Jump to content

Lumini interioare


f@ne_tm
 Share

Postare recomandată

la mine becul se stinge instant tot timpul, si asa cum a zis GenuVW vreau sa il modific sa se stinga treptat in toate cazurile date de tine, citisem si postul 10, unde se leaga acel condensator si cum?

edit: am postat aprox in acelasi timp, atunci ramane intrebarea unde si cum se leaga acel condensator? eventual o schema daca se poate

Modificat de S.Razvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se ia un condensator electrolitic la 16V sau 25V si se leaga in paralel pe alimentarea becului de la plafoniera (+ la +, - la -).

Acum capacitatea pe care trebuie sa o aiba nu stiu ce sa va spun; trebuie incercat cu mai multe valori (sunt f. ieftini).

incercati intai cu unul de 2200uF cum zice in postul 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa aceea fara pereche se poate sa fie mufa de diagnoza, care se afla chiar deasupra brichetei, pe randul cu butoanele de dezaburire, A/C, s.a.m.d. Verifica daca ai mufa aceea ascunsa sub un capac (sau poate ai modelul vechi si trebuie sa ai doua mufe cu cate doi pini, una alba si una maro, din cate stiu eu...dar tot pe randul ala sunt ascunse) scoate capacelele alea si verifica daca ai mufa/mufele de diagnoza.

astazi am tras jos aproape toata consola aceea cu scrumiera, unitatea de aer, etc. si nu am gasit nici o mufa de diagnoza. probabil cum e mai vechi, nu am mufa de diagnoza. in schimb incerc sa atasez niste poze sa vedeti despre ce mufa vorbeam.

pe la electrician nu