Jump to content

Lumini interioare


f@ne_tm
 Share

Postare recomandată

tensiunea trecuta pe condensator nu are legatura cu cantitatea de energie pe care poate sa o inmagazineze ci arata tensiunea maxima pe care daca o depasesti poate sa faca "plici".

Cantitatea de energie inmagazinata depinde de cati microF are, iar cat sta becul aprins mai depinde si de cati W are becul.

Oricum ca sa aiba un efect notabil cred ca trebuie sa fie mai mare de 2200.

asa este ,am vb azi cu un prieten electronist si ii povesteam ce vreau sa fac in legatura cu condensatorul dar el zicea ca nu o sa reusesc decat cu condensatorul ca mi-ar mai trebui neaparat si un tranzistor si legate nus` cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan . Multumesc pentru poza. Acum am inteles . Imi lipseste partea din spate cu paianjenul. O sa intreb pe la dezmembrari poate gasesc :D

Poti pune o poza si cu el iluminat pe masina ? Sunt tare curios. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[Poze cu el montat din pacate nu am, dar nu se vedea cine stie ce, poate si din cauza ca avea becul foarte slab. Cat despre dezmembrari... daca ai drum prin Bucuresti, iti dau suportul meu, ca oricum sta degeaba :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot nu am inteles cum se demoneaza..nu gasesc nici o clema :)

poate aveti niste poze sa postati ca sa nu mor prost.. ;d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic (nu am incercat practic) ar trebui sa mearga si fara integrat ca in atasament.

Problema este: sigur switch-ul de la usa este pe plus, pt ca eu am vazut intr-o schema (se poate sa nu fi vazut bine) ca era pe minus, atunci ar trebui inversate toate polaritatile si folosit un tranzistor pnp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot nu am inteles cum se demoneaza..nu gasesc nici o clema :rolleyes:

poate aveti niste poze sa postati ca sa nu mor prost.. ;d

tragi de suportu' de casete in afara spre tine. si va iesi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

just like that ? :vaidecapulmeu:

m-am gandit eu sa trag, insa ceva ma retinea...sa nu il stric aiurea.am fugit sa vad daca am lumina la el.(cele necesare luminii, ca pana acu nu am vazut nici o luminita pe acolo..:D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa incerc sa il luminez improvizat cu un bec...pentru ca nu am acel paianjan.

Sper sa reusesc macar sa se lumineze marginile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja mi-am si pus led;d se vede acceptabil...la intuneric.

nu cred ca vei reusi ceva fara acel paianjen...totusi poate gasesti sa cumperi de pe undeva...oricum.succes poate reusesti:d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sper,si incercarea moarte nu are...eu ma gandesc ca daca pun acel bec in spate...sa bata putin in jos si sa se vada si putin pe margini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu...o alta solutie ar fi(si cred ca ar lumina chiar mai bine si decat ai avea paianjenul) sa pui cate un led(in total 6) la fiecare patratel de ala in spate...daca te uiti vei vedea ca ai niste patratele prin care ar trebuie sa intre acel paianjen. lipeste cate un led la fiecare si va fi totul ok. spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent am intrat in posesia unui suport de casete (sa zicem mai complet decat anteriorul) multumita colegului "Bogdan29" caruia doresc sa ii multumesc pe aceasta cale. Suportul are paianjenul si capacul care vine peste. Banuiesc ca lipseste un soclu si un bec de 1,2 W . Mai lipseste si altceva ?

imi puteti arata o poza ceva ?

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa-i. iti lipseste soclul si becul..insa nu e problema...poti pune un led care il vei lipi cu scoci ceva sa stea fix acolo :)

cum ti-am promis.maine revin cu poze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am si eu o intrebare bricheta este ilumunata la toate golfurile 3 ? si cum sa o demontez ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este iluminata la toate golf-urile. daca nu ma insel trebuie sa demontezi consola in care este bagata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate Tracto, ca sa ajungi la iluminarea brichetei, trebuie sa demontezi consola din bord de la ventilatie, ai 6 suruburi, 4 dupa fata care acopera rotitele de la ventilatie, si 2 sub scrumiera, scoti scrumiera si acolo in partea de jos le gasesti. Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am si eu o intrebare bricheta este ilumunata la toate golfurile 3 ? si cum sa o demontez ! :ceuameni:

Poate cineva sa imi posteze o poza cu becul de la bricheta ca al meu nu mai este . Si habar nu am cum este prins acolo. Si se gaseste de cumparat ?

mersi anticipat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este soclu cu tot cu bec lipit de acesta. Intra in cilindrul ala verde de langa bricheta. Prin oras este cam 30 lei si se aduce la comanda.Eu am reusit sa pun 3 leduri pe acolo si se lumineaza destul de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, legat de lumina de la plafoniera, pentru cei care erau interesati sa o faca sa se stinga treptat, si-a montat un prieten de-al meu (la recomandarea mea) un condensator electrolitic de 16V si 3500 microF, direct pe alimentarea becului (are tot golf 3) si se stinge cam in 2 secunde (treptat) si in loc de bec normal are bec cu 3 leduri in interior, nu am incercat cu bec normal, poate ca atunci se stinge mai greu... L-a montat in urma cu o saptamana si merge ok, nu are nici o problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu bec se stinge mai repede sau chiar imediat (consuma mai mult decat ledurile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut legat condenstator legat ca in poza - varianta 1 si ledurile se stingeau foarte greu ~1 min. Nu am incercat varianta 2 dar cred ca e cea corecta.

post-56539-1266656468_thumb.jpg

post-56539-1266656468_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic, ca varianta 1 e cea buna, insa conteaza foarte mult capacitatea condensatorului. Cati microF are condensatorul folosit de tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit condensator de 10000 micro. am 20 de leduri pentru iluminare habitaclu si se stinge in 5 secunde. nici nu trebuie un timp mai lung. :icon_thumright:

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic, ca varianta 1 e cea buna, insa conteaza foarte mult capacitatea condensatorului. Cati microF are condensatorul folosit de tine?

4700 de microfarazi la 25v. Cred ca din cauza ca aveam doar 2 leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!