Sign in to follow this  
Followers 0
Paul_VW

Schimbat burdufuri planetare cu probleme

82 posts in this topic

Zici tu @WooZie .. din experienta vb. sau doar asa ca ai tu impresia? La ce te referi ca nu mai pleaca de pe loc? ...Roata cum sta cand se smulge axu din capu' planetarei? E plin si in Alba de ''doctori'' ca tine. Incurajeaza-l sa circule asa si sper sa aiba tarie de caracter, chiar daca va parea un caracter ''ieftin'', ulterior unui incident produs din cauza unei planetare (Doamne feri) sa te umple de respect!

Un var de-al meu, cu un Tico, ii batea o planetara incet in viraje, intr-o intersctie, constrans de imprejurari, a calcat-o, n-a mai tinut cont de planetara, si a ramas in mijlocul intersectiei cu roata dreapta virata in dreapta iar cea din stanga a ramas dreapta... plecare de pe loc, NOROC ca nu era pe-un drum...viteza!

Nu are cum sa iasa roato din cauza planetarei lu varu tau ia iesit pivotul sau capu de bara are dreptate colegul care tu il faceai doctor

0

au schimbat materialul la burdufuri acum nu mai sunt din cauciuc sunt din termoplastic fiind mult mai rigide.

0

se gasesc inca burdufe de cauciuc,sunt inca producatori buni care faci si din termoplast si din cauciuc.

0

au schimbat materialul la burdufuri acum nu mai sunt din cauciuc sunt din termoplastic fiind mult mai rigide.

Daca o sa cumperi pe original o sa vezi ca sunt din cauciuc! Sa le mai verifici sa nu pierzi vaselina pe la coliere. Bafta!

Edited by olteanu82
0

Va salut! Sunt membru nou si am si eu o problema destul de mare...spre ghinionul meu am lovit destul de tare o bordura kiar in coltul ei si am spart mai multe la roata din dreapta fata a masinii, in primul rand fuzeta este rupta de unde se prinde pivotul si nu prea gasesec alta fuzeta nici la dezmembrari, planetara s-a strambat bara din ce am vazut eu si nu am gasit sa cumpar decat capetele de bara si mi s-a spart si discul de frana care intr-un mod destul de ciudat a intrat in janta si a spart-o si pe aceea, intrebarea mea este unde as putea gasi fuzeta care sa se potriveasca la modelul 1.6 BGU 102 cp si la fel si planetara pt ca celelalte sper sa gasesc sa le repar. multumesc!

0

serie de caroserie sa identificam piesele corect. ;)

0

Sal all, ma poate ajuta cineva, va rog, cu un DIY sau sfaturi ptr schimbarea burdufului de planetara ??? Operatiile in mare le stiu dar poate trebuie sa mai tin cont de ceva ??? Trebuie sa curat toata vaselina veche si dupa, sa pun vaselina noua ??? Astept, va rog, ordinea operatiunilor de inlocuire , sfaturi, orice.....ms anticipat !!!

0

Sanatos e sa speli rolele, tot interiorul.... sa nu mai fie urma de praf sau alte mizerii care au intrat pe acolo.

0

Am rezolvat burduful, nu este mare scofala, am scos planetara din flansa de langa cutie, am dat-o jos si am spalat-o dupa sfatul colegului @Florin. Totul a decurs usor si rapid. Am facut si cateva poze , daca cineva vrea sfaturi , il rog sa ma contacteze fara probleme, ofer ceva poze si repere ptr a-i usura munca !!! Bft all !!!

0

asa este cu schimbarea burdufului de planetara,daca nu intra bine siguranta incepe sa bata.demontat inapoi, spalat bine,inlocuit vaselina si colierele,iar acum totul e ok.

0

Salutare!Am si eu o problema legata de planetare,cred...de o vreme masina are o bataie cand merg drept,sau usor virat stanga insa numai cand incep sa prind viteza,de la vreo 40km/h incolo si mai ales cand e in sarcina,urc o panta usoara.Daca accelerez se aude mai tare,daca las acceleratia nu mai suna,si parca se accentueaza frecventa bataii cum prin viteza mai mare.Poate sa fie capul de planetara,ori rulmentul?deocamdata nu suna tare.La inceput doar eu o percepeam,pe orice am intrebat cand era cu mine in masina zicea ca nu aude nimic,insa,acum parca se aude tot mai tare...

0

Cred ca ma lasa si pe mine planetara de pe dreapta, cea lunga. Nu tacane la viraj insa are joc stanga-dreapta fata de cealalta,care nu are deloc.

Cap de planetara Glentzer nu am gasit (cautat pe net).Ce recomandati? Exista si OEM?

