Jump to content

montare modul cheie briceag


r4ulik
 Share

Postare recomandată

am o nedumerire si anume: nu stiu cum se leaga modulul de la cheia briceag la inchiderea mea centralizata ca sa functioneze. intrebarea e: modul de la cheia briceag inclocuieste modulul de la inchiderea centralizata si firele se leaga direct pe motorase?

atasez si o poza cu schema

multumesc mult!

post-41538-1273695082_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat treaba cu montarea modulului pt cheia briceag, dar tot mai am un hop

nu stiu cum sa o leg la semnalizare, sa palpaie atunci cand o deschid/inchid

ma ajutati careva? help please!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne spui si noua cum ai rezolvat "treaba cu montarea modulului" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o sa fac un diy si il pun :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semnalizarile sunt pe pinii C8 si C19 din spatele tabloului de sigurante, conectorul GALBEN (cel care merge la compartimentul motor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

multumesc frumos

intre timp am rezolvat montarea modului si functioneaza foarte bine, totul din buton:D

pt. a putea monta o cheie briceag cu modul este necesar de:

- o inchidere centralizata universala

- un modul + cheia briceag

montajul este simplu:

se monteaza pe rand motorasele de la inchidere; se leaga in paralel tija de la butonul de inchidere/deschidere a masinii cu tija de la motoras cu ajutorul unei tablite(inclusa in kitul inchiderii centralizate)

motorasul care trebuie montat la usa fata stanga are 5 fire: alb, maro, negru, albastru, verde; restul au cate 2 fire: verde si albastru.

firul verde de la motorasul de la usa dreapta trebuie legat cu firul verde al motorasului de la usa stanga; la fel se procedeaza si la firul albastru.

modulul inchiderii din buton are mai multi pini si o mufa; se conecteaza mufa la modul; urmeaza: fiecare fir (din cele 5) al motorasului trebuie conectat pe culoare la firele din mufa (verde cu verde, alb cu alb..etc) ultimul pas este de a conecta firul rosu la +12v, iar cel negru este masa.

suplimentar pt urcarea geamurilor(in cazul geamurilor electrice) sunt 2 fire, unul alb de data aceasta cu un releu pe el si un fir maro.

pt semnale(sa palpaie cand deschizi/inchizi masina) 2 fire maro, ambele cu releu pe ele

iar pt claxon, este un fir roz :))

nu stiu daca am fost inteles sau nu, dar astept intrebari(in cazul in care aveti) si va raspund cu mare placere :))

post-41538-1287814009_thumb.jpg

post-41538-1287814016_thumb.jpg

Modificat de r4ulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

imi spui te rog si mie cum leg cele 6 fire care iasa din modul chieie briceag(pe schema scrie ca sunt 6 fire care merg la inchidre (portocaliu, alb, galben, portocaliu/negru, alb negru, galben/negru) ) si trebuie conectate la cele 5 din inchidere(sunt colori diferite(alb, maro, negru, albastru, verde), (precizez k kitul este identic ca al tau) am golf 3 

 

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cred ca pe G3 ai inchidere cu pompa vacuum daca nu ma insel. Corecteaza-ma daca gresesc.  Scaneaza schema sau fa o copie si ataseaz-o aici si iti spunem exact cum se leaga.

Modificat de aurelian_bln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am dinaia, mi-am cumparat eu din magazin actuatorii si modulu.

Am pus actuatorii pe usi am rezolvat tot cu inchiderea dar nu stiu cum sa leg firele pt modul cu telecomanta si pt semnalizari

Modificat de dinKa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul cu telecomanda                            Modul actuatori                                       Instalatia masinii

 

1. portocaliu             (nu se leaga)                    

2. portocaliu/negru   (nu se leaga)

3. alb                                                                   maro

4. alb/ negru                                                         alb

5. galben                      masa

6. galben/negru            masa

7. maro                                                                                                                              negru/alb

8. maro                                                                                                                              negru/verde

 

Primele 6 fire sunt pentru inchiderea centralizata iar firul 7 si 8 pentru semnalizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu o problema ..... Am cumparat un Golf 4 adus din Olanda ( mare prostie ) am inchidere centralizata cu telecomanda instalata pe masina ( poza cu Modulul inchiderii)  Votex.

https://dl-web.dropbox.com/get/Camera%20Uploads/2014-12-17%2018.46.41.jpg?_subject_uid=84326399&w=AAC9lYAhWzdy11WsWRQUgFVruk-6EW2ClWkCmS07CddFjA

 Dar vreau sa pun un modul cu cheie briceag ( asa am eu mania :))) ).  Problema mea este ca nu stiu cum sa leg firele la modul vechi la cel nou. Ma poate ajuta cineva ? 

Modificat de Valele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai citit macar 2 pagini in spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am putut vedea despre ce modul vorbesti ..... cel vechi...

 

cel nou - sunt schemele de montaj pe pag anterioare.

 

il demontezi pe cel vechi si il legi pe cel nou, cf schemelor atasate in posturile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am schemele la cel vechi .... nici nu am găsit pe net .... Este montat în Olanda marca Votex

https://drive.google.com/folder/d/0B_bOY6pjrusdbHZEOFFlemE1ZFk/edit

Folder cu poze la ambele module .... a doua mufa cea lata ... Este de la modulul nou cu cheie briceag

Modificat de Valele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci defaci tot ce nu e OEm al masinii, si legi din nou instalatia de la cheia briceag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul lui aurelian_bln am reușit sa o fac ... merge ca la carte. Mulțumesc pentru răspunsuri și ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, aceeasi schema de mai sus se potriveste si la un Lupo din 2002?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!