Jump to content

Schimbare placute frana


omu_negru84
 Share

Postare recomandată

Ba e normal. Daca a facut cum a spus, adica a franat de la 1xx pana la un 20km/h la gropi ,atunci, s-au incins franele de s-a exfoliat vopseaua de pe masina pana la parbriz. Franele tineau foarte bine pana le-ai incins. Etrierii cat si restul pocneau datorita diferentei de temperatura... se dilatau. Se mai aud pocnituri si de la jante in asemenea situatii. Nu este recomandat sa franezi indelung. Adapteaza viteza de mers astfel incat sa folosesti frana cat mai putin. Noi am inteles ca ai vrut sa te faci zmeu, cu placute noi ( macar 500-1000 sa fi avut)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    9

  • v@sy

    5

  • CVA G3

    5

  • Changeme

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Greseala mea era ca puneam placutele si dup'aia puneam sigurantele, le puneam numa' sa fie, iti dai seama ca nu aveau nici un rol. Multumesc de explicatie, cand ajung acasa la sat ma pun incetisor si imi fac singur.

Poate sunt OFF TOPIC, imi cer scuze, care aveti vopsiti etrierii si "butucii". Cu ce vopsea ati dat, cu de-aia rezistenta la caldura? Cum ati pregatit suprafata pentru vopsire?

Multumesc

Numai bine

ti-am rasp aici http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1294990 ca sa nu fim offtoppici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Rugaminte mare ma lasat placuta frana fata dreapta (franeaza bine dar e cu zgomot deci sunt mancate )( se aude un harait ) le-am comandat maine pe amn2 la prima ora le am daca imi puteti spune exact pasii care trebuie sa ii urmesc pt schimbare placute fata frana fara senzor 1.8 ABS 1993 , tre sa plec urgent in tara si nu am incredere in mecanici astia ! iti cer 20 ron pe un schimb de placute si o fac in graba etc ... prefer sa o fac eu !

Va multumesc

edit : placutele fata au ajuns 52 ron , prin ajutorul unui amic care lucreaza la piese auto si le-am luat la pretu de intrare , scuze sunt cam distrat :) nu am citit complet acest topic !

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai mai schimbat niciodata placutele mai bine lasa pe altcineva priceput. E vorba totusi de frane, nu de un bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat la multe masini placutele de frana , pentru asta am intrat aici poate imi zice careva pasii sau niste tipuri ca sa nu ma chinui ca le pun 100% corect , e vb de timp la mine ca nu prea am , cu siguranta nu e greu , ca ma duce capu , dar vreau sa fac ceva 100% corect

multumesc

mersi calin pt raspuns ai dreptate si tu dar stiu sigur ca pot face acest lucru mult mai bine ca oricare ca e masina mea si tin maxim la ea ,

intrebarea e valabila pana sambata ,adica maine , ora zece , mersi

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am desfacut pe astea ce le-am cumparat azi, 2 sunt un model si 2 sunt alt model (2 sus si 2 jos), daca imi dau seama singur cum trebuie puse sa nu mai faca placutele joc ... chiar is bun. Sper sa reusesc

Atasez si cateva poze. Scuzati calitatea lor, dar se vede diferenta din avion :lol:

Numai bine

Bai fratilor ! De unde sunt tablitele acelea ? am schimbat si eu placutele si nu am vazut asa ceva. aveam o tablita cu 3 picioare care intra in gaura de l a pistonul din etrier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Changeme, nu e cine stie ce, ai nevoie de un imbus bun, in rest cum scoti tot asa si pui la loc, cat despre tablitele alea... nici acum nu le-am schimbat :lol: is un lenes. Pasii ar fi cam asa: dai roata jos, virezi stanga/dreapta, desfaci etrierul cu un imbus si il scoti cat sa iti permita sa lucrezi omeneste (atentie la furtunasul ala ca e cam scurt), indepartezi tablitele apoi placutele, pui placutele noi apoi tablitele *a explicat v@sy in Post#22* (daca sunt decalite recomand unele noi, sunt ~ 15 lei, pacat ca tu ai nevoie urgent si poate nu mai ajungi sa cumperi, in fine daca cele vechi sunt bune atunci le poti folosi tot pe alea), folosesti doua chei sau doua surubelnite ca sa "casti" pistonasul ala de la etrier, faci un fel de parghie si il poti monta la locul lui apoi strangi bine cu imbus-ul si e gata treaba. Sper ca m-am exprimat corect si mai ales sa se inteleaga ceva. Daca am sarit peste ceva rog un coleg sa corecteze, multa bafta.

floryn_zdv, tablitele alea in "limbaj de service" se mai numesc "sigurante" sau "arcuri", se pune una sus si una jos, au rolul sa tina placutele fixe si sa nu joace (astfel dand nastere unor zgomote enervante).