0

Florine, vezi pe GKN.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

0

Salut oameni buni.Am si eu o problema la care nu ii gasesc rezolvare banuiesc ca ar fi de la planetare dar nu stiu daca capetele dinspre roata sau dinspre cutie: se manifesta in felul urmator: la viteze mari am o vibratie eu o simt pe partea dreapta si asta cand accelerez in forta in linie dreapta chiar si in curba si cand lanseaza masina se aude ceva de genu fvrrrr (ceva gen ca la daciile vechi cum se auzeau planetarele cand lansa masina) (zgomotul se aude si se simte foarte usor deocamdata se simte in podea) (daca o scot pe liber nu se mai simte nimik),in a 5 cand o las in frana de motor am o usoara trepidatie in schimbatorul de viteza,am mai observat sunt in a 4 accelerata iau piciorul de pe acceleratie si accelerez iar se simte un soc(dreapta) si se aude un clant foarte usor in stanga asta cand iau piciorul de pe acceleratie si accelerez iara, la parcare cand fac manevre sa parchez masina am un trosnet o singura data in partea stanga (trosc se simte in podea) se mai aude si pe dreapta dar mai rar si mai incet si cand dau cu spatele si virez dreapta iar trosc(doar odata) cand urc sau cobor o bordura cu rotile un pic virate iar trosc (stanga) cand ies dimineata din parcare masina parcata cu botul la vale si ies din parcare cu rotile virate spre stanga (trosc) ma dispera nu stiu ce sai mai fac aaaa uitasem si cateodata cand virez stanga in oras la viteza de 30 la ora se aude un sunet in dreapta ceva de genu hrrrrrr  e  un zgomot asemanator ca de rulment (roata)  sau ca si cum freci cu un deget pe un geam ud (nu am gasit alta comparatie imi cer scuze).Am intrat in rampa sub masina si am inceput sa trag de planetare in partea dinspre cutie nu am deloc joc la capetele de planetara iar in partea dinspre roata cand trag de axul planetarei in sus si in jos cum esti in rampa are un joc am vazut ca mai pronuntat pe stanga  si mai putin pe dreapta acum nu stiu cat de mare trebuie sa fie jocul acela ca din cate am inteles trebuie sal aiba.. tind sa precizez ca am schimbat tot  si altceva nu poate fi decat din planetare,am cauciucuri noi echilibrate(cade) am rulmenti noi pe fata (cade) am schimbat bucse ghidaj etrier fata am crezut ca e din etriere deciii (cade) am flanse noi lemforder+rulmenti noi,amortizoare noi,bucse bascula toate noi lemforder,capete de bara,bielete anti ruliu ,pivoti,bielete de directie noi,pana si bara de torsiune noua originala,tampoane motor toate plus bieleta anti basculare motor noua plus bucsele alea doua de la semi punte noi,iam pus pana si suruburile de la semipunte noi+plus seibile alea aferente tuningului de la semi punte.Ma dispera credetima.Daca cineva sa lovit de o problema asemanatoare va rog dati-mi sfaturi sau spuneti-mi si mie la voi cum se manifesta.Va multumesc.aaaa uitasem niciun burduf de planetara nu e ciupit sau sa se vada ca a curs vaselina din ele

Ma scuza-ti masina jetta 2.0 tdi bmn 170 cp model 2008

0

Sal am si eu o problema cu planetarele . Cred ca le schimb din 6 - 6 luni ma disperat am pus cele mai scumpe planetare si tot imi troncane si zici k se rupe in 2 masina. Un sfat va rog . Multumesc

Sal am si eu o problema cu planetarele . Cred ca le schimb din 6 - 6 luni ma disperat am pus cele mai scumpe planetare si tot imi troncane si zici k se rupe in 2 masina. Un sfat va rog . Multumesc

0

Sigur,e problema din planetare? Eu zic ca nu. Verifica tot ansamblu roata si vezi mai exact care este cauza. Pe mine ma sfatuiau diferiti mecanici sa schimb planetare, rulmenti si nu era decat o banala piatra la etrier. Unde mai pui ca unii dintre ei lucrau la reprezentanta VW si trebuiau sa stie ca Golful V are o problema cu pietrele.

0

firestorm1312 am verificat tot ansamblu si nu imi zice nimeni nimic decat ca sunt planetarele proaste... mirare iau pe cele mai scumpe si tot nu sunt bune...reprezentanta nici nu se ocupa de ea ca am mai fost si a facut lucru de mantuiala...cum se termina iarna cum imi trocane zici are programat sa se strice. nu stiu ce sa zic nici nu ma  pricep ce sa le zic la cei de la service , ca ei imi zice ca sunt proaste planetarele....:(

0

am rezolvat-o sunt capetele de planetara partea dinspre roata stanga dreapta

0

iahimmihai-cam devreme au cedat. Ma asteptam sa fie mai rezistente (asta daca vb despre masina din semnatura).

