Jump to content

Mers in "suturi"


Fulger
 Share

Go to solution Solved by ucy18x,

Postare recomandată

Da, fa un log - macar sa vedem daca e o problema de vacuum sau nu.

maine sper sa reusesc sa gasesc un tester sa fac.Azi am auzit ca sufla mai tare cand intra in functiune turbo,dupa 2000 rpm,asta numai in sarcina,pe loc se aude normal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,azi am pus masina pe tester.Baiatul mi-a zis ca nu apare nimic ca ar pierde vacum.In schimb presiunea sau nu stiu exact cum i-a zis,acea valoarea in jur de ''1100-1200'' el zicea ca ar trebui sa aibe 2200.Recomandarea lui a fost sa verific conducta de ulei care duce la turbo si daca nu sa schimb turbo.Voi ce imi recomandati,ca baiatul ce mi-a zis m-a bagat in ceata? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce legatura are.... a verificat cumva fizic, daca turbina are joc in ax... sau ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce legatura are.... a verificat cumva fizic, daca turbina are joc in ax... sau ce ?

nu a verificat,era incepator,nu stiu cum naiba l-am nimerit tocmai pe el din toata craiova...doar mi-a zis 'uite nu baga,ar trebui sa bage 2.2 si baga 1 si ceva'asta cand o accelera in blana pe loc

Modificat de danutz969
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, trebuia sa faci intai un log in mers - abia atunci vezi cat si ce presiune face turbina....

Aia cu uleiul,... e vrajeala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mersul in suturi am rezolvat-o,se sparsese furtunul care pleaca din EGR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi problema cu mersul "in suturi" o am si eu la Golf V BXE, 2007,~73kkm. Totul a inceput acum 4-5 luni dar se manifesta mult mai rar ca in prezent, de obicei in treapta 1 de la 1200 rpm pana in 2000.....nu de alta dar mai mult de atat nu prea vrea cu 1-a la modul ca la 2000 se manifesta ca la 3500-4000...da senzatia ca sunt prea multe ture,motiv pentru care o plecare "in forta" de pe loc e cam imposibila.Cu trecerea timpului a inceput insa sa mearga in suturi si in trepte superioare (a 2-a,a 3-a) la turatie constanta pana in 2000. Mai mult de atat motorul pare cumva "mort" pe langa 1,9 tdi 101cp de pe fabia unui amic care este mult mai vioi si raspunde mult mai repede la pedala de acceleratie.Am sesizat si un "suierat" care se aude la schimbarea vitezelor 2-3, 3-4 in momentul in care calc ambreiajul.Am facut schimbul de ulei si filtre acum aprox 2000km si imediat dupa service(pt circa 100-200km) problema cu mersul in suturi disparuse,dar a revenit in forta.Mai mult acum 2 seri am sesizat o mica pata de ulei pe grila de sub numarul de inmatriculare.

Aveti idee care ar putea fi problema? Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA diagnoza ce zice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa fac diagnoza la service atunci cand am facut schimbul de filtre si ulei dar "baiatu' care stie cu calculatoru la masina" era plecat in concediu.Daca ma poate ajuta un coleg cu o diagnoza(eventual sa-mi spun si cat ma face) ar fi perfect.Incep sa-mi pun totusi probleme daca e Ok sa mai circul cu ea :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Cristian-George

