Jump to content

Aprindere automata faruri la descuierea masinii (coming home/leaving home)


Evolution
 Share

Postare recomandată

Din cate am cautat pe forum vad ca nici unul din colegi nu a fost interesat de aprinderea farurilor odata cu descuierea masinii ...

Se poate face asa ceva la b5.5? ... si daca da , cam ce ar trebui... , ma refer piese .

Interesant ar fi din momentul in care descui masina farurile sa stea aprinse pana bagi cheia in contact si pui contactul, iar apoi sa se stinga , urmand sa le aprinzi tu daca ai nevoie de la butonul blocului de lumini, iar in momentul cand scoti cheia din contact sa se aprinda din nou pana cand incui masina . Evindent ar fi foarte util si un intrerupator ascuns, undeva sub bord ca sa poti anula aceasta "optiune" cand nu ai nevoie de ea. :)

Astept eventuale sfaturi pentru ca acesta optiune se afla pe lista celor pe care vreau sa le aplic pe masina mea , alaturi de cea cu deschiderea completa a portbagajului din butonul telecomenzii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pavy

    15

  • Cosmin_TDI

    12

  • Al Bundy

    10

  • C o s m i n

    8

Ce vrei tu de fapt ar fi optiunea Coming Home/Leaving Home. La B5/B5.5 nu cred ca se poate activa din soft. Dar e relativ usor de facut modificarea hardware. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borisake a dat 100 ron pe un modul la B5,5 al lui cu tot cu montaj in Bucuresti :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant , pai ... o sa iau legatura cu el , poate imi spune de unde si cum a luat . Merci mult colegii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta optiune se poate activa din VagCom doar la masinile pe CanBus (EDC16 in sus). La masinile de generatia noastra trebuie modificare hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Acum sa vad daca ma injura amicul Lucian ca i-am dat de munca. hihihihihiihih

Da, functioneaza foarte misto si este super, profi facut, cu senzor de lumina sa nu aprinda farurile ziua.

Vi-l recomand cu placere pe Lucian.

Uitati el este infractorul cu el luati legatura. http://vwforum.ro/index.php?showtopic=63282

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti mi va rog,daca ajung seara acasa cu farurile aprinse,ma dau jos si pun alarma cum se sting farurile pt ca odata ce am scos cheia din contact ramane numai pozitia nu?sau opresc farurile de tot,ma dau jos si cand pun alarma se aprind pt 20 de secunde?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, altfel la ce bun un modul de asta daca nu face asta? In cazul modului acesta ar avea un plus permanent (fara contact) ce alimenteaza cele 2 (faruri si pozitie) cu un circuit temporizat precum cele de se monteaza pe inchiderea centralizata care urca geamurile la apasare pe cheie(incuiere). Alimentare circuitului ar fi comandata printr-un senzor de lumina. E chiar prea simplu circuitul, dar pentru cei care nu il au e ceva de munca, dar nu greu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze vicius dar nu am inteles nimic din raspunsul tau...pana la urma in care din modurile prezentate de mine functioneaza?

1.stingi luminile cand cobori din masina si la activare inchidere se aprind iar pt 20 de secundesau,

2.cum ai spus si tu treba cu plus penmanent si atunci cand scoti cheia din contact sa ramana aprinse farurile si sa se stinga dupa 20 de secunde

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi si eu interesat. Mai ales ca producatorul e aici in Bucuresti cu mine. :lol:

Insa nu am inteles daca are intr-adevar senzor de lumina sau nu (nu ca ar face o mare diferenta in decizia mea de cumparare) dar ar fi dragut de stiut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu ar avea, ar putea face modificarea sa aiba, ori ulterior. Nu cred ca e asa greu, poate doar inestetic daca nu stim fiecare unde sa montam senzorul respectiv :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dictionar tehnic: Functia „Coming home” şi functia „Leaving home”

Un element remarcabil

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE spui tu ca e ala? O fi el senzor de "lumina", dar e de masurare a radiatiei solare , senzor folosit de climatronic, nicidecum de centrala electrica.care se ocupa de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu ti le stinge, o faci tu cu manuta ta. Omul a facut un modul care sa-ti aprinda/stinga luminile doar la inchiderea si deschidera din alarma, telecomanda cheii.

De ce nu a facut altfel asta nustiu sa-ti mai zic, dar cum zice el aici ( http://vwforum.ro/index.php?showtopic=63282 ) modulul este facut dupa un Audi A4 an .96 poate ca asa era la momentul ala modulul.

Pr mai multe informatii folositi linkul de mai sus sau PM direct lui.

Eu am montat la el asa ceva pe masina si ma declar foarte multumit de functionalitatea lui, dar cu amendamentul ca atunci cand parchezi si ai avut lumina aprinsa sa ti-o stingi, altfel iti va ramane pozitia aprinsa pana o s-o stingi tu.

