Jump to content

Demontare volan cu airbag


Bad Boy
 Share

Postare recomandată

De curand i s-a stricat unui prieten maneta de la semnalizare. A fost si si-a cumparat una dar nu stie cum sa de-a jos airbagul din volan. Am inteles ca are pe acolo niste mufe dar nu stiu exact si nu vreau cand ne apucam de treaba sa rupem vreo ceva si apoi sa trebuiasca sa cumpere airbag si toate minunatiile. Daca ma poate ajuta cineva raman dator. Multumesc frumos

Modificat de Bad Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din manual:

Demontarea sacului gonflabil din volan:

-Deconectati aprinderea, cheia de contact este "in pozitia ,,0".

-Deconectati cablul masa (-) de la borna negativa a bateriei de acumulatoare.

-Aduceti volanul

post-1353-1272220377_thumb.jpg

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontarea şi montarea volanului:

La volanul cu saci gonflabili.

Demontarea.

-Aduceti volanul

post-1353-1272221654_thumb.jpg

post-1353-1272309548_thumb.jpg

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am demontat volanul, am facut semne pe volan si pe ax (ca sa-l pun inapoi in aceeasi pozitie) si abia cand sa-l montez la loc am observat ca, de fapt, are semne din fabrica si pe volan si pe ax... Deci, peste pasul cu marcajele se poate sari, doar ca inainte de a-l scoate (volanul) trebuie vazut care sunt semnele din fabrica, ca sincer nu-mi mai aduc aminte 100%, dar din cate stiu este un punct (o mica adancitura) si o linie, dar nu mai stiu care unde e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie:Tineţi volanul demontat in poziţia de montare şi rotiţi uşor inelul din spate astfel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as lua jos amandoua bornele de pe baterie inante de a demonta airbagul de la volan si dupa montarea lui la loc as conecta si bornele inapoi ar fi vreo problema? :icon_thumright: sau este permis sa deconectez doar minusul cum zicea Taz 21 ?

Modificat de floringti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut imi cer scuze ca ma bag peste topicul tau dar am si eo o intrebare.Am volan cu airbag , care nu este chiar drept cand masina merge sectilinuu si as vrea sal "indrept" se poate demonta apoi monta la loc intr-o pozitie mai "fireasca"? sau trebuie umblat in alte locuri??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile fara ESP nu este o problema scoaterea si repozitionarea volanului cateva grade, atat permite cablajul. Daca vrei sa NU umblii la sacul gonflabil atunci se poate rezolva din capetele de bara (daca nu s-a umblat la airbag atunci de acolo a si "plecat"un pic directia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce numar are piulita de fixare din centrul volanului, pentru a-l da jos de pe ax?

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

problema care m-ia aparut azi este urmatoarea;cand virez stanga totul este ok,cand virez dreapta inelul din spatele volanului si cablul de la airbag se invart cu tot cu volan pana ajunge cablul in maneta de la semnalizare si nu ma mai lasa sa virez maxim dreapta,care ar putea fi problema va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

sal....

am cautat pe aici pe forum un alt topic in care sa se vorbeasca de maneta de semnalizare...am urmatoarea problema cind semnalizez stinga sau dreapta maneta de semnalizare nu decupleaza automat la virarea in sens invers a volanului,trebuie sa fac eu manual aceasta operatie si de cele mai multe ori mai uit si eu de semnalizare.

daca cineva are idee cum se poate remedia acest lucru il astept la discutie pe forum....

keep the good work !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai jos maneta si sa te uiti atent la mecanism. Pentru asta mai intai trebuie dat jos volanul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

stiti cumva cum se leaga mufele de la claxon la volanul cu airbag? eu initial am avut volan fara airbag si mi-am luat modelul cu airbag care are altfel mufele de la claxon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claxonul nu are mufe,are o lamela pe maneta de lumini care atinge pe un cerc din cupru care se afla pe volan,ar trebui sa se potriveasca fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 ma refer la firele alea 2 maro si negru . la volanul cu airbag cele 2  fire de la butoane de claxon de pe volan sunt lipite si formeaza 1 singur fir. care trebuie legat de unul din cele 2 ( maro sau negru) si nu stiu care din ele.

post-122955-0-28448300-1393874433_thumb.

Modificat de robertd88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune contactul si pune pe rand cate un fir la masa ,cel care claxoneaza e firul care te intereseaza(cred ca negru este),daca ai luat volanul complect nu ar trebui sa faci nici o modificare la fire,il scoti pe cel vechi si il pui pe cel cu aibag.

Modificat de mihai_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A montat careva volan cu airbag pe mk3 care nu avea din fabrica airbag? pt. ca la mine nu se potriveste, ramane spatiu intre volan si consola

post-122955-0-94313900-1394023442_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este volanul complet. Iti lipseste spirala de la airbag care contine si contactele pentru claxon. :) De aceea nu iti merge nici claxonul.

post-75634-0-91744700-1394035790_thumb.j

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!