sa stergi toata ziua trapa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Stie cineva daca rotița care actioneaza trapa are lumina led pentru a se vedea pozitia acesteia pe intuneric? La mine nu functioneaza si nu stiu daca sa umblu sau nu la buton.E vorba de passat b6 din 2010 cu trapa solara. Mulțumesc. 

20160427_174048-min.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!