Jump to content

Alarma Fabia


pacostiro
 Share

Postare recomandată

Si la mine tot 1 chestie este. Adica 1 microfon banuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Noutati - Am sunat si la Brady .. si ptr montaj alarma si Mp3-Player ma costa 4.9 ore x 59 RON :( .. spun asta ptr cei care vor sa monteze alarma .. cica normarea la timpul ptr alarma este de 4.4 ore si Cd-player 0.5 .. ori 59 RON (ora manopera) = 289.1 RON (fara TVA), si au zis ca pot veni si cu piesele sigilate :D (nu ma obliga sa iau de la ei) anyway .. tocmai am economisit o groaza de bani din care sa-mi iau si adaptorul ptr amplificarea din antena :) .. sper sa fie o alegere buna ! Alarma va fi Viper 330v, observ o mica chestie aiurea .. la dealer am fost sfatuit sa pun alarma dupa, ptr ca cea din fabrica nu e buna (117 E cip) .. ziceam ca in banii astia gasesc una mai buna, daaaar nu am tinut cont de faptul ca unii cer 300 RON ptr montaj (Avantaj dealer) ...

Dupa ce ajung la Brady si pun astea 2 .. vin cu pareri :(

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alarma oem este foarte buna si te scuteste de o tona de nervi.... mai ai posibilitatea sa o adaugi in configuratie?

deja e trimisa configuratia .. actele facute, bla bla .. anyway, imi cumpar Viper 330 si o pun la Brady .. e stabilit deja, ma costa cu aproximativ 70 RON mai ieftin decat PBA sau Avia, pun si RCD mp3 de banii astia :)

pe viitor am sa stiu .. de pus in configurare si alarma, oricum .. eu o aveam pusa pe lista cand am mers la dealer acolo am fost "convins" ca nu e buna si am scos`o punand alte optiuni ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens nu e buna alarma OEM? Din cate stiu sunt f bine integrate si e drept, nu scoala toata strada la 12 noaptea ca uita sa se mai opreasca, nu face beep beep beep buup cand dai cu spatele, nu scoala jumate din bloc daca trece cineva pe langa ea, ca e setat senzorul de perimetru la maxim, si nu urla 30 minute daca se pipi cainele pe roata, de altfel, kitsch-uri valabile numai in Romania. Voi poate aveti alta parere, dar astea sunt niste tampenii care sa faca vanzare, nu si protectie.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca dealerii fac bani frumosi din montarea de alarme, mai ales ca acum vad ca e la moda sa ti se spunca ca iti pierzi garantia daca nu o montezi la ei. (in 2002 cand am luat eu masina nu era asa)

E un calcul simplu:

- cca 120 - 200 Eur adaugati la pretul masinii livrate le aduce un castig minimal, daca nu cumva ZERO.

- pe cand la alarma aftersale ei castiga si la vanzare si la montare. simplu.

Modificat de BogMW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum nu stiu ce sa zic ... sa ma oftic sau nu ... nu ma oftic, oricum e prima masina luata noua si nu prea le am cu verificarile astea la optionale si minuni .. dar pe viitor imi prinde bine ce invatz acum :coolpics:

sper ca Viper 330 V pe care vreau s`o pun .. sa faca bine treaba si sa ma multumeasca (ma rog, cum poate multumi o alarma, sa gasesc masina jos :evil: ) .. si inca ceva tin sa adaug, firma de unde vreau sa iau alarma .. reprezentantul de vanzari, imi tot spune ca are dezavantaje alarma upgrade la inchiderea pe cheie, cica nu are cod saritor si nu bate la distanta mare .. oricum, eu nu intentionez sa armez alarma dupa ce merg 1 km + ca nu cred sa se bage un hotz in halu` asta de profesionist (cu scannere de frecvente si alte minuni) la o fabia, daca tot consuma curent .. fura si el un BMW, un Audi ceva .. sa isi scoata "stresu`" parerea mea :D.

