Jump to content

Atentie la inchiderea si deschiderea masinilor din grupul v.a.g


dady1s
 Share

Postare recomandată

Atentie la inchiderea sau deschiderea usilor din telecomanda(cheie briceag).Daca in acelasi timp cu apasarea butonului de inchidere a masinii dumneavoastra o alta persoana tine apasat butonul de deschidere a unei chei de orice masina din grupul v.a.g. o sa aveti surpriza ca masina dumneavoastra nu sa inchis . Si distanta de la care poate fii facut acest artificiu este destul de mare,deci atentie in moluri si urmariti daca usile s-au inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cazul nu e valabil doar pt masinile VAG, ci pentru majoritatea telecomenzilor care lucreaza pe aceeasi gama de frecvente. Alarme, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta o stiam de mult,poate altii nu,dar cu orice alta telecomanda se poate face,am incercat si functioneaza faza.

Modificat de cristio13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colescu Sebastian

Am fost acum la masina si am testat...si chiar functioneaza treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrul acesta il confirm si eu !Am facut proba cu masinile de la intalnire si chiar a mers....:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca cheile lucreaza in aceeasi frecventa e ca si in cazul statiilor CB. Cand unul emite pe raza lui de emisie frcventa e blocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, am incercat si eu dar nu le recomand si altora sa faca acelasi lucru. M-am jucat un pic cam mult cu cheile astfel incat s-au dereglat; am avut ceva emotii pana si-a revenit a mea prin procedura o cheie buna in contact - o cheie problema in butuc - lock/unlock in acelasi timp. Cea de-a doua cheie de la alta masina, pe care am folosit-o, inca mai are ceva probleme (probabil e si bateria de vina, nu se stie).

Modificat de robert03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Va salut!

Daca postarea nu este potrivită/constructiva pentru acest forum, rog sa fie stearsa!

Dupa aproape patru ani de cand dețin Passatul B6, am avut ghinionul sa mi se sustraga obiecte personale din masina, fara urme de forțare a vreunei uși.

Pierderea obiectelor este ireleventa, dar marea mea intrebare si scopul acestei postari este:

cum s-a deschis masina?!

Cand am parcat, am bagat de seama confirmarea vizuala si auditiva a alarmei OEM (fara sensor de monitorizare interioară si fara senzor de șoc). 

Dupa incident, am probat inchiderea cu o usa intredeschisa si nu apare niciun fel de confirmare, nici vizuala, nici auditiva. Nu se poate deschide usa complet, iar cand inchid usa de tot, se armeaza inchiderea centralizata cu ambele confirmari.

Imi poate explica cineva ce si cum s-a facut, fara sa existe vreo urma?

Mentionez (ca sa va faceti o idee despre ce s-a urmarit) ca s-au sustras doua obiecte: camera de bord din cotiera (inchisa) si un cablu de incarcare de telefon. Suportul camerei si cablul acesteia au ramas in masina, la fel si încărcătorul de telefon din bricheta. In masina am avut si alte obiecte care ar atrage atentia, inclusiv o cheie de la alta masina.

Ma gandesc ca s-a folosit un inhibitor, sau vreo chestie care a "furat" caracteristicile cheii, dar cand investesti in asa ceva, nu sustragi nimicuri, parerea mea.

Nu stiu la ce sa ma astept pe viitor, as vrea sa ma sfatuiti cum pot preveni alt dezastru. Eu ma gandesc la achizitionarea unei alarme Viper 5706V (a nu se considera reclama), deoarece are pager si pot fi anuntat despre eventualele tentative, dar inca nu stiu ce module trebuie la ea, trebuie sa ma documentez.

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult decat sa probezi daca masina s'a incuiat (incercand tu sa descui o usa), nu prea ai ce face. Ptr a evita orice neplacere, ar trebui sa incui cu cheia masina, dar deja asta e peste mana, cu broastele care's mascate in maner

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat daca alarma suna daca deschizi usa manual cu cheia ? Desi cred ca nu mai statea nimeni sa mai puna capacelul manerului la loc daca se actiona asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@planetara, nicio sansa in privinta asta. 

@catalin87, nu am incercat, pentru ca nu am reusit sa scot capacelul de la usa soferului.

@ andrei0241, intr-adevar ar fi foarte incomod sa incui cu cheia mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista captatoare de semnal care emuleaza apoi semnalul cheii originale.Cred ca asta s-a folosit in cazul tau..stau in parcari aglomerate si asteapta clienti.In momentul in care incui masina din telecomanda..au captat semnalul..si aia e.

Citisem undeva ca ar fi si aparate de bruiaj..in sensul ca altereaza semnalul pe o zona.Tu incui cu telecomanda..dar masina nu receptioneaza/executa incuierea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe o raza de cel putin 20 de metri nu era nimeni. Zona nu e aglomerata, cel putin la ora cand am parcat eu. Trecuse doar un babalâc cu fiul lui de vreo 3 ani pe langa mine cam cu 10-15 secunde inainte sa incui. Chiar atat de performante sa le fie jucariile?

Modificat de svg_gabriel10
Gramatica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e nevoie de cine stie ce statie de bruiaj. Este suficient doar ca cineva cu o telecomanda de pasat sa tine apasat pe unul dintre butoane in timp ce tu vrei sa incui masini. Ghici ce se intampla ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, svg_gabriel10 said:

Cand am parcat, am bagat de seama confirmarea vizuala si auditiva a alarmei OEM 

Dacă era asa, nu-i confirma auditiv și vizuala ca se încuia mașina.... Și nici nu se încuia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe youtube ca se poate clona semnalul transmis de cheia masinii si ulterior deschide. Totul se face cu un dispozitiv cu o antena si un laptop, deci este posibil ca si aici sa se fi procedat la fel. Eu am renuntat la alarma de fabrica a masinii, desi are senzor interior si de tractare, dupa ce m-au lasat baietii fara bandourile cromate de pe usi. Am pus Viper cu pager si perimetru si am schimbat locul de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate face asta - banuiesc ca o fac cand fura masini de  xx.xxx euro sau mai mult. Nu cred ca utilizau o scula asa de avansata, sa ii fure lui camera de parbriz......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 30.09.2018 at 18:21, Al Bundy a scris:

NU e nevoie de cine stie ce statie de bruiaj. Este suficient doar ca cineva cu o telecomanda de pasat sa tine apasat pe unul dintre butoane in timp ce tu vrei sa incui masini. Ghici ce se intampla ?

 

Sa înțeleg că lucrează toate în aceeași frecvență radio și că interferează așa încât la mașină nu mai ajunge nicio comandă ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!