Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Nu-l tin mai mult de 10.000 de km, am ales 5w30 pentru ca asta am folosit de la Castrol si mai ales de cand am masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

torque , uleiurile de peste ocean  deasupra celor europene ,   red line, amsoil , petro canada , renewable  lubricants,   Petro canada are cel mai bun ulei de baza din lume cu o puritate de 99,9 la suta ,     sigur gasesti la ei  ceva  pentru norma 50700,     au un 5w30  cu aceasta norma daca nu ma insel ,  despre motul  pot spune ca am avut o experienta neplacuta  , cu motul 5w40 x clean la 5000 km s-a aprins martorul , nu de alta dar motul   chiar a   falsificat fisele tehnice cu ceva timp in urma 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit redline, uleiuri de peste ocean. Intr-adevar ulei foarte foarte bun dar sa nu uitam ca baza POE afecteaza garniturile Deci salvezi motorul pe o parte dar daca nu esti atent la nivelul de pe joja risti sa il faci praf pe alta. 

Redline varianta full saps foloseste baza PAO  + POE in cantiate mica. Secretul uzurilor il reprezinta nivelul mare de zinc si fosfor + molybdenum undeva la 500-700 ppm. 

 

Iar chestia aia cu baza de puritate 99.9%... sunt curios daca si tu crezi ceea ce ai scris. Nu exista baza mai mult sau mai putin pura, baza este fie minerala, fie sintetica HC, SHC, PAO, POE, GTL.  

Daca o sa te iei dupa reclame sau dupa diversi comercianti ajungi departe....

 

Motul a avut o mica problema in trecut legat de fise dar in prezent fiecare modificare la o fisa tehnica sau de securitate citita recent este semanalata si pe email.  

O foarte mare parte din uleiurile facute de motul sunt cu reteta veche de aici si anumite proprietati fizice destul de limitate, uzuri nu chiar bune.... .

 

QUOTE INUTIL!

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai dreptate , sant de acord cu tine ,  totusi  exact cum ai spus  si tu uleiurile  de peste ocean   mai bune decat uleiurile europene  , prefer sa fiu atent la nivelul de pe joja   si sa protejez motorul  eu  folosesc amtecol  , si pot spune ca este mare diferenta   inca de la prima cheie ,   inainte de amtecol am folosit  castrol edge , ravenol, motul  ,   multa bafta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am cumparat un bidon de 4 litri ulei Mobil 1 ESP Formula 5w30 si am observat ca la specificatii norma 505.01 nu mai apare la recomandare :dry: Are cineva idee ce s-a intamplat? Au schimbat formula?

Pe siteul oficial vad ca inca apare 505.01 la recomandare 

http://www.mobil1.co.uk/synthetic-engine-oils/esp-formula-5w-30.aspx?tabs=specifications#tabs

Uleiul este luat din Norauto :RO flag:

Ceva nu e ok cu uleiul ala. 

 

M-am uitat pe bidonul meu de M1 5w30 ESP si la mine apare norma 505.01.  Si al meu nu stiu daca are o luna de cand e fabricat.  Eu l-am luat de la revizieaudi la 135 lei :D

New Life-ul de la uleideulei 

 

Mobil1 gasesti contrafacut in Ro de asta e bine sa apelezi la firme de incredere.

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am luat de la Norauto, deci nu (cred ca) e contrafacut. Au cumparat uleiul direct de la importatorul Mobil 1 din Romania. La fel fac si cu uleiul Castrol, direct de la importator (am fost si am intrebat). Plus ca au si butoaie de tabla cu castrol si mobil...ramane de vazut :001:  

L am pus in motor si merge super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni,voi chiar sunteti ciudati,aduceti in discutii fel si fel de uleiuri ascunse si care nu se gasesc pe la noi asa ceva,bine ca nu cautati uleiuri prin africa si chestii de genul,si bine are fii lucruri concrete nu ce valori si specificatii dau producatorii..chiar nu inteleg sensul discutiilor astea cu uleiuri de prin america si sa nu mai vrobim ca totul se rezuma la niste cifre nimic concret si "fizic"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret si fizic ai sa vezi cand o sa citesti un VOA sau UOA. Sau cand ai sa asculti un motor care utilizeaza acele tipuri de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca a fost postat schema de mai jos, dar dupa ce m-am mai documentat in stanga si in dreapta se pare ca-i bun:

 

vw-specifications-chart.png

Mai pe scurt:

- daca ai PD si specificatia Long Life Service bagi: 507.00

- daca ai PD si nu ai specificatia Long Life Service bagi 505.01

 

La sfarsitul lui august mi-am schimbat uleiul de la Shell 507.00, la Castrol Edge 505.01 si sincer nu prea sunt multumit de cum se aude motorul. Cred ca am sa revin curand inapoi la 507.00

Precizez ca masina are PD si specificatia QG1 (Long Life Service).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu personal pt un vw golf 1.9 fara filtru de particule folosesc castrol edge turbo diesel 5w40 505.01 sunt f multumit de el.

