Jump to content

Replica RNS 510


Florin1up
 Share

Postare recomandată

mai cauta. ce ai gasit acolo sunt slabe rau (al doilea are WINCE) ...  Si cauta cu livrare gratuita. Nu te uita care e mai ieftin, sa dai 100 dolari doar pe transport... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit asta , pretul include si transport DHL (stiu... vama tva etc).

 

Pare ok ?

 

E un Passat B6 2006, care avea RNS 510 retrofit.

In urma unei icnercari nereusite de update FW, ceva a crapat, dar existau si probleme cu battery drain.

1. Din cele scrise mai sus, inteleg ca va trebui sa fac upgrade la can bus?

2. Ce costuri implica de obicei acest can-bus upgrade?

Multumesc!

Modificat de Mentat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok, e aceeasi unitate ca majoritatea de pe aliexpress .

DHL iti ia 100 lei ca face vama in numele tau, TVA 19% = 170 lei

Vorbeste cu vanzatorul daca are optiune sa iti trimita cu alt curier, sa nu platesti taxe.... Unii asa se lauda ca au o portita de a evita vama si tva

vezi ca nu o sa ai clima afisata pe navi.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prefer DHL, ca prin PostNL si Porta Romana am colete din Noiembrie ce nu au ajuns inca sa fie receptionate de Posta Romana.

Sa vad insa cum e cu "can bus/battery drain".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai inteles ca astea nu au legatura cu battery drain? doar RNS510 original are problema cu battery drain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, bag la cap.

 

1. Battery drain problem = fixed.

2. acum dilema este intre full LCD si cu butoane.

 

@andrei_221  - asta pare sa aiba adaptorul de antena.

HTB1tokoLXXXXXayaXXXq6xXFXXXA.jpg

 

Modificat de Mentat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai comod cu butoane, sa accesezi diversele functii, plus aspectul apropiat de original

ia mai vezi , nu cumva e o diferenta intre ce ti-am recomandat eu si ce are la pachet unitatea? cilindrul ala de aluminiu de pe firul antenei... ascunde un secret. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca ma depaseste subiectul, doar ca retinusem mufa sulita.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antena de pe plafonul masinii are un amplificator in ea. acel amplificator e alimentat de radio-ul original prin firul antenei. Astea chinezesti nu au aceasta functie, si se intercaleaza acel adaptor , iar firul subtire albastru se leaga la un + 12v, pentru a injecta tensiune spre acel amplificator. In felul asta vei avea radio. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Mentat said:

Ok, bag la cap.

 

1. Battery drain problem = fixed.

2. acum dilema este intre full LCD si cu butoane.

 

 

 

 

Daca  la RNS510 ai avut problema cu descarcarea bateriei nu ai rezolvat nimic. Trebuie ori sa faci update (daca modulul de pe masina permite) sau sa-l schimbi.

Daca nu ai comenzi pe volan este mai usor de utilizat unul cu butoane. in schimb unul full LCD iti ofera diagonala mai mare 8" sau 10"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rasfoit cele 80 de pagini ale acestui hread si nu am vazut si eu un review mai nou al unui utilizator de "clona", care sa zica +/-, de unde l-a luat si cat a costat.

Pe OLX preturile variaza orbeste, intre sub producatorii chinezi, pana la 2x producatorii chinezi.

WinCE e antic! Android e nou, dar e jale la suport.

Modificat de Mentat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WINCE e antic, dar stabil. 

Android e modern, are avantaje... dar mai instabil. Sunt cateva aparate care merg acceptabil.

Pentru ce masina te intereseaza? sa putem sa iti recomandam....  Si nu cred ca ai citit, chiar eu am pus cateva impresii pe o pagina anterioara.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot monta la ANS 610 microfon extern?

Microfonul incorporat este de f slaba calitate.

Daca da puteti posta ceva detalii cu privire la montaj?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu modificare hardware, sa deconectezi microfonul actual, sa iti tragi firele de pe placa de baza, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca montez o chinezarie cu bluetooth mai trebuie modulul de telefon de sub scaunul din dreapta sau il pot scoate? Si asa nu reusesc sa ma conectez la el...

Daca il scot trebuie sa debifez modulul telefon cu VCSD? 

Acum am un RCD310, mai trebuie sa bifez ceva pe acolo dupa schimbare? Si daca da, pe unde?

CAN-ul meu e acesta:

CAN Gateway Labels: 3C0-907-530-V3.clb Part No SW: 3C0 907 530 L HW: 3C0 907 951 Component: J533__Gateway H13 0152 Revision: H13 Serial number: 3300P08B110067 Coding: FD817F46000602002002 Shop #: WSC 05311 000 00000 VCID: 2A4314031CFFDC5261C404D-807E No fault code found.

Credeí ca e posibil sa-mi descarce bateria?

Multumesc anticipat.

 

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da il poti scoate modulul. Si e ok si canul. Daca vrei sa debifezi e ok si daca nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva am pierdut cutiuta aia care asigura comunicarea cu CAN-ul. Este vreo posibilitate sa cumpar alta, sunt dedicate pentru fiecare tip de unitate sau sunt universale?

Postez poze cu unitatea si cutiuta. Multumesc mult pentru raspuns!

1.png

6.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, trebuie sa discuti cu vanzatorul - e posibil sa iti vanda separat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vand si separat, cam 25-30 dolari bucata. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, asa cum am promis, revin cu un feedback.. Mi-am comandat acest sistem.. am prins reducere la 200$ si transport gratuit prin DHL

https://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Android-4-1-Car-DVD-VW-GOLF-5-Golf-6-POLO-PASSAT-CC-JETTA/1919620766.html

Sunt multumit de aceasta navigatie.. a venit cu Android 6.0.1 si iGO instalat.. avand acces la Play Store imi pot instala ce aplicatii vreau eu. Are o aplicatie misto, Car settings unde imi spune cati L de combustibil mai am, daca am centura pusa, frana de mana trasa, turatia motorului, viteza de deplasare, km, etc. Sistemul stie si cand se deschide o portiera.. si mai exact care s-a deschis. Deci citeste tot de pe CAN. Se inchide automat cand iau cheia din contact.. O pot seta si sa se inchida singura dupa un anumit interval de timp. 

Am optat pentru schimbarea amplificatorul audio TDA7833 cu TDA7851 si se aude foarte bine. Am gasit comentarii cum ca 's-ar auzi mai prost' cu un TDA7833.

Din ce am inteles pot sa ii pun un stick DIGI si voi avea net mereu.. Are si screen mirroring. Raspunde bine la comenzi.

Chinezii sunt de treaba si raspund repede la mesaje. Daca aveti intrebari despre sistemul acesta sau despre transportul prin DHL nu ezitati sa ma intrebati.

Modificat de lupo_bv
RECLAMA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul de fond la volum mic cum este? 

Transportul prin DHL e clar.. platesti 120 lei ... doar pentru ca e DHL si face vama in numele tau. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aude nici un zgomot de fond la volum mic.

Comisionul DHL e daca ii lasi pe ei sa se ocupe de acte si poate fi:

99.96 lei daca valoarea continutului e pana in 4200 lei..

intre 4200 si 4500 e 2% din taxa vamala

peste 4500 zic ca plata se va face in contul de trezorerie a biroului vamal.

Poti sa eviti plata acelui comision daca ceri un cod EORI, dar iti vor cere sa-ti faci tu actele si e multa bataie de cap. Eu unul n-am avut timp de asa ceva.. Trebuie sa le declari suma platita si sa le completezi, semnezi niste documente pe care le vei scana si le vei trimite lor printr-un email.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!