Jump to content

Mot Craft - Service Constanta


SOLAR
 Share

Postare recomandată

Fac si eu reclama la un service din Constanta pentru oricine are nevoie.Service mic dar oameni inimosi si muncitori ceva rar in ziua de azi.Am luat un vw golf 4 motor akl cu o groaza de pb si am pierdut ceva bani la alti mecanici insa am inceput sa recuperez din pierderi la acest service.Eu am facut aici ambreaju (schimbat), distributie, ulei, filtre, senzor ax cu came.

Mot Craft se numeste si se afla pe Rasuri 88.Pentru cine este interesat un pm si va dau detalii.


Am mai avut experiente la alte 4 sau 5 service-uri din Cta si am ajuns in sfarsit la ei.
La Iuius Service am cerut o vopsire si am primit un pret cam mare.La Dan invest mi-au schimbat niste buji si acum una curge desi initial nu curgea(cred ca au strans prea tare)manopera a fost 160 de lei(pentru niste amarate de bujii).Mai este un service in spatele la far dupa calea ferata unde m-am certat cu ei pana au pus freon calumea(prima oara au lucrat de mantuiala si am revenit sa nu ma balareasca ca ma cam pricep la freon si frigotehnie) ca ma luasera ca e pb cu compresorul si in final a mers impecabil(inca merge de 1 an).Am mai fost la un service ca nu mi-an dat incredere tot pe langa trocadero pe strada cu scoala auto Fasole numa ca o iei la stanga si nu la dreapta catre fasole si ma cam balarea seful de service.Cand aveam opel la Kamsas auto am fugit si am facut revizia de 15000 in Buc ptr ca, cu drum cu tot a fost mai ieftin cu 1.5 milioane.

Asa ca mi-a luat 1 an jumate dar cred ca am gasit niste oameni de isprava.

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
in_teh_shadow

Dupa cate vad ai un VW , poti incerca reprezentanta AUTOGRUP, acolo am descoperit oameni foarte capabili sa te ajute pentru problemele pe care le ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta proprie eu nu vad la fel ca tine lucrurile in_the_shadow, am fost la AUGOGRUP SUD acum 2 luni pentru o "Verificare de primavara" unde mi-au gasit o pierdere de ulei la cutia de viteze, iar cand i-am rugat sa-mi dea un pret estimativ pentru aceasta reparatie au cam dat din umeri, ca nu stim exact... ca poate trebuie data joc cutiea.. ca poate trebuie si desfacuta... si vrajeli d-astea sa nu mai spun de pretul de manopera pentru chestii de genu (Pivoti, Flansii) este exagerat aveam pe foaie pret Piese 950 RON, pret Manopera 1050 RON.

Cat despre Mot Craft

La recomandarea lui divinewind am fost si am facut schimbul de ulei la ei, pe langa asta s-au uitat putin si la pierderea mea de ulei si mi-au spus ca cel mai probabil e de la un simering.

Eu unul sunt foarte multumit cu serviciile si preturile lor.

Sincer decat sa dau o gramada de bani unor oameni care dau din umeri si sunt indiferenti, mai bine merg la un service ca Mot Craft unde oamenii chiar sunt interesati de problemele tale si vor sa te ajute.

Pentru asta nota 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Necesarul de piese/reparatii a fost:

"NECESAR PIESE : PIVOT FATA STG+DR; FLANSE AMORTIZOARE STG+DR; PIERDERI ULEI C.V.; GEOMETRIE ROTI; TAMPON AMORTIZOR STG+DR SPATE; bucse BASCULA STG+DR IMBATRANITE; BEC PROIECTOR DR+BEC POZITIE NR.STG+DR, CUREA TRANSMISIE.