Pentru cei care se mai confrunta cu suturile in mers,la mine s-a rezolvat prin schimbarea filtrului de motorina,dupa ce am lipit stutu' de la pompa tandem si multi nervi.sper sa se rezolve si la voi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La mine merge in suturi la viteza constanta dar la ralanti si in sarcina merge excelent. Nu stiu ce sa-i mai fac. Am schimbat EGR, senzorul de acceleratie, unitatea centrala si tot asa face. Am zis apoi ca e de la electrovalva de pe pompa de motorina (Lucas), "full load stop valve" si am intrerupt contactul si am alimentat-o direct dar nicio schimbare. Am schimbat si senzorul de temperatura pentru ca ce e ciudat, in momentul in care scot mufa de la acel senzor motorul merge normal si nu mai are acele simptome, dar tot asa face. Ca sa pot merge cu masina, am intrerupt contactul de la senzorul de temperatura, am tras 2 fire pana la bord, i-am pus un buton si il deconectez cand face foarte tare. In concluzie motorul merge normal cand senzorul de temperatura e deconectat. Dar sunt momente cand si cu acel senzor deconectat se balbaie motorul si atunci il conectez si balbaiala dispare pentru moment. De obicei acest simptom e cel mai des intalnic la turatie joasa de exemplu in viteza a IV-a la 57 km/h. Mai jos sau mai sus de aceasta valoare motorul merge normal. Diagnoza nu-mi face nimeni ca cica e pompa mecanica Lucas, clasica si nu prea au ce vedea. Am fost pe la mai multe service-uri si toti dau din umeri. Sper sa ma ajute cineva cu aceasta problema. Motorul e diesel clasic de 1,9 AEF pe Felicia.

Modificat de onyx-20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am păţit-o şi eu cu mersul în şuturi, numai că îmi făcea la accelerare în plaja 1700-2100, la mers constant nu aveam treabă.

Am descris pe aici păţania şi câteva posturi mai jos şi rezolvarea la mine

http://vwforum.promo...80#entry1794333

Ia vezi dacă scoţi furtunul din EGR şi îl înfunzi cu un şurub cum merge?

Nu prea am găsit date despre motorul AEF montat pe Felicia, în schimb am găsit în Elsa despre cel montat pe Polo şi după cum arată acolo seamănă surprinzător de mult cu al meu, cred că diferă numai pompa, partea electrică şi cred că ceva şi pe la EGR, în sensul că nu se vede să aibă clapetă pe tubulatura de admisie (pune şi tu o poză să vedem cum arată motorul şi ce este pe lângă el).

Ideea este că dacă atunci când merge în şuturi scoate fum negru şi sunetul motorului se schimbă destul de rău şi se remediază cât de cât cu metoda cu şurubul atunci este posibil să ai aceleaşi probleme pe care le-am avut eu.

Ca să înţelegi la tipul ăsta de motor, dacă este ca al meu (vezi că în link-ul de mai sus este şi o poză parţială a motorului cu poziţionarea valvei EGR), EGR are o particularitate: introduce gazele recirculate direct în la supapele de admisie, după găurile alea din galeria de admisie şi nu odată cu aerul aşa cum este la majoritatea motoarelor. Prin urmare micşorarea orificiilor din admisie reduce cantitatea de oxigen din amestec şi de aici simptomele de care ziceam mai sus. În plus dacă nici valva N18 nu funcţionează cum trebuie tabloul este complet.

Verifică şi furtunele de vacuum să nu fie crăpate, vezi că nu se prea observă din exterior, aşa am păţit eu de am cumpărat valva EGR nouă, am văzut că furtunul este crăpat doar când m-am apucat să schimb valva.

Oricum nu cred că are treabă cu senzorul de temperatură, scoţând mufa se injectează mai multă motorină şi cred că se compensează parţial altă problemă în genul cele descrise mai sus.

Bineînţeles că poate fi şi altă cauză, dar mai întâi verifică ce am scris mai sus, măcar elimini o cauză posibilă.