intr-un cuvant .. toti incearca sa te fure cand vrei sa iei o masina noua :nono: !!! dintre toti, la brady mi s-a parut cel mai interesant .. cu aproape 70 RON mai ieftin decat la Avia si PBA si garantia se pastreaza in continuare ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viper e alarma buna, dar majoritatea monteaza alarme ieftine dar .... scumpe. Adica alde K9, Eaglemaster, si multe alte minunatii de maxim 2-2.5 mil si la vanzare+montaj ajung la 4-5 mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit mai devreme la Seleniu .. de unde voi cumpara alarma, si mi s-a spus ceva gen ca "obligativitatea de a monta alarma sau cd-player la service autorizat Skoda e o pastila servita clientilor, si cine o accepta bine cine nu, nu" eu acum nu mai stiu ce sa cred .. mi se pare putin cam naspa sa dai 300 RON ptr un montaj "la dealer" comparativ cu 100 RON maxim la un importator autorizat de alarme + service profesional. Si la RCD .. e ciudat, manopera de montaj la dealeri e cam 100 (exceptie brady), si la service-urile care se ocupa cu asta zilnic e maxim 50, in caz ca e cine stie ce complicatzie!

pana la urma suntem sau nu obligati cei cu masini noi sa montam la dealeri alarme, RCD-uri si alte minuni ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca atelierul respectiv e autorizat de PoRo, da poti monta si acolo. Dar in certificatul de garantie scrie ca orice interventie neautorizata duce la pierderea garantiei. Cum interpretezi asta? Daca nu e autorizat de PoRo, piersi garantia. Daca e autorizat, o ai in continuare. Simplu. Tu faci ce vrei.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat alarma in alta parte decat la dealerul Skoda si a fost totul ok. Am iesit in primul rand muuult mai ieftin.

E masina TA ai dreptul sa o duci unde vrei. Ideea este ca cei care opereaza la masina trebuie sa fie persoane autorizate, adica orice service care functioneaza legal. Cu alte cuvinte, nu te duci la nenea din spatele blocului si o faci la el in garaj. In rest nu ar trebui sa fie probleme.

Modificat de adrianciocalau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am vorbit la PoRo direct .. importator .. si mi-a zis un domn ce se ocupa cu garantiile in felul urmator :

- daca se produce o defectiune electrica ce se datoreaza, sau exista posibilitatea sa se datoreze componentelor instalate la service neautorizat Skoda (oricare decat brady, avia, pba) costul reparatiilor il suporta beneficiarul (eu, sau cei care mi-au instalat alarma/rcd-ul)

- daca defectiunea produsa, nu are nici o legatura cu instalarea acelor componente garantia Skoda se ocupa cu reparatia respectiva

- daca se instaleaza la dealer Skoda (B,A,P) indiferent de natura defectiunii la sistemul electric, garantia se ocupa cu reparatiile aferente

Pana la urma .. depinde doar de alegerea fiecaruia, daca se "risca" sau nu cu aceste conditii ... sper ca a fost util si ptr altii ce am tot cautat eu sa aflu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care doresc sa-si pune alarma OEM: este net superioara din punct de vedere a calitatii fata de cele montate after sale. Alarma OEM este de fabricatie META si este de cea mai buna calitate .Si pentru stiinta celor care vor sa-si puna alarma , cele montate in fabrica corespund unor norme legale impuse in UE. Adica alarma OEM nu are senzor de perimetru exterior , are o anumita tonalitate si un anumit volum al sirenei si nu se declanseaza decat la ridicarea masinii sau la intrarea inauntru a cuiva . Este foarte fiabila in sensul in care nu se declanseaza de una singura . Nu merge sa-i pui senzor de soc. La Fabia si O2 este pe CAN _ BUS montata, este diagnosticabila , si poti sa-i faci niste mici setari .

Alarmele after sale , desi sunt o oferta irezisitbila , nu sunt chiar foarte recomandata . In special datorita posibilitatii neacordarii garantiei , si in al doilea rand datorita marcii si renumelui no name-ului in Romania . Va recomand , daca totusi vreti alarme after sale META,VIPER , si UNGO ( destul de scumpe dar foarte bune ).Nu va puneti alarme no name sau orice alt ciuruc luat din Metro - sfatul meu .

Puteti sa aveti surprize neplacuta sa inceapa sa urle in timpul noptii atunci cand ti-e lumea mai draga sau sa nu mearga deloc .

