Jump to content

Tip Turbo pe motorul ALH


ender
 Share

Postare recomandată

Salutare,

@radwcan, au trebuit ceva modificari facut cand ai trecut de la Garrett la KKK (3K)? Si eu am KKK pe AGR-ul meu si am si eu tot TCM soft si stai linistit ca si la mine fluiera turbina si cred ca ii normal, merge bine chiar daca eu am 260 mi km cu ea :salut: . Eu vreau sa trec de la KKK la Garret (cat de mare) si nu stiu daca se poate sau daca a mai facut cineva, faza ii ca la mine pe golfu 4 nu sunt sigur daca ii Garret sau 3K ptr ca masina ii din anu 2000 si de atunci a bagat vw pe golfuri si garretul de serie si pe AGR-uri. Am fost la vw si i-am dat seria de pe masina si nu a stiut, au zis ca din 2000 in colo sau pus ambele si ca trebuie sa dau jos sa vad (nu sau prea stresat sa caute ce ii drept).

merci

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Nu se potriveste conducta de legatura intre turbina si EGR . Eu am tras de ia pana am subtiat-o si strabat-o, dar pana la urma am reusit. Oricum eu am EGR-ul anulat cu saiba oarba, asa ca nu ma afecteaza. Si parca e mai rapida cu turbina kkk (sau e doar o impresie) dar nu stiu daca va fi la fel de fiabila ca Garett.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit aici toate tipurile de turbo ptr toate masinile ( http://www.turbofrance.com/index-2.html ). Se par a fi bune KKK-urile astea is puse pe S3 RS4 etc . De ce toti preferam Garret atunci?

@Radwcanu, tu care ai trecut de la garret la kkk ce ma sfatuiesti sa raman tot pe kkk sau sa trec pe garret (daca se poate)?

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai vazut benzine... da kkk face turbina bune pt benzina dar la diesel nu prea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SwatCat, noi pe ASV-uri de care avem? KKK sau Garret?

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu ASV -ul are Garret.

KKK-ul il am de doar 2-3 luni. De multumit sunt f. multumit ( pare un pic mai rapida decat Garret, probabil si datorita diferentei de 150.000 km in favoarea kkk-ului) , ramane de vazut fiabilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Am patit belea mare. Mi sa blocat turbina. :icon_thumright: . Din cate de cele relatate mai sus am inteles ca pe ALH sunt puse turbine VNT15. Daca tot am patit necazul acesta mam gandit sa pun VNT17. Ideea care e, am gasit o turbina VNT17 la un pret zic eu bun(aprox 300Euro) si as vrea sa stiu daca trebuie sa mai iau si altceva pentru a o adapta la ALH-ul meu sau pe potriveste direct fara nici o modificare? Sincer nu ma pricep de aceea intreb, ce altceva imi mai trebuie sa o montez, furtune, conducte..?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca trebuie sa iei conducta de aer care iese din turbo si intra pe teava de plastic spre intercooler

Modificat de Swat Cat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

kkk sau garrett? Eu le-am avut pe amandoua pe masina (cod AGR) si sunt la fel, adik nu necesita nicio modificare daca vrei sa o inlocuiesti pe una cu cealalta.

Diferenta intre ele (parerea mea) e ca garrett trage mai bine.

post-17660-1261473961_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista .. ca trage mai bine..... poate kkk avea probleme de comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. daca vrei sa intram in detalii.Aceeasi masina (golf 4 AGR), nu am schimbat nimic inainte sau dupa inlocuirea turbinei (N75 , furtune sau altceva). Cum iti explici ca dupa inlocuirea turbine masina *tragea* mai bine, iar presiunea de lucru era mai mare cu garrett decat ca kkk. Mentionez ca actuatorul turbinei kkk a fost verificat, dar si inainte sa fie dadea aceleasi presiuni.Adica foarte proaste. Dupa inlocuirea cu garrett...alta viata.Nu spun ca diferenta era vizibila pe turometru dar si presiunea era OK. Intr-adevar mai tre sa spun ca kkk avea peste 150 000 km, si totusi nu intra in limp mode. Trage tu concluziile te rog.

Si daca vrei sa mai discutam, nu sa ne contrazicem, P.M. sa nu luam warn.

Si constructia e putin diferita.Prima e garrett a doua kkk.

post-17660-1261501860_thumb.jpg

post-17660-1261501869_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am ALH, am avut VNT 15, s-a spart si am cautat destul de mult un VNT 17 Garrett si nu am gasit la acel moment, in schimb am gasit un KKK care a fost pe un ARL de 2004 si m-am bucurat la faptul ca nu avea pic de jos, turbo l-am dat jos cu mana mea, desi multi mi-au zis ca sunt mai slabe calitativ decat Garrett. Si deocamdata sunt super multumit de ea, am aproape 50000 cu ea si nu zice nimic

Modificat de Aliutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

atentie mare, ce ai tu eposibil sa fie de axr, kkk nu a echipat motorul arl(150 cp stok)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, SFBogdan, nu tragea mai ''repede'' ptr ca KKK ii cu geometrie fixa si Garretul cu geometrie variabila?