0

am aproape 400000 de km cu ea

0

:) asa mai merge .. la 400 k era si timpul , chiar ma miram de lista aia de piese noi mentionate mai sus.

cred ca pe acolo o sa ajung si eu - la doar 170 k km.

cat a costat distractia ?

0

am scris mai sus ca ,capetele de planetara ,ma grabisem si imi cer scuze ca asa imi spusese un mecanic  pana la urma le-am dat jos si ce sa vezi... surpriza... chiar nu aveau joc deloc , pana la urma am riscat ca nimeni nu isi dadea seama ce anume are,toti isi dadeau cu parerea si nici un mecanic nu spunea ceva concret mi-am luat un rulment dreapta fata roata si ce sa vezi nu mai huruie nu mai vibreaza e liniste totala,am mai avut masini mai multe modele stiam cum face un rulment dar la asta era pur si simplu ciudat sa faca numai cand e pe acelerare  si cand o scoti pe liber nu.....in fine in concluzie nu am schimbat nici un capat de planetara iar  din cate m-am interesat partea dinspre roata spidan 320 ron iar partea dinspre cutie pe original 620 ron...........in final am rezolvat-o doar cu un rulment roata fata dreapta.

0

Dau si eu o parere aici, chiar daca nu s-a mai comentat de mult timp (cine are rabdare sa citeasca).

Am avut si eu mari necazuri cu un burduf de planetara la passat-ul meu.

Dupa 4 burdufuri si 2 capete de planetara schimbate la o roata in decurs de 4 ani, asa cum spune aici pe forum si colegul lupo_bv, concluzia mea este ca burduful nu a fost strans cum trebuie (cu un cleste special).

Dezavantaje: la passat b5 (poate si la alte masini vw) burduful este proiectat scurt, roata are viraj mare si canalul de pe capul de planetara unde se fixeaza burduful este prea putin adanc.

Burduful de planetara pe cod original in ziua de azi se fabrica doar din plastic. Sunt convins ca este superior ca rezistenta celui de cauciuc, doar daca este montat colierul corect. Colierul este facut dintr-un otel tare. Clestele obisnuit nu poate sa-l stranga cum trebuie (nu ai forta suficienta la maini).

Este un cleste special pentru coliere de acest fel, pe care la disperare l-am cumparat si eu si am dat 85 lei. Este ceva de genul mopsului, care in comparatie cu clestele (patentul) are niste parghii si falci speciale. Preseaza colierul cu un efort relativ mic si nu da voie colierului sa se deformeze la presare gresit. Mai este si un alt cleste asemanator, dar mai scump, la care strangerea se realizeaza cu o cheie tubulara cu clichet care se baga pe cleste (nu aveau pe stoc, costa 160 lei).

La montajul burdufului trebuie atentie sa nu se murdareasa cu vaselina zona de contact cu canalul de fixare pe capul de planetara.

Am schimbat intr-un final fericit burduful cu unul de cauciuc aftermarket (marca spidan) si l-am strans cu clestele de care va spuneam si nu am mai avut probleme.

Inca o observatie: parerea mea este ca nu trebuie pusa in burduf prea multa vaselina. Unele kituri de burduf vin chiar cu doua pachete de vaselina. Burduful de vw are volum interior mic, si daca bagi prea multa vaselina, la viraje stranse se face presiune si crapa burduful mai repede.

Referitor la mersul cu o planetara care troncane, am mers si eu ca nesimtitul pana s-a rupt si am ramas cu masina in drum (noroc ca eram in oras, la un giratoriu). O planetara uzata (cu burduf spart), de cand incepe sa faca zgomot, nu mai are viata lunga. La mine a mai mers cam 1.000 km. Cand am desfacut-o la autopsie, avea 2 bile pierdute si buza sparta.

Pentru cine nu stie, cand se rupe planetara se aude o pocnitura la roata, apesi pe acceleratie, se tureaza motorul, si stai pe loc si nu intelegi de ce.

Care are nevoie in Bucuresti de clestele asta magic, il imprumut cu placere.

Edited by comosicus
0

Salut,

Asta seara am fost si am schimbat rotile de vara cu cele de iarna. Cand am ajuns la vulcanizare am aflat ca planetara din stanga fata are burduful dinspre roata rupt. Ideea e ca maine dupa amiaza trebuie sa merg la Suceava. Ma poate ajuta cineva cu un contact si eventual un pret ? As vrea daca se poate sa il schimb maine inainte sa plec.

Multumesc

0