Jump to content

Upgrade interior piele


passat26
 Share

Postare recomandată

N-am auzit ca airbag-urile sa fie diferite d.p.d.v al structurii/formei/prinderii de la un nivel de echipare la altu' :D

(...) Poate doar nr. lor sa conteze de la nivel la nivel (adica TL poate sa aiba 10, iar HL sa aiba 12 :P)

(...)

Nu am auzit de masini cu 10, respectiv 12 airbaguri. 2 frontale, 2 in scaune, 2 cortina, in total 6. Unde se afla celelalte 4 (6)???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinuta mea are 10 airbaguri (avand printre dotariim, nu stiu ce pachet "safe secure" parca)

- 2 frontale

- 2 cortina fata

- 2 scaune fata

- 2 cortina centura

- 2 cortina spate

Iar la unele masinii mai sunt si 2 airbag-uri in scaunele spate.

O sa ma uit si pe lista de PR codes ca tot o am printata sa vad exact ce pachet are si ce inseamna respectivul pachet.

Dar cand cumparat masina si m-am dus la dealerul local (TESS Brasov) sa ma interesez de una alta sau de dotarii mi s-a zis ca sunt 10 airbag-uri la mine.

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- 2 cortina fata

- 2 cortina centura

- 2 cortina spate

Da, ma gandeam ca aici se creeaza confuziile, unii numara capacele cu inscriptia "AIRBAG". Cele 6 airbaguri cortina de care spui sunt de fapt 2, doar ca ele au cate 3 inscriptii AIRBAG pe fiecare parte. Airbagul-cortina este unul singur pe o parte, si se intinde de la parbriz pana la luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu e nici o confuzie .N-o fi ele 10 dar 8 sunt sigur.Conform informatiei din poza de mai jos ,e cam asa:

-2 frontale

-4 cap pt. fiecare loc

-2 in scaune fata

Si mai exista unul, optinal,cortina ,in spate.

Si daca ma uit mai bine la prima poza ,e posibil ca airbag -uri laterale fata sa fie cele din stalp nu din scaune ,deci 10+1 optional.Si scuze de off-topic.

post-28968-1246730788_thumb.jpg

post-28968-1246730796_thumb.jpg

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbagurile -dotare standard- la Passat,Jetta,Golf 5 sunt ȘASE,si anume:

-2 frontale

-2 cortina (pentru cap, cum spune cineva mai sus)

-2 laterale fata (in scaunele fata)

OPTIONAL:

-2 laterale spate (in scaunele spate)

La GOLF 6 si CC mai exista si

- airbag genunchi sofer (standard)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forma scaunelor e foarte importanta. Daca ne-ar lasa dealerii sa facen miste testdrive-uri mai lungi inainte de alegere :D Pana acum cele de CL mi se par cele mai reusite din toate in care am stat, probabil ca cele de pe editia Sportline sunt ceva mai incomode la drum lung din cauza formei si consistentei.

Offtopic, cu scuzele de rigoare

Cele 10 airbag-uri sunt de fapt 6, dar ce bine arata pe foaie 10 fata de 6, nu-i asa? Multi numara inca 4 virtuale pentru airbag-urile cortina laterala, cand de fapt e acelasi "bag" umflat din mai multe capse ca sa se deschida mai repede si sa se umple uniform. Insa aici "marketingul lucre" si in momentul in care a aparut un producator care a anuntat ca masina sa are 10 airbag-uri, ceilalti nu au riscat sa se faca de kko si sa spuna ca a lor desi face acelasi lucru are doar 6 :( pur si simplu nu da bine la imagine

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul Sarstiuc
Asa zic si eu - nu merita efortul din mai multe considerente:

- daca vei cumpara scaune noi, pretul este semnificativ;

- in cazul in care vrei sa le retapitezi - nu va iesi ca la fabrica plus ca va trebui sa renunti la airbagurile laterale pentru ca este putin probabil ca un meserias roman sa utilizeze o ata adecvata deschiderii acestora;

- second hand - sunt destul de scumpe si nu stii de la ce masina vin (poate a fost implicata intr-un accident cu victime, sau a fost inundata etc.).

Am avut la munca o Laguna cu scaune din piele - arata foarte frumos dar vara nu te puteai aseza pe ele (frigeau de la soare) si trebuia sa pun un prosop pe el. Iarna era mai bine ca avea scaune incalzite electric. Dar daca nu ar fi fost incalzite? As fi tremurat cativa km...

Eu am gasit la o firma din Romania sa le imbrac. Ca optiuni are posibilitatea de a folosi airbaguri in scaune fata/spate si folosirea cotierelor fata si spate...

Dupa ce intru in posesia lor si imbrac masina o sa va arat si niste poze..

Setul a costat doar 270 lei. Nu sunt din (imitatie) piele ci dintr-un material (necunoscut).

Mai multe detalii mai tarziu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

are cineva idee cum se demonteaza tapiseria de la spatarul soferului ? multumesc de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu m-am bucurat cand am luat masina cu scaune din "piele"+ Alcantara, dar am observat ca dupa 30.000km Alcantara se cam distruge, se scamoseaza. Deci incercati sa nu luati cu Alcantara. Cat despre huse este in Tg-Jiu cineva care face huse faine. Pentru a le face exact tre sa-i lasi masina cam 2 zile. Are piele ecologica de la VW si le face si cu, cusatura speciala pt Airbag-uri. Costul e undeva pe la 450-550 Ron.