In legatura cu fiabilitatea, nu va speriati de KKK eu m-am convins ca is mult mai bune kkk-urile la rezistenta ca Garretul. Eu pe AGR-ul meu am 275 mi km si de mai bine de un an am si TCM chiptuning, si nu a intrat niciodata in lag sau sa am probleme cu ia.

Deci ii ok.

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ninu, noi am discutat si in detaliu despre diferenta dintre kkk si garett daca iti amintesti.

''kkk si garett'' produce atat turbina cu geometrie fixa (model care merge pe motoare ex: AGR,1Z s.a.m.d., adik cea despre care vb eu si am atasat si poze) cat si turbina cu geometrie variabila (model care merge pe motoare ex: ALH, AXR, s.a.m.d.).

Sper ca ai inteles.

sau poate exprimarea ori gramatica mea te incurca :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut,am 4 injectoare noi de 110 cai,le-am pus pe masina mea alh de 90 cai si sunt ok dar imi colmateaza turbina cu funingine ,le dau la schimb pe unele de 90 cai bune.ma gasiti pe mess ct14ytr sau tel 0742413007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai trebuie sa-i faci soft...pt ijnectoare..si poate si o evacuare mai mare..

Modificat de CT91MOC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am eu injectoare de 110 cai 0.205 mm ,ma gasesti pe tel 0742413007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai facut tu la touran-ul lui taicato? sau de unde sti?

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Modificat de Celeronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu ,tocmai asta era ideea ca eu nu fug dupa cai,mie imi mergea masina super cu injectoarele de 90 cai,dar s-a bulit unu si am gasit duze noi diesel parts si le-am schimbat pe toate,si merge super dar nu sunt pt mine,prefer 90 cai ,le dau si la schimb.

pai decat sa dau banii pe o evacuare si turbina intercooler si altele prefer 90 cai frumosi:))

am bagat si un soft zici ca-i locomotiva, putin aer si multa motorina,deci nici nu ma gandesc sa schimb softul si admisie/evacuare.

daca ai pe cineva care le vrea,sau la schimb, sau cu bani, sau doar diuzele,orice este bine venit.

pretul este ce-l real pe care l-am dat.80 lei duza sau injectoarele cu totul.depinde de pretul lor stricate si inclusa duza in pret.nu caut avantaje,vreau doar sa le schimb ca imi strica turbina si catalizatorul de atata funingine.

aveam multe posibilitati sa pot jongla cu valorile pompei,dar masina merge de vis cu injectoarele de 90,nu mai spun de consum,cu un full de 60 litri faceam cam 900 de km in oras mers mixt,

Modificat de ct14ytr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai facut tu la touran-ul lui taicato? sau de unde sti?

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Celeroane' stiu pt ca am inspectat mult partea de tuning motor diesel ..:) si nu , nu i-am facut ,,si asa si e ce am zis eu acolo.deci nu ai cu ce sa ma contrazici sau sa spui ceva..poate doar sa adaugi :icon_geek:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci spune-ne si noua cat are diametrul evacuarii ASZ-ul? dar ARL-ul?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci spune-ne si noua cat are diametrul evacuarii ASZ-ul? dar ARL-ul?

pai nu stiu ,dar am inteles ca difera galeriile admisie si evacuare bla bla,si ca daca-i bag soft difera multe chestii care trebuie facute,si chiar nu vreau 110 cai ,ca 90 de cai frumosi sunt super si ma bagau in scaun.prefer ceea ce a facut neamtul sa ramana la fel,daca vroiam cai multi cumparam una mai puternica,dar eu am vandut una de 131 cai care mergea de vis dar mi s-a terminat visul si a inceput cosmarul cand mau lasat injectoarele de [cenzurat] PD si am vazut ce preturi au si cat mau dus in cap,mi-am pierdut si amintirile frumoase de cum tragea masina:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da' nu pe tine te-am intrebat, si nu mai da quote la ultimul post :)

ii fi prins tu ceva siemensuri...bosch-urile nu prea pica. Daca aia era singura ei problema, ma puteam impaca cu ideea in locul tau, bagai un chip si talpa cat incape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da' nu pe tine te-am intrebat, si nu mai da quote la ultimul post :)

ii fi prins tu ceva siemensuri...bosch-urile nu prea pica. Daca aia era singura ei problema, ma puteam impaca cu ideea in locul tau, bagai un chip si talpa cat incape.

60MM la ARL

stiu ca nu se da qoute :P

si suntem in OFF TOPIC

Modificat de CT91MOC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!