Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat inainte de 01.06.2010


mAku5000
 Share

Postare recomandată

Cred ca nu mai merg butoanele.

Pe 01 imi arata niste biti care se modifica o singra data cand activez CCs si apoi raman asa pana opresc motorul si o luam de la capat.

Pe 16 imi arata ca functioneaza + si - (Accel & Delay) dar la ON/OFF zice Not.Oper. Nu se modifica valoarea. Decat daca tin pe Cancel - arata ceva.

Stie cineva codul de securitate pentru 01?

Modificat de miihaipreda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele din bratul manetei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/26/2016 at 10:43 PM, miihaipreda said:

Cred ca nu mai merg butoanele.

Pe 01 imi arata niste biti care se modifica o singra data cand activez CCs si apoi raman asa pana opresc motorul si o luam de la capat.

Pe 16 imi arata ca functioneaza + si - (Accel & Delay) dar la ON/OFF zice Not.Oper. Nu se modifica valoarea. Decat daca tin pe Cancel - arata ceva.

Stie cineva codul de securitate pentru 01?

nu ai nevoie, pentru activarea - dezactivarea tempomatului - verifica maneta, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de ajutor!

Cred ca o imi iau una noua, daca tot ma chinui sa dau airbag-ul jos, macar sa fie treaba - treabă, sa elimin orice dubiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa o dai jos si sa o verifici....repari, daca este cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut

O intrebare : cum pot afla ce fel de calculator de coloana am instalat pe un Golf 6 din 2009 , 2.0 TDI 140 CP ? Ca sa vad daca suporta tempomat .... Ma poate ajuta cineva de pe forum daca pun la dispozitie VIN-ul ?

Sau doar o plimbare la reprezentata reprezinta solutia ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai calculator de bord, vezi consum, etc - si banuiesc ca ai - atunci modelul tau (fabricat pana in 2010), suporta tempomat.

Iti trebuie doar maneta, montaj si activare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin

Da am BC , de fapt modelul e Highline , doar ca nu are nici volanul multifunctional si nici tempomat....putin ciudat ptr Highline , dar na , masina nu am luat-o eu de noua.

Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are importanta, difera configuratiile/echiparea in functie de piata de desfacere, optiuni, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, tz8drl said:

Mersi Florin

Da am BC , de fapt modelul e Highline , doar ca nu are nici volanul multifunctional si nici tempomat....putin ciudat ptr Highline , dar na , masina nu am luat-o eu de noua.

Multumesc inca o data.

Atunci calc tau suporta tempomat, dar nu si volan multifunctional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut...scz daca nu postez unde nu trebuie ...insa nu prea le am cu forumurile imi poate spune si mie daca imi suporta comenzi volan sau tempomat golfuletul meu? MS

Adresa 16: Electronica volan (J527)       Eticheta: ROJ\5K0-953-569.clb
   Numar VAG SW: 5K0 953 507 AS    HW: 5K0 953 549 C
   Componenta: Lenks.Modul   008 0080  
   Revizie: --------    Numar serial:  90440KAD000IR
   Codare: 5080040000
   Atelier: WSC 00066 000 00198
   Pachet ASAM: EV_SMLSNGKUDS A05001
   ROD: EV_SMLSNGKUDS_SE36.rod
   VCID: 010255BA90D8C93653-8054

Nu a gasit coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5K0 953 549 C este un midline: suporta CCS, dar nu si comenzi volan

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MS ...ce imi trebuie mai exact ca sa suporte si comenzi volan? am vazut ca esti din pitesti cunosti pe cineva care se pricepe sa monteze?? ms again

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai trebuie schimbat calculatorul coloana volan (iti trebuie highline), cablajul airbag (care sa stie si de comenzi volan) si evident volan cu comenzi

cu montarea nu e greu, te poti descurca si singur, sunt atatea tutoriale pe net.. te pot ajuta si eu daca doresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Ady Man NFS
On 03/29/2014 at 0:08 PM, blacka said:

Eu am acelasi motor ca tine, aceasi maneta si acelasi calculator de comenzi(CD) si imi merge fara nici o problema . Ma gandesc ca e ceva din codare ...te ajuta codarea calculatorului de pe masina mea?

Salutare. Imi poti trimite si mie codul de la tempomatul tau? Am montat tot in regula, nu da  nicio eroare dar am uitat sa scriem codul ei original la Steering Wheel si am pus alt cod care nu este identic. Acum nu am nicio eroare, la testarea butoanelor merge, mi-l arata tempomatul in bord dar nu functioneaza. Repet ca am modificat tot codul cu unul luat de pe aici nu doar o cifra cum trebuia. Multumesc anticipat de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1. trebuie sa stim ce calculator ai, ce optiuni - volan comenzi, tempomat, BC ?

2. ce codare ai acum pe 16 ?

3. ai activat tempomatul si pe motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 10/10/2016 at 10:43 AM, F l o r i n said:

daca ai calculator de bord, vezi consum, etc - si banuiesc ca ai - atunci modelul tau (fabricat pana in 2010), suporta tempomat.

Iti trebuie doar maneta, montaj si activare

E valabil si la IC care indica doar consum, trip, distanta, etc.., adica fara BC+, fara audio, navi, telefon..

masina e 05/2009, Conforline, nu are volan multifunctional si nici CCS..

Ce cod de maneta am nevoie ? se monteaza doar maneta sau mai trebuie tras vreun fir ? vreau doar CCS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta cu G in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/24/2017 at 10:35 PM, mark21 said:

E valabil si la IC care indica doar consum, trip, distanta, etc.., adica fara BC+, fara audio, navi, telefon..

masina e 05/2009, Conforline, nu are volan multifunctional si nici CCS..

Ce cod de maneta am nevoie ? se monteaza doar maneta sau mai trebuie tras vreun fir ? vreau doar CCS

la modelul tau, nu ai nevoie sa tragi fir - exista deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, 

am si eu un golf 6 (WVWZZZ1KZCP030843) 1.6 TDI, din 2011, trendline si voiam sa stiu daca se poate monta un tempomat pe el. 

aveti idee daca modelul este compatabil cu asa ceva si pe unde se poate face acest lucru ... ma refer prin Bucuresti. sugestii garaj ceva.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie intai scanata masina, sa vedem daca calculatorul de coloana suporta tempomat - daca suporta, atunci iti trebuie grupul de manete - dupa montaj se codeaza corespunzator si va functiona

Daca al tau calculator de coloana nu suporta functia de tempomat, trebuie inlocuit si acesta

In Bucuresti suntem mai multi colegi care te putem ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor,

Am un golf 6 1.6 TDI si as dori sa ii pun tempomant. I-am facut o scanare cu VCDS si as dori sa stiu daca suporta tempomat si de ce piese am nevoie.

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 5K0 953 507 AS    HW: 5K0 953 549 C
   Component: Lenks.Modul   007 0080  
   Revision: --------    Serial number:  90440JJC0000J
   Coding: 5080040000
   Shop #: WSC 00066 000 00192
   ASAM Dataset: EV_SMLSNGKUDS A05001
   ROD: EV_SMLSNGKUDS_VW36.rod
   VCID: 81036EF110EC2710AE2

Multumesc.

 

Modificat de darkwizard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suporta tempomat - ai nevoie de grupul de manete. Codul acestora il gasesti in acest topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu suporta comenzi volan

Da, acelea sunt manetele de Golf 6

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!