Jump to content

Martor frana de mana din bord


Costasd
 Share

Postare recomandată

asa patesc si eu dar cel mai des cand merg pe piatra cubica sau drum cu multe denivelari iar cand revin pe drum nornal se stinge. Am sesizat ca daca ridic putin frana de mana se aprinde mai puternic, deci la mine sigur e de la contactul de la frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Costasd

    7

  • Tracto

    4

  • SethBv

    3

  • georgevio

    3

Si mie imi ramanea martorul de la frana de mana blocat.Aveam un cilindru pe spate pe la care pierdeam lichid de frana.Se aprindea cum scadea lichidu sub normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa se stie ca acel martor avertizeaza daca nivelul lichidului de frana este scazut si nu numai daca frana de mana este trasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950
salut

am inlocuit azi placutele de frana si am schimbat tot lichidul de frana nu aveam senzori pe placute

martorul cu semnu exclamari ramane aprins nu imi pot da seama de la ce este!

a aparut dupa un schimb de ambreiaj!

Daca scoti mufa de la vasul cu lichid de frina (de la senzorul de nivel lichid) si se stinge becul e de vina senzorul, daca nu se stinge...

Undeva la maneta frinei de mina ai swichul care citeste pozitia manetei (deci frina de mina trasa sau nu) cauta-l si daca nu e slabit ca fixare pe masina si de aia nu mai este apasat cu maneta jos, scoate-i mufa (atunci sigur se va stinge becul) iar pe el fie incerci sa-l repari, fie (mai bine) schimba-l!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Candva...ai tras frana de mana iar contactul care face sa se stinga si sa se aprinda martorul din bord a ramas blocat pe ON...cum s-ar zice. Nu e bai.. dar e nasol sa stai cu becu' aprins in bord. Asta e, din cauza lui ai schimbat si placutele :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

sal,am si eu problema asta cu becul de la frana de mana...sta aprins tot timpul doar ca nu la aceeasi intensitate..daca trag frana de mana sau umblu la mufa de la lichidul de frana lumineaza mai tare..ce sa ii fac sa se stinga?ce erori sa mai dea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-au umblat, sa schimbe ambreiajul am avut ,aceeasi problema incearca la acel plutitor din lichidul de frana (misca un pic de el)si o sa isi revina Sal.Asta daca nu cumva ai nevoie de lichid frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand misc de acel plutitor becul lumineaza mai tare..deci plutitorul functioneaza normal..la fel si la frana de mana..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca trebuie sa cumpar alta masina care nu are becul aprins in bord si am rezolvat...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian_alex

As vrea sa schimb si eu lichidul de frana odata cu schimbarea placutelor de frana fata si m-ar interesa sa stiu cam ce cantitate de lichid intra in instalatia de frana. Mentionez ca am un Golf III din '97 motor AEE.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum faci schimbul si cat pierzi din el. In instalatie intra maxim 1 litru de lichit. Daca il schimbi tu o sa-ti trebuiasca mai mult daca se schimba cu aparat special 1 litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte scrie ca intra 2 l.

Daca vrei sa faci o treaba buna scoate lichidul cu o pompa de vacuum. Asa iese cel mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian_alex

Va multumesc pentru informatiile furnizate. Imi puteti spune cate ceva si despre ce tip de lichid de frana sa folosesc, e vreunul recomandat pentru VW Golf ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa respecte norma Dot4. Eu am folosit TRW LUCAS si ATE. De ambele sunt foarte multumit atat ca performanta cat si ca pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian_alex

Am sa incerc un TRW LUCAS. Exista vreun risc daca completez peste lichidul de frana prezent?

Mentionez ca nu stiu ce tip de lichid de frana are in prezent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salutare. am si eu o problema recenta. in panta daca trag de masina peste 3500de ture, mi se aprinde martorul de la frana de mana si ramane aprins pana o las mai moale. care e legatura? mersi

Modificat de MS88NFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. verific diseara cand scap de la munca si revin cu detalii. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o problema asemanatoare..mie imi tot palpaie becul..insa depinde de drum..voi verifica si nivelul de la lichidul de frana..chiar nu stiam k te atentioneaza si in legatura cu asta..dar presupun k daca m-ar atentiona..nu ar palpai nu? Mai mult ca sigur e de la contact (cred) :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei juma

ianinte de a te apuca de demontat, verifica nivelul de lichid de frana de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P o p i c a

Si mie mi se aprindea martorul de la frana de mana. Aveam lichidul de frana pe minim. Am completat cu lichid (de aceeasi calitate) si becul s-a stins.

Spor! :icon_thumright:

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei juma

de preferat at cand ajungi la o situatie de genu...ori ai o pierdere, ori are ani si ani de cand nu a mai fost skimbat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Nu se aprinde martorul cand ridic frana de mana / poate fi de la contactul de la Maneta ?/ Pot fi si alte cauze ex ars bec martor?

Modificat de biokosmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa schimbi becul.este mai usor de accesat decat sa desfaci pana la contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!