LE. Hai că mi-am mai amintit ceva: după ce opreşti motorul se aude un sunet aşa ţac-ţac-ţac de la valva EGR? Dacă nu se aude înseamnă că problema se învârte în jurul EGR (electro-valva N18 nu mai comandă sau ai furtunuri crăpate ori lipsă vacuum, dar asta din urmă mai puţin probabilă)

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar cand scot mufa de la senzorul de temperatura se injecteaza mai multa motorina pentru ca daca merg mai mult astfel observ un consum mai mare. Legat de EGR, electrovalva N18 functioneaza, dar am si schimbat-o pentru a elimina orice indoiala. Nu sunt convins daca reuseste sa deschida valva EGR. Ma voi uita astazi in spatele ei sa vad daca se misca tija. Chestia e ca daca scot furtunasul de la electrovalva nu se observa nicio schimbare in mersul motorului iar daca trag aer cu gura, tine vacum, nu se observa ca ar fi furtunul spart. Legat de motor, e singurul diesel montat pe Felicia. Multumesc pentru raspunsul prompt.

post-18727-0-40011800-1359953240_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ralanti nu se simte mare lucru când scoţi/bagi furtunul, dar dacă te uiţi cu o oglindă trebuie să se vadă cum lucrează valva.

Atenţie că dacă stă mai mult la ralanti fără să atingi acceleraţia s-ar putea să nu o mai acţioneze pt că nu mai primeşte comandă de la ECU, este o măsură de siguranţă pentru evitarea ancrasării motorului (am testat la mine: după 5 minute se deschide N239-lasă să intre aer şi nu mai face vacuum pe admisie, deci vor intra ceva mai puţine gaze, iar după alte 5 minute se închide valva EGR-nu mai lasă să intre gaze de la motor). Situaţia îşi revine la normal ori după ceva forjă, ori prin scoaterea bornei de la baterie pentru vreo 10 minute.

Ca aspect blocul motor la tine este identic cu al meu, numai la tine nu văd clapeta de pe admisie care este comandată de N239, cred că nici nu are pt. că nu am văzut într-o schemă decât o valvă N18.

Vezi şi cum merge cu şurubul pus la furtun, nu se întâmplă nimic, eventual o să tragă mai bine maşina :D , eu am mers vreo jumătate de an aşa.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
boghy_91fun

Buna,

Am si eu o problema la golful meu benzina 1.8 la turatii mai mari de 2000 in a 2 si a 3 parac mi se ineaca motorul...nu face tot timpul asa si nu cred

ca e devina benzina ca face de ceva timp si am schimbat benzinariile. Problema mare este la depasiri ca in oras nu prea se simnte dar daca ies cu ea si este de o depasire ar fi cam periculos....Stie cineva ce poate fi ? filtru de benzina l-am schimbat acum 6 luni am pus unul nou da de o calitate mai proasta iar pompa de benzina la fel am inlocuit-o recent cu una noua, de buna caliatate.

Astept opinii Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că o să ai mai multe şanse să primeşti un răspuns dacă postezi pe aria de Golf 3, aici se discută despre tractoraşe :icon_cheesygrin: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

popa_ioan2000

Vreau sa va zic cum s-a rezolvat problema de mers in hopuri la mine, am audi 80 din 1994 1.9 TDI. Masina se scutura la mers in aproape orice viteza si la diferite turatii. Cateodata mergea bine, cateodata se scutura de parca pica motorul din ea. Am rezolvat prin schimbarea electronicii la pompa de motorina. Este pompa cu senzor, nu cu cablu de alimentare. Acuma merge lin, trage bine, tot, problema a disparut. Am rezolvat la un service de pompe in Oradea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu un VW Caddy Combi 1.9 tdi 55 kw din 2007 - 114000 km,  in mers are o intrerupere si o zgaltaiala care se manifesta la cateva zeci de kilometri, de obicei intre 100 si 110 km/h, pe VAG-com nu apare nici o eroare, filtrul de motorina este nou, motorul trage bine si consumul este normal.Daca s-a confruntat cineva cu aceasta problema, il rog sa-mi dea cateva idei in vederea remedierii acestei defectiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aceleasi simtome si la mine sad3.gif dau sa o calc si ma pune in bot , dupa care daca continui sa o accelerez in unele cazuri isi da drumul ( ca si cum ar agata ceva) iar in alte aczuri .. moare motorul