La manopera si piese se acorda un discount de 20% pentru autoturismele mai vechi de 4 ani (pentru piesele originale).In ceea ce priveste pierderile de ulei CV, "probabil " ca este in semering dar si altceva...astfel ca am preferat sa nu dam un pret/diagnostic exact ...acest lucru se poate face efectuind o constatare mai complexa.Altfel, probabil va curge in continuare."Dezinteresul" nostru se rezuma la faptul ca dorim sa oferim o reparatie corecta, cu garantie de 2 ani.A, si schimbul de ulei (Mobil, filtru original) cu tot cu materiale/manopera este pina in 200 ron, tva inclus (la masina dumneavoastra).Nu cred ca avem chiar preturi de speriat, mai ales ca la noi , in cadrul schimbului de ulei, se mai fac si anumite verificari.

Zi frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Inteleg ca nu a fost oferit un pret pentru tot ce era in necesarul de piese si reparatii.Mai bine ne spuneti pentru ce erau preturile date la manopera in valoarea de 1050.Piesele ca piesele la care luati discounturi la vanzare dar sa stim la ce era manopera macar.

Iar schimbul de ulei cam multut zic eu care am dat 80 de lei de manopera pentru mult mai multe.

Sa ne facem si noi o parere!

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar schimbul de ulei cam multut zic eu care am dat 80 de lei de manopera pentru mult mai multe.

Daca citesc eu bine Vlad a dat pretul de 200 lei pentru manopera + materiale. Tu spui ca ai dat 80 RON doar pentru manopera. Daca mai pui si restul nu cred ca iesi mai avantajos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Manopera de schimbat uleiul si filtrul a fost pana in 40 de lei la mine.

Am spus ca pentru 80 de lei am facut multe altele iar pentru motorul colegului avem asa 3,2 litri de ulei+filtru care este in jur de 25 de lei deci ramane o manopera pe la 80 de lei.

Mie mi-a fost schimbate toate astea in cateva minute insa nu cred ca aici sunt preturile mari.Si e vorba de interesul pe care il ai din partea mecanicilor.

Se poate veni cu materialele mele la Autogrup ca vad ca tineti tare mult de el?Sau daca sunt preturi mai mici ca pe autokarma ok accept.

Sunt oricand bucuros sa aflu un service si mai ieftin dar sincer nu cred ca o sa ma convingeti curand.Dar pe bune daca va dati silinta si e si real ce spuneti atunci castigati un client!

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@elad

Intr-adevar acelea sunt piesele necesare de pe fisa de verificare, cat despre pierderile de ulei nu mi se pare normal ca la un service asa de mare sa mi se dea un raspuns de genul "Pai manopera ar fi cam 4-6 ore pentru dat-ul cutiei jos si inca 4-6 ore pentru desfacerea cutiei " care mi se calculase undeva pe la 1300 RON

Cat despre garantia de 2 ani, si la acest service mi se ofera aceeasi garantie de 2 ani pentru chestia asta, la 1/3 din asa zisul pret estimativ dat de Autogroup.

@divinewind

Preturile sunt urmatoarele:

2xPivoti inferiori demo si montat - 198 RON

2xBrat suspensie inferior demo si montat - 154 RON

2xBucsa brat suspensie demo si montat - 66 RON

2xTampon amortizor demo si montat - 242 RON

2xlNlocuitl tampon amortizor - 22 RON

2xPicioare amortizor demo si montat - 110 RON

Autoturism fata-spate masurat - 99 RON

Autoturism fata reglat - 44 RON

Curea trapezoidala demo si montat - 143 RON

Asta-i manopera ===> Total fara TVA 1078 RON

Iar piesele sunt

Refaclurare costuri mal. consumabile - 25 RON

PIVOT 2 buc - 326.38 RON

TAMPON 2 buc - 182.90 RON

TAMPON 2 buc - 163.08 RON

BUCSABASCU 2 buc - 164.96 RON

CUREATRAPE 1 buc - 90.15 RON

Total fara TVA 952.47 RON

Recapitulare:

Manopera: 1078 RON

Materiale: 952.47

Pret total cu TVA: 2416.26

Cat despre preturile schimbului de ulei, la Mot Craft m-a costat 41 RON Schimb ulei + Filtru ulei

Modificat de RapGame
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceste preturi se acorda un discount de 20%....si revin asupra faptului cu cei 2 ani garantie pentru ca , oriunde am lucrat (reprezentante) , echipa si-a asumat raspunderea pentru munca depusa.Imi pare rau ca pina acum , nu am colectionat poze cu masini ale caror reparatii au fost facute la tot felul de unitati service :