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE spui tu ca e ala? O fi el senzor de "lumina", dar e de masurare a radiatiei solare , senzor folosit de climatronic, nicidecum de centrala electrica.care se ocupa de lumini.

Da, corect greseala mea, dupa mai multe sapaturi am aflat ca senzorul respectiv este integrat in oglinda retrovizoare interioara; oricum am vazut pe forumurile straine ca la Audi se activeaza functia fara sensorul respetiv, oprirea luminilor fiind conditionata doar de o anumita perioada de timp, sa zicem 20 de secunde de la inchiderea/deschiderea masinii.

Nu, nu ti le stinge, o faci tu cu manuta ta. Omul a facut un modul care sa-ti aprinda/stinga luminile doar la inchiderea si deschidera din alarma, telecomanda cheii.

De ce nu a facut altfel asta nustiu sa-ti mai zic ...

Cand o sa am timp sa incerc sa-mi pun in aplicare ideile mele ca modulul meu sa imi si stinga luminile nu doar sa mi le aprinda si mai mult ca sigur o sa-mi integrez in oglinzile exterioare niste leduri albe care sa emita lumina cand functia va fi activa.

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai te asteptam sa-ti pui in practica ideile si pe urma sa ni le dai si noua... cu malai...hihihiihihih :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect greseala mea, dupa mai multe sapaturi am aflat ca senzorul respectiv este integrat in oglinda retrovizoare interioara;

Nici ala nu e pentru faruri, e cel de la baza oglinzii interioare lipit pe parbriz impreuna cu senzorul de ploaie. cel integrat in oglinda e pentru oglinda electrocromatica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu un pionier in treaba cu sitemul „Coming home” şi „Leaving home” dar nu se poate rezolva cu un banal releu de temporizare de 12V. Iei semnalul de actionare de la inchiderea centralizata. Cine vrea mai mult poate incadra un comutator cu fototranzistor care sa inchida sau sa deschida circuitul in functie de lumina.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact Sanyi. :)

Cred ca acesta e si principiul care sta la baza acelui modul suplimentar ce l-au montat colegii. Cel putin, eu asa m-am gandit ca ar fi cel mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici ala nu e pentru faruri, e cel de la baza oglinzii interioare lipit pe parbriz impreuna cu senzorul de ploaie. cel integrat in oglinda e pentru oglinda electrocromatica.

Pentru adaptarea functiei la Audi, optional este necesara inlocuirea inlocuirea oglinzii normale cu una cu optiune anti-orbire cu senzori integrati (pentru oglinda electrocromatica, cum ii zici tu, sunt necesari 2 senzori, unull pentru pentru lumina din fata masinii si unul pentru lumina din spatele masinii pentru ca in cazul in are lumina din spatele masinii este mai puternica decat lumina din fata se activeaza functia antiorbire, si cum zici tu senzorul este integrat in suportul oglinzii, ma rog, apartine de oglinda :angry: , )

Mai multe detalii pentru Audi platforma C5: http://www.audiforum.us/c5-platform/5974-h...e-function.html

Nu vreau sa fiu un pionier in treaba cu sitemul „Coming home” şi „Leaving home” dar nu se poate rezolva cu un banal releu de temporizare de 12V. Iei semnalul de actionare de la inchiderea centralizata. Cine vrea mai mult poate incadra un comutator cu fototranzistor care sa inchida sau sa deschida circuitul in functie de lumina.

Perfect de accord cu tine; o varianta ar fi realizarea unui circuit electronic cu un microcontroler programat ca el sa citeasca permanent date de la anumiti "senzori" si in functie de valorile primite sa dea diverse comenzi.

Momentan studiez: http://www.bobtech.ro/documentatie/microco...lere/index.html si http://www.electronica.ro/linkmicrocontrolere.shtml

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru adaptarea functiei la Audi,

Care functie? Cea de Autolight ?

Deci ca sa o lamurim: aici de vorbeste de aprinderea luminilor , care are legatura doar cu senzorul de ploaie si lumina RLS senzor lipit pe parbriz, poate exista functia Auto lights fara oglinda electrocromatica, cei 2 senzori orientati inspre fata si inspre spatele masinii de care spui tu sunt doar pentru functionarea oglinzii electrocromatice asa cum ai explicat tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Borisake,

L-am contactat deja pe Lucian pentru a cumpara un modul, am totusi o intrebare la tine, daca e permis: In acesti 2 ani de folosire a modulului, ai avut probleme vreodata cu acumulatorul masinii? Eu vreau sa-l montez pe masina din semnatura, iar acumulatorul meu este destul de mic ca si amperaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!