Prima data cand mi-a facut figura asta mototul parca mergea in 3 pistoane , pe vag-com .. nu am erori

 

la fel si eu. masina este cea din semnatura. dupa o spalatorie cu un destept care  mi-a bagat jetul in compartimentul de la rezervor dar cu busonul inchis, am aceleasi simptome ca si tine (pentru detaliile problemei, click aici - http://vwforum.ro/topic/61144-golf-5-tsi-index-probleme/page-28#entry2185458). pe VAG nu apare nimic, toate filtrele schimbate. ce sa fac? aditivi + turatii mari o perioada? va rog un raspuns. stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata apa sa intre, daca ai busonul pus ?

 

eu zic ca nu te afecta atat.... cel mai bine fa o diagnoza, fa un log in mers... si vedem de la ce este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimile noutati:

Am fost la un mecanic specializat pe VW si AUDI si dupa ce mi-a facut morala ca am bagat ulei 5W 40 in motor cu filtru de particule, mi-a schimbat (a doua oara in 24 de ore) uleiul (si filtrul) cu ulei 5w 30, mi-a pus testerul pe masina (nu se putea face din mers pentru ca testerul era de dimensiunea unui sifonier) si a gasit ca masina are o oarecare problema la evacuarea gazelor. Sens in care a concluzionat partial ca ar fi filtrul de particule usor infundat, lucru datorat motorinei standard de la Petrom.

Sfatul lui: sa merg cu masina, la drum intins vreo 20-30 de minute la turatie constanta intre 2200 - 2500 si sa vin maine dimineata sa o testeze inca o data. Si sa folosesc pe viitor "motorina euro 5". Mentionez ca am facut ce mi-a zis el, partea cu mersul constant, nu am mai bagat alta motorina peste cea veche deoarece abia am facut plinul duminica si, cel mai interesant.. TIPUL MI-A ACTIVAT O FUNCTIE DE JURNALIZARE LA COMPUTERUL DE BORD PE CARE O VA VERIFICA SI STUDIA MAINE.

PS: dupa ce am mers aproape 1 ora pe centura orasului, masina nu "s-a reparat", inca are simptomele mentionate dar oarecum usor mai... putin violente. Inca se ineaca usor intre 1000-2000 de ture dar, reglata din acceleratie, o pot stabiliza.

Daca mai intereseaza pe cineva topicul, astept pareri si idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jurnalizare ? doar daca a pus un dispozitiv pe mufa OBD de genul asta... http://www.fleetparts.com/p/light-vehicle-diagnostics.php?product_id=2

altfel nu are ce sa jurnalizeze ...

 

din experienta iti spun ca motorina standard nu infunda DPF, deci nu trebuie luata ca atare declaratia.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa te contrazic dar asa a zis omul si daca imi vindeca masina, sincer, sunt dispus sa ii bag si vin in rezervor. glumesc, tipul pare ca stie ce zice. o sa vad maine ce a jurnalizat azi. da, asa ceva a pus pe mufa obd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jurnalizare ? doar daca a pus un dispozitiv pe mufa OBD de genul asta... http://www.fleetparts.com/p/light-vehicle-diagnostics.php?product_id=2

altfel nu are ce sa jurnalizeze ...

 

din experienta iti spun ca motorina standard nu infunda DPF, deci nu trebuie luata ca atare declaratia.

 

perfect adevarat.....

 

uleiul oricum trebuie sa fie cel recomandat, motorina - eu pun doar MOL si OMV - totusi Petrom nu cred sa fie cu probleme..... doar sa nu alimentezi de la bombe.

 

jurnalizare... sa mi-o activez si eu.... :bom:

 

DPF-ul.... ori e infundat/plin... ori nu. Altfel nu te afecteaza cu nimic.

 

eu zic sa faci un log in mers sa arunc un ochi pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!