>pe partea de caroserii elemente legate cu sirma, tone de chit etc - unitatile unde a fost reparata masina nu si-a asumat raspunderea de nici un fel

>pe partea de mecanica- nivel de ulei necorespunzator (mult peste nivel)- intr-o panta motorul a facut soc hidraulic, distributie montata neconform (motor deteriorat), etc...culmea ca la multe masini clientii au asistat la reparatie, dar se pare ca degeaba.Oricum, unitatile reparatoare au dat din umeri.

Si ar mai fi o problema in ultima perioada...vin foarte multe masini descintate pe la tot felul de mesteri si apeleaza la noi ca ultima solutie.Ce gasim prin masini...instalatii modificate, tot felul de accesorii montate prost...etc.

Cam atit!

Alegerea va ramine intodeauana a clientilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca topicul se numeste Mot Craft - Service Constanta si din cate vad ,elad, iti exprimi o parere despre service-ul tau.Poti sa faci frumos un topic sa-ti faci reclama pentru ca vad ca doar atat faci.

Iar sa-ti dai cu parerea despre cineva pe care nu-l cunosti si din start tu esti mai bun desi se vede ca preturile tale sunt cu mult peste iar atitudinea se pare ca este invers proportionala cu preturile(cel putin dupa o opinie) mi se pare deplasat.

Ai deja o bila neagra de la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca topicul se numeste Mot Craft - Service Constanta si din cate vad ,elad, iti exprimi o parere despre service-ul tau.Poti sa faci frumos un topic sa-ti faci reclama pentru ca vad ca doar atat faci.

Iar sa-ti dai cu parerea despre cineva pe care nu-l cunosti si din start tu esti mai bun desi se vede ca preturile tale sunt cu mult peste iar atitudinea se pare ca este invers proportionala cu preturile(cel putin dupa o opinie) mi se pare deplasat.

Ai deja o bila neagra de la mine.

Titlu topic - service Constanta.Nu fac nici un fel de referire la Mot Craft.Am facut in principiu referire la preturile si "dezinteresul" Auto Grup.De asemenea la avantajele reparatiei autoturismelor la reprezentanta.Daca in Romania , ar fi pusa la punct o retea de unitati service (nu reprezentante) precum in alte tari, as fi mult mai linistit pentru clienti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde vezi tu titlul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, eroarea mea!Remarcile mele la unitati service independente nu vizeaza Mot Craft!Nu cunosc nici oamenii care lucreaza acolo, nici calitatea lucrarilor efectuate!Supararea mea este provocata de alte unitati service care nu prea isi fac treaba!Sunt si eu in slujba clientului si am mari frustrari cind dau de tot felul de belele executate de altii!

Modificat de elad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in_teh_shadow

Domnilor , opiniile dumneavoastra niciodata nu se vor pune de acord din cauza ( banului, si a increderii) , in ziua de astazi este bine ca se poate opta pentru mai multe locuri unde sa iti realizezi diferite operatiuni de service fie ele mecanice, electrice, tinichigerie, DAR insa minusul care il avem NOI TOTI este acela ca nu avem incredere in ACESTE SERVICEURI fie ele reprezentante fie cele asa numite de cartier.Eu domnului de mai sus i-am dat un sfat iar in secunda 2 cineva m-a contracarat zicandu-mi ca el a avut o experienta nefasta la AUTOGRUP , eu am zis ca acolo sunt oameni capabili sa rezolve probleme nu ca si clientii ar pleca de acolo SUPER FERICITI.Aici tine de atitudinea noastra de a reusi sa avem incredere in munca omului chiar daca platim in multe cazuri un pret mai mare.

Oricum la multe lucruri avem de umblat pana sa .... reusim sa plecam multumiti de peste TOT!

O zi frumoasa va doresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum la multe lucruri avem de umblat pana sa .... reusim sa plecam multumiti de peste TOT!