Daca vreti piele naturala, costa 100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi s-a ars incalzirea din scaunul din dreapta si mi sa zis la reprezentanta ca tre sa il schimb cu tot cu tapiterie este adevarat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva un centru dezmembrari, aproape de Mures, unde as putea gasi scaun sofer confort, sau stiti pe cineva care vinde asa ceva? Doar al soferului? Nu vreau schimburi, vreau doar sa cumpar. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu m-am bucurat cand am luat masina cu scaune din "piele"+ Alcantara, dar am observat ca dupa 30.000km Alcantara se cam distruge, se scamoseaza. Deci incercati sa nu luati cu Alcantara. Cat despre huse este in Tg-Jiu cineva care face huse faine. Pentru a le face exact tre sa-i lasi masina cam 2 zile. Are piele ecologica de la VW si le face si cu, cusatura speciala pt Airbag-uri. Costul e undeva pe la 450-550 Ron.

Daca vreti piele naturala, costa 100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 108.000 cu alcantara, nu pot sa spun ca e ca noua, dar nici intr-un caz nu e "warza". Intr-adevar scaunele din fata sunt scamosate putin, ma gandesc sa le barbieresc, dar nu cred ca merita deranjul pt ca nu ma deranjeaza chiar deloc. Mai mult ma ingrijoreaza ca incepe sa se uzeze pe lateralul spatarului, stiti voi, acolo unde intotdeauna frecati scaunul cu blugii cand urcati sau coborati din masina :)

Insa dupa estimarile mele savante mai tine fara probleme 30.000 km, asta la mine inseamna 2-3 ani:) Masina e la mine de 2,5 ani, deci se va face exact varsta de pensionare. Voi mai lasa 500 euro din pretul pietei, si asta e! Merita! Alcantara e ideala, nu transpiri, nu te incarci electrostatic, ai o senzatie placuta cand atingi scaunul, atat vara cat si iarna! As alege din nou alcantara fara sa stau pe ganduri!

Bineinteles pe bancheta din spate si pe fetzele usilor pcelea e ca noua!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu am piele alcantara, dar va spun sincer ca nu-mi place: se scamoseaza, plus ca la scaunul meu de la sofer l-am patat cu o pereche de blugi noi, acum au o dunga albastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alcantara bej (tip sport nush cu se numesc)....a inceput sa se uzeze(cel de la sofer) nu mult...cateva cute la canapelele din spate nu am probleme :blah: Dar folosesc huse maieu ca sa le protejez :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@criv: Arata OK "lucrarea" in poze, dar trebuie vazut si live (observ cateva mici cute :P)

Intreabare ea, daca ei dau jos de tot, tapiteria din fabrica si o inlocuiesc cu cea din piele ...sau fac peste "ea", ca un fel de huse ?!

Daca sunt pe sistemul de huse, parca era un coleg pe forum prin aria de Prestari serviici care facea lucrari de genu' :D

Pacat ca pe site nu e scris decat termenul de executie si perioada de garantie :)

Un pret ne-ar lipsi.

P.S.: Cred ca o sa le trimit un mail imediat pt o oferta de pret sa vedem daca e avantajos.

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut operatiunea de schimbare a tapiteriei la masina din semnatura insa nu AM ci am cumparat de la Autorolla Buzau tot interiorul original (scaune fata, bancheta spate, fete de usi, cotiera) de la o masina pe care o aveau la dezmembrat (~50000 Km). Am achitat 1000 euro si le-am montat acolo in 20 min cu ajutorul a 2 persoane din parcul respectiv. Eu fiind din Brasov, i-am sunat, au spus pretul si mi-au trimis pe e-mail poze cu interiorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Riddler@ cred ca e pusa peste , arata okei... daca aflii un pret anunta-ne si pe noi .:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu cred ca tapiteria de piele e pusa peste cea veche...ca nu s-ar mai aseza bine pe scaune..

Privitor la cutele remarcate de riddler... e totusi aftermarket...nu e "de fabrica"..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) P.S.: Cred ca o sa le trimit un mail imediat pt o oferta de pret sa vedem daca e avantajos.

Si uite ca am primit si eu raspunsul din partea lor :biggrin:

Fac un copy/paste la mail:

Buna Ziua,

Preturile pentru tapiterie standard din piele naturala destinata exclusiv

industriei auto (scaune fata + bancheta + tetiere + cotiere + panouri

usi) sunt cuprinse intre 900 Euro si 1600 Euro in functie de tipul de

piele ales.

Sunt disponibile toate tipurile si culorile folosite de producatori

importanti: Audi, Bmw, Mercedes-Benz, Volkswagen, Ferrari, Porsche, Land

Rover, Bentley, etc

Puteti opta pentru orice culoare (peste 300 nuante disponibile) sau

combinatie de culori.

Click pe link-ul urmator pentru

toate tipurile de piele: http://www.pieleauto.ro/tipuri-piele.php

Orice tip de piele din cele de mai sus se poate perfora. Click pe link-ul

urmator pentru tipurile de perforare:

http://www.pieleauto.ro/tipuri-cusaturi-perforari.php

Cam piperat pretul... :)

Si se pare ca nu sunt HUSE, ci se inlocuieste pur si simplu materialul textil cu cel din piele.

Parca de 1600 EUR imi iau un interior OEM complet pt B6 de pe ebay :P

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Sal ,am si eu o problema cu interiorul full piele ,mi s-a deslipit pielea de pe fetele de usi,a mai avut cineva aceasta problema ?Se poate baga pe undeva un adesiv ?trebuie sa desfac toata fata de usa?Astept parerile voastre ,as vrea sa atasez o foto dar nu reusesc :)


Asa arata,destul de ciudat 

post-115525-0-05665100-1382264260_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind vb de un interior de piele, te sfatuiesc sa cauti un tapiter pe langa tine.... e pacat sa nu o repare perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa m-am gandit si eu sa caut un tapiter ,dar la milano mai greu il gasesti ,si daca il gasesti are un pret de iti sare basca din cap :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!