Uleiul nu il achizitionez din magazin am pe cineva care aduce din germania am facut si comparatia intre un bidon de la noi si unu care il aduce ce pot spune e, ca difera si gradatia dupa bidon iar uleiul este verzui nu galbui cum gasesti la noi in bidoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai gaseste pe undeva norma 506.01 SAE 0W30 ? Ma intereseaza orice brand de renume. Exclus Motul, am avut probleme in trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- G052183M2 - ulei 0W-30 cu valabilitate lunga 506.01 - 1l

- G052183M4 - ulei 0W-30 cu valabilitate lunga 506.01 - 5l

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, VAG original imi surade.

De unde il cumparati voi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am constatat ca s-a aprins galbenul la ulei. Surpriza....nivel scazut. Uleiul actual Castrol Edge 5W30, norma 505.01, vechime cca. 7000 km. Masina 78K km, schmburile de ulei la reprezentanta Mobil.... Anul acesta am incercat Castrol-ul, si surpriza neplacuta. N-am verificat nivelul, deoarece intre schimburile anterioare niciodata nu a scazut nivelul, exceptand prima data in perioada de rodaj cand am complectat cca. 400 ml. Banuiesc ca am cumparat un produs contrafacut, desi magazinul nu e dugheana....Se pare ca a cumpara un ulei de calitate care sa corespunda cu specificatiile, mai nou este o loterie. Si uite asa ne miram ca se uzeaza axele cu came, crapa turbina, tachetii, apar batai la motor , etc. care la motoare exploatate in vest, apar dupa 400-500K Km.(masina 1,9 PD, AXR)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu niciun 505.01 cu SAE 5w30. Deci ori e 505.01 si 5w40 ori e 507.00 cu 5w30.

 

La AXR eu nu ma mir ca papa 5w30 insa. Oricum n'ai ce sa cauti cu uleiul ala intr'un PD 8v chiar daca e autentic.

Iti recomand calduros sa pui Liqui Moly 505.01 5W40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc si eu o fisa de specificatii, un document oficial pt G052183M4 ? E full sintetic? E bun de luat de la reprezentanta sau din alta parte?

Merci.

 

Edit: Din ce vad pe net ar fi semisintetic.

Din experienta mea, LM nu m'a dezamagit niciodata si desi n'am folosit niciodata 0w30 de la ei as testa acest ulei full sintentic de la ei

 

https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P000337/1150-SynthoilLongtimePlus0W-30-8.0-en.pdf

 

Pareri intre cel semisintetic original VAG (/Shell) si sinteticul LM?

Modificat de dlbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu gasesti fisa nicaieri din pacate si nu se stie cine il face doar  speculatii

@lepetir daca ai folosit Castrol 5w-30 probabil ai pus cu norma 507.00 asta daca nu ai folosit cumva Castrol Professional OE 5w-30 care are norma 505.01  la AXR cel mai bine pune 505.01 5w-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul original este Castrol, VAPSOIL este Shell. Acum am Shell, și înainte am avut original. Cel original 5w30 este mai fluid decât Shell 0w30. La diferența de vâscozitate, a crescut consumul de combustibil cu 0.2L/100Km Shell are V.I. 208. Prefer un consum puțin mai mare și o protecție mai bună.

Dar pentru PD fără dpf puneți 505.01

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la ultimul schimb, exceptand uleiul din fabrica, am folosit Mobil 1  Super 3000 XE Special V 5W30 norma 505.01 la recomandarea reprezentantei Skoda. Am intrebat odata de 5W40 si mi s-a recomandat 5W30. Niciodata n-am complectat intre schimburi ( cca 12K km) si nici scaderi vizibile ale nivelului n-am avut.

@dlbogdan  nu mai am bidonul, dar din cate-mi amintesc cu siguaranta este 5W30 si norma 507.00 ( am fost lamurit ca acopera si 505.01.... ) 

Cum n-am mecanic pana dupa sarbatori ( masina are scut si trebuie elevator pentru schimbul de ulei) voi complecta la nivel tot cu castrol. Cu ce ma sfatuiti sa complectez 5W30 507.00 sau 5W40 505.01 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel ulei de la Mobil nu are norma 507.00, chiar daca e 5w30. Doar 505.01

Mobil ESP 5w30 are norma 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah. Daca e 505.01 ar trebui sa fie ok pt PD 1.9 fara DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 zile am schimbat brandul. Titan fuchs GT1 XTL 5w40. E mai deschis la culoare decât motul, uleiul anterior, și castrol. Zici ca e miere, dar mult mai lichidă. Sunet motor diminuat față de moțul. În rest aștept temperaturi mai scăzute, să văd cum se comportă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va adresez rugamintea de a ma ajuta in alegerea uleiului pentru un AXR fără DPF din 2007 cu 140.000 km.

S-a folosit pana acum numai Castrol edge si are un consum de 1 l la 10.000-12000 km. Merg 90% urban, trafic de Bucuresti.

Precizez ca am citit topicul si am redus lista la urmatoarele:

-RAVENOL 5w40 VMO (pentru aditivii de curățare, VMO am înteles ca ar fi mai bun decat VPD)

-FUCHS TITAN GT1 5W40

-Liqui Moly Top Tec 4100- e mai gros si poate mai scade consumul de ulei

Va multumesc

Modificat de dragospa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!