Bafta si numai bine din Banat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi prietene pt sfat asa am sa procedez .. mii de multumiri desi e 1 :00 am primit raspuns mare lucru ! jos palaria

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

------

------

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

------

Totdeauna esti unde trebuie ! foarte folositor diy , oricand orice pt tine lupo ! :)) ,sunt mandru ca sunt membru !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat si eu placute si discuri ATE, si spre surprinderea mea, intr-o cutie aveam doua placute pentru aceeasi parte a etrierului....cu sigurantele pe aceasi parte.. si asta a necesitat o munca in plus...

ms lupo pentru fisiere;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt mai berbec !! mi sa parut mie ca huruie cand pun frana si le-am comandat :) cand le-am dat jos SURPRIZA erau mancate 30 % pe exterior si 15% pe interior la ambele roti deci mai duc ceva :) imi huruia tablita de protectie dupa DISC fata dreapta , atingea in disc la franat brusc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cam ce ar fi de facut sa nu mai scartaie franele in halul asta ? Aproape de fiecare data cand franez scartaie mai ceva ca la dacie.Oare sa fie de la placute ? Eu am LPR si inainte aveam TRW dar fiind cam stramtorat atunci am luat mai ieftin . Daca pun TRW mai scartaie oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate scartaie ceva la alea din spate, scartaie urat de tot la mine dar tre' sa imi fac timp sa le curat si sa dau vaselina pe acolo, eventual sa schimb ceva daca trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu nu! Scartaie pe fata cand pun frana acel scartait de pe spate l-am rezolvat este o tija care freaca pe platoul acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am probleme cu scartaitul....este la dedeman o solutie pentru curatat frane. asa scrie pe ea. ma gandeam sa o incerc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D nu te ajuta cu nimic la scartait solutia de la dedeman

este pt curatat discurile de frana dar daca tu ai placutele uzate sau cimentate de aceea se aude acel scartait la frane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am probleme cu scartaitul....este la dedeman o solutie pentru curatat frane. asa scrie pe ea. ma gandeam sa o incerc

ce marca de placute ai ?? am luat si eu o solutie de curatat dar aceea este pt discuri este ceva cu un fel de diluant ca se evapora foarte repede dar nu ajuta la nimic. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un cod pt saboti de frana la puntea spate fara abs? ca am fost azi la magazin sa iau si avea mai multe feluri unele erau cu latime de 40 mm si altele 1,40 mm si nu vreau sa ai iau degeaba poate are cineva un cod sa merg la sigur

Modificat de floryn_zdv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor dar ce magazine is alea... eu ma duc cu talonul si imi da piesa la fix, cauta pe calculator si ii arata exact. Seria de sasiu si anul de fabricatie ii spune tot. Daca esti amabil, sa imi spui si mie cat au fost sabotii pe spate, sa imi fac un plan de bataie ca trebuie sa ii schimb si la masinutza mea... abia m-au trecut la verificare, abia din a 3-a incercare :icon_rambo: am frane slabe pe spate. Multumesc, numai bine

Modificat de DEY_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sabotii erau in jur de 120-130 lei dar diferea putin dimensiunile si nu am stiut ce sa fac cred ca o sa renunt deocamdata la saboti ca frane am suficient si sunt altele mai importante de facur cum ar fi cuciucuri de iarna ca se anunta o iarna mai nasoala ca cea de anul trecut :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e, acum majoritatea trebuie sa tinem de bani si sa avem grija pe ce ii cheltuim, cum e si vorba: "suntem prea saraci sa ne cumparam lucruri ieftine". Multumesc de raspuns, bafta si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat golful recent si un meserias mi-a recomadat sa schimb pacutele de frana si eu ca prostul am crezut fara sa ma uit . Am luat un set nou TRW cand sa le schimb surpriza placutele mai sunt valabile dar discurile praf au 7 mm. La magazin mi-au dat o lista cu vreo 6 marci de discuri si nu stiu ce sa aleg. Exista vreo marca de care sa ma feresc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de care sa te feresti, dar te poti orienta spre ATE, ZIMMERMANN, BREMBO, PAGID, TRW. Eu de exemplu mi-am pus placute ATE si discuri ZIMMERMANN si mi se par foarte OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt la al 2lea "set" de placute Ferodo si discuri Brembo si sincer sa fiu mi se par foarte bune.Si am avut "n" franari violente si de urgenta-la care au facut fata fara probleme chiar si de la viteze mari.;)

Modificat de eXtr3m3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!