Apropo META astia sunt niste italieni care au fabricat Spyball - una dintre cele mai tari alarme pe care le-am vazut in Romania. META fabrica alarme OEM pentru tot ce este masina italiana si pentru multe alte marci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ardei iute .. chestia asta ar trebui bagata bine in capul consilierilor de vanzari, in incintele dealerilor .. in sensul ca, atunci cand mergi nehotarat .. si spui ca ai pune nush ce, si parca ar merge si o alarma .. el sa nu iti sara in cap (cu ghilimelele de rigoare) ca de fapt nu e buna, si ca nu stiu ce .. si mai bine se pune o alarma dupa ce vine masina !

un training in sensul asta pe la dealeri ar fi .. mai mult decat benefic, sa fie avantajat clientul ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

;) Mister Dealer imi ofera alarma MAAT 679, la pret 7 mil. Eu ma vazut in Cora alarma PREMIER CL-5600X, oferta 1.750.000 lei. Nu stiu cat ar costa montajul, dar nu cred ca as ajunge la 7 mil. Si nu stiu Premieru' asta cat e de bun. Precizez ca sunt foarte aproape de faliment ;) si nu-mi pot permite o alarma scumpa - Viper sau mai stiu eu ce altceva. Ce sa fac ??? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna varianta ar fi alarma Oem. Daca nu se mai poate opta pt ea, atunci macar ar fi trebuit sa obtii de la dealer (ca reducere) o alarma gratis. Oricum manopera la montaj este destul de mare, iar de multe ori alarmele sunt mult supraevaluate.

Modificat de Aer Curat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Skorrida Red: Domnii dealeri urmaresc sa vanda, deci si tu trebuie sa negociezi !

Ce sa mai faci ? In nici un caz nu-ti recomand alarma din Cora pentru ca nu stiu unde o vei monta.

Daca vrei sa iesi mai ieftin (achizitie + montare), incearca la cei care instaleaza alarme (cu atestare din partea Skoda). O asemenea firma stiu ca era pe Drumul Sarii vizavi de Starea Civila a Sectorului 6.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipii de acolo au contract cu Oma Alarm

eu am montat-o pe a mea (un CODEALARM cu pager) la un service similar pe virtutii. Brady a zis ca e ok daca o monteaza ei. Apeleaza cu increredre la baietzi... sunt buni :)

Modificat de c0sta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brady a zis ca e ok daca o monteaza ei. baietzi... sunt buni :)

Warning verbal.

Pe acest forum nu se tolereaza limbajul de tip mIRC...

Vad ca esti 'doar inscris' deci citeste regulamentul pe care l-ai acceptat si te conformeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa-mi montez si eu o alarma pe Fabia Elite 1.2 HTP (64CP),dar se pare ca cea din fabrica(daca as opta pentru ea) e foarte scumpa-438 EUR DDP,dealerul imi spune ca o alarma montata la ei(oricum masina e in leasing)ma costa 600 RON cu manopera inclusa.Nu stiu ce tip de alarma e cea oferita de dealer,am uitat sa intreb.Oricum diferenta de pret mi se pare mare,e vreo greseala la mijloc? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelul pe care-l vrei tu, alarma din fabrica este 259 DDP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Iar am fost prost informata de dealer? Si chiar la pretul spus de tine,fata de 6 milioane tot ramane o diferenta (semnificativa pentru mine acum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carmen: Nu trebuie sa crezi chiar tot ce spune dealerul! Exista si alte surse de informare... :rolleyes:

Unele dotari suplimentare, mai ales alarma, pot fi oferite de dealer daca sunt negociate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde unde tii masina. Daca nu e prea frecventata zona ca sa se joace copii pe langa ea sau sa isi faca pisicile siesta pe masina, poti opta pentru cea din fabrica care am inteles ca e foarte fiabila, dar nu are senzor de soc. In caz contrar, mai bine montezi una cu senzor de soc care sa mai indeparteze intrusii care poate fara voia lor ti-o pot lovi sau zgaria.

Iar daca nu o ai sub fereastra sau intr-un loc vizibil iti recomand o alarma cu pager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!