Jump to content

Service ZETEC si un gust amar


puricele
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!

Am fost in urma cu cateva luni pentru un schimb de ulei si filtre la service Zetec (prima data) la recomandarea unui amic, piesele fiind cumparate de la unul din magazinele zetec.

Am fost foarte multumit, mecanicii seriosi, rapid, curat. Nu mai retin numele perosnelor, dar stiu ca am avut masina la al 2-lea elevator din dreapta (partea opusa receptiei).

Ieri 31.03 am ajuns din nou la service pentru schimbarea unui rulment, cumparat tot de la zetec.

Am facut programare, am dus masina, Adi si coechipierul au inceput lucrul. Au desfacut tamburul cu tot cu amortizor l-au pus jos si au inceput sa ii dea ciocane, eu convins ca trebuie o presa pentru scoaterea acelui rulment. In lupta lor au intalnit si un surub cu cap stea pe care bine-inteles ca l-au rupt, dupa ce au rupt o surubelnita in el si dupa ce l-au "ciocanit bine" si fara sa dea cu pic de lubrifiant. Dupa cateva bocaneli rulmentul, bineinteles ca s-a desfacut, o bucata a ramas pe o piese, alta bucata pe alta piesa. Acum a incepu adevarata munca a mesterilor, aleragtul prin service dupa: cheie, bucsa, tzigari, si ce le-o fi mai trebuit. O bucata de rulment a iesit pana la urma cu o presa, dar cealalta bucata nu iesea, chiar daca baietii o injurau de mama focului. Cred ca le-a luat cam 20min sa faca planul de atac. Un nene mai in varsta (tot mecanic) vanzdu-i in mare impas, a luat un flex si a taiat "camasha" ce ramasese intzepenita (exact by the book!). La urma zicandu-le ironic "stateati pana la 8"! Toate bune si frumoase (pentru ei) pana au inceput sa monteze la loc disc, tambur si ce mai daduse jos. Ii intreb: dar cu surubul rupt ce facem? Pai, nu mai trebuie pus ca nu e nevoie. Ai dracu nemti au pus de bezmetici surubul ala acolo sa il rupa D-l Adi&comp. In urma observatiei au inceput sa-si bage si sa scoate, sa buseasca sculele ca pana la urma sa imi spuna ca "auziti eu am program pana la 6, daca nu reusesc sa scot surubul pana la 6 plecati pe jos si luati maine masina" Nu serios le zic eu, ca parca era vina mea ca au frecat luleau de la 4:30 pana la 5:40. Dupa ce au dat vina pe altii ca au pus surubul stramb si ca ei nu au nici o vina, si dupa ce au mai rupt inca un spiral incercad sa scoata acel surub, i-am rugat sa lasa cum o fi numai sa imi stranga masina sa pot pleca mai repede!!!! Au strans (sper) tot ce era de strans/pus la loc si am plecat, bine-inteles cu volanul stramb si cu masina care tragea dreapta. Va imaginati care au fost primele cuvinte ale lor "nu este vina noastra, asa ati venit cu ea". Cum era 6 nu mai vrut nimeni sa imi ia 120ron pentru bracaj, care zic eu intentionat au rotit bieleta, dar ma rog.

In cutia cu rulmentul erau o piulita mare, 3 piulite mici o punga cu vaselina si o siguranta. punga cu veselina a disparut fara urma, nevazand sa puna pe undeva vaselina.

Ca si concluzii:

1. nu mai calc niciodata in acel service, pacat de cei care sunt dedicati meseriei.

2. voi incerca sa informez si alti posibili clienti

3. ceea ce m-a deranjat a fost aerul de "ba bagamiash", "eu gosu tu fraier" (nici macar nu stiau unde sunt diverse scule in acel service!!!!!) si altele....

4. lipsa totala de profesionalism, trantitul sculelor in semn de "sa-ti traiasca familia"

5. Mentionez ca nu am aratat nici o secunda lipsa se respect fata cei pe care i-am intalnit, drept pentru care sunt sigur ca atitudinea lor nu este datorata mie.

6. Este primul service unde se desfac suruburile fara spray lubrifiant, suruburi destul de stranse si ruginite.

Multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare ce sa zic, iti recomand in Galati Ivas Skoda, eu am fost pana acum de vreo 4-5 ori cu 3 masini la ei si am fost super multumit. De fiecare data cand ma duc la ai mei trec si pe acolo daca am vreo problema. Si nici preturile nu sunt mari. Cel putin fata de Bucuresti sunt de vreo 2-3 ori mai ieftini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zetec are magazin de piese si in piatra-neamt

si cand te duci la ei si ii rogi sa caute codul unei piese.. parca i-ai lovit in moalele capului, asa se comporta

din cate am inteles de la un tip care a lucrat la ei, spala bani prin micul magazin de piese din piatra-neamt

pentru ca uneori gasesti aceleasi piese muuult mai ieftine la ei fata de restul, iar alte ori gasesti muult mai scump

e un fel de loterie, daca ai noroc si gasesti piesa ieftin te-ai scos.

oricum tipul asta care a lucrat la ei, a invatat tot de la ei, si a deschis un alt mic magazin cu piese de import la 2 pasi de ei.

si evident cand caut ceva trec pe la amandoi, si tipul lasa preturile in mod deliberat mai mici, pentru ca vrea sa-i scoata din afacere pe cei de la Zetec si mica mafia pe care o au cel putin in piatra-neamt :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma completarii formularului de contact de pe site-ul societatii (cu textul de mai sus), am fost contactat telefonic de catre D-l Catalin, administratorul societatii pentru a-si cere scuze in numele angajatilor si pentru a afla mai multe detalii. In urma feedback-ului D-l Catalin m-a asigurat ca nu ceea ce am vazut este cartea de vizita a afacerii pe care o conduce si ca va face tot posibilul sa nu mai fie clienti care sa intampine "dificultatile" intampinate de mine, de altfel D-l Catalin este o persoana foarte respectoasa si binevoitoare!

Speram in servicii mai bune!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am avut si eu de rezolvat o mica problema la partea electrica si vreau sa spun ca unul dintre electricieni (al doilea dinspre receptie) e foarte mistocar, te trateaza numai de sus, de parca iti face un favor ca-ti repara masina. acelasi sentiment ca si colegul care a postat mai sus, cred ca pe viitor apelez la alte service-uri

Modificat de djpedros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru a intelege lumea ceva este bine de precizat cum ar trebui facuta operatiunea.

Ai banuit bine puricele@ trebuie o presa,pentru scoaterea rulmentului era nevoie de o presa de scos rulmentii,orice service ar trebui sa detina o trusa de genul pentru toate marimile;este un minim necesar pentru orice service.

post-20258-1279298066_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!