Doar atit imi doresc si eu...sa plece clientii multumiti de peste TOT (sau MACAR aproape de peste tot)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un service mic nu poate rezolva orice problema dar poate sa-mi dea un sfat o referinta.Tot ce incerc sa fac este sa dua niste informatii dupa ce mi-am batut capul sa gasesc niste oameni sa ma ajute la un pret rezonabil.

Poate ca elad daca stiam de serviceul tau veneam macar sa incerc.Am vrut sa spun ca am avut servicii mai buine la preturi sub jumatate.Daca cineva ma contrazice devin si eu refractar pentru ca sunt contrazis ca si cum spun minciuni.

Acolo unde vad munca si seriozitate imi dau palaria jos si nu mai verific nici macar pretul.In ultimele luni am dat cel putin 400 de euro degeaba ba am adaugat cel putin o bucsare la o bujie pentru ca un service destul de mare a strans ca animalu.Iar pentru un mecanic dintr-un service este vinovat tot serviceul.Am coordonat ceva oameni la viata mea si stiu ce inseamna sa conduci niste oameni.

Un service nu inseamna doar niste mecanici sau electricieni inseamna si sa te pui in pielea clientului si sa stii sa-i vorbesti limba.

Cine are nevoie sa incerce si fiecare are dreptul la o sansa.E greu sa tot oferi incredere si sa-ti fie inselata dar o sa raman mai "fraier" si o sa acord incredere.

Elad daca o sa am o problema fara rezolvare o sa ajung si la tine numai si pentru ca mi-ai citit posturile sa vad cu adevarat ce este acolo si apoi am sa-mi dau cu parerea.

In_teh_shadow multumesc pentru informatie si daca o sa am nevoie promit sa le trec pragul.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

divinewind mersi frumos pentru recomandare...in timp ce eram la mare mi s-a ars faza scurta pe partea cu sofer...am mers la ei la recomandarea ta de pe forum si pt 10 lei mi-au schimbat super rapid...puteam sa il schimb si eu dar mi-am zis ca nu ma mai chinui ca poate cine stie ce mesteream ...

Modificat de bujulache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va spun si eu ceva...nimeni si nimic nu este perfect, nu? Dar... este optiunea noastra, a clientilor, sa alegem ce credem ca este mai bun. Eu cel putin voi alege reprezentanta.

Din mai multe motive: angajatii, cei care lucreaza in si pentru service, ma refer, sunt specializati pe marca skoda, mai nou si pe vw, deci cunosc aceste masini foarte bine si numai asta lucreaza toata ziua. Deci poti fi sigur ca stiu pe ce pun mana. Mai ales sunt operatiuni de reparatii, vopsitorie, de inlocuire anumite componente mai delicate care in mod sigur nu poti sa le faci in alta parte. Pentru cativa banuti castigati sa aleg un service de cartier, pentru ca asa sunt astea deocamdata, si s-o o ia baietii pe bajbaite, sa rupa ceva "din greseala", ca n-au stiut ca vine asa sau ca se pune asa si nu altfel.

Cum am mai zis, nimeni nu este perfect. Drept dovada in reprezentanta, riscurile sunt foarte reduse, mai ales ca baietii sunt supervizati de seful de service si consilierul de la departament. Asta nu inseamna ca trebuie sa bei cafeaua si sa nu pui nici o intrebare , doar sa platesti si sa pleci. Trebuie sa te preocupe si pe tine ca proprietar de auto cateva aspecte, nu?

Peste toate astea primesti o factura si o garantie a lucrarii. In cartier ce primesti? ce o sa faci daca reparatia nu s-a facut cum trebuie? e o diferenta...

Spunea cineva de o pierdere pe la cutia de viteze... ca nu i-a spus clar ce avea, ca poate dura 4-6 ore, etc. Banuiesc ca nu era ceva de spus clar: este aia si nu altceva. E cam aiurea, dar cand ai o problema mai delicata la cutie sau poate motor sau altceva si nu iti poate da un timp estimativ si pret exact inseamna ca nu se poate stii ... si trebuie sa fii pregatit cu niste lei in plus.

Acum, cel putin la reprezentanta, se fac reduceri de 20% la manopera si piese originale pentru masini mai vechi de 5 ani. Poti sa vii cu materialele si piesele tale daca iesi mai ieftin. Asa am facut eu de ex, am cumparat bujii, urmeaza cureaua de accesorii si intinzatorul care le-am gasit mai ieftin in oras.

Scuze daca am deviat putin de la titlul topicului, dar am vrut sa-mi exprim parerea referitor la alegerea altor service-uri, cum este si Mot Craft, decat cel oficial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa criticati un service dupa ce mergeti la el.Daca iubiti reprezentanta va rog sa mergeti in continuare acolo.Cine are bani putini si vor lucrare de calitate am incercat sa-i ajut cu rodul cautarilor mele de aproape 1 an.

In ce priveste seful de service cred ca a lucrat la Cardinal Motors pana acum cativa ani cand a deschis service-ul si cred eu ca se pricepe.Nu am facut la el pana acum decat 2 distributii ,un ambreiaj,o evacuare ,revizii la vreo 3 masini sau 4 iar eu sunt multumit.Am facturi,garantie la lucrari iar daca vede cineva oamenii astia isi dau seama ca daca au pb la garantie o sa fie tratati corect.

Incercati macar odata la o revizie si vreau pe cineva sa-i critice in cunostiinta de cauza.Nu vad de ce sa transformam topicul intr-o dezbatere pe marginea reprezentantelor ca nu are rost.

Mot Craft pro si contra daca se poate.

Va multumesc.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu frate nu as mai face revizia la reprezentanta nici sa ma tai... Am cotizat destul in perioada de garantie 800 RON pt. o amarata de revizie: 300 RON manopera si 500 RON pt. 4 litri de ulei si 4 filtre.

Aceeasi lucrare o poti face la un service mai decent, de ce nu Mot Craft (nu am ajuns niciodata la ei pana acum, dar cine stie...), pt. doar 100 RON manopera. Iar materialele le-as lua din oras, la aceeasi calitate, insa la 300 RON toate. Vorbesc aici de acelasi ulei Mobil 1 si filtre Mann ( la care difera doar ambalajul fata de OEM si bineinteles pretul la jumatate). Deci per total economisesti platesti 400 RON, facand o economie de 50%, o suma frumusica pt. vremurile astea.

In privinta calitatii lucrarii (la revizie ma refer), daca dai dublu, nu inseamna ca lucreaza cineva mai atent la masina, aceeasi oamenii sunt in ambele tabere. Doar ca prin aceste tarife mari nu platesti doar salariile mecanicilor, ci si multitudinea de directori peste directori si alt personal auxiliar.

Insa daca ar fi sa am de facut o lucrare mai serioasa, gen schimb de distributie, operatiunea as face-o totusi la reprezentanta, deoarece baietii de-acolo au facut de n ori aceasta operatiune si nu prea dau "rateuri", cum am mai auzit de patiti la service-uri de cartier.

Nu vreau sa fac reclama reprezentantelor (ca nu am nicio simpatie pt. ele...), insa am ramas surprins cand un amic care si-a reparat cutia de viteze la un supermeserias din C-ta, a platit manopera o data jumatate fata de tariful de reprezentanta.

Ideea este ca trebuie sa casti bine ochii si sa fii bine informat inainte de a alege unde iti repari masina.

Si alegerea e a fiecaruia, bineinteles!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ati vorbit foarte bine amandoi si impreuna cu postul meu cred ca ajutam multe persoane... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

...Mot Craft se numeste si se afla pe Rasuri 88...

Poti da detalii suplimentare asupra locatiei?

Pe-acolo nu toate casele au numarul afisat dar dupa socotelile mele ar trebui sa fie intre Baba Novac si Fulgerului. Totusi, nu am gasit nici un service acolo. Imi scapa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este bine cum spui dar cauta o poarta cu un romb albastru deasupra reclama la Aral. Dinspre Baba Novac catre Fulgerului pe partea dreapta.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Stie cnv un service in Constanta cu oameni priceputi in a diagnostica corect si priceputi in reparatii privind functionarea motoarelor 1.9 tdi de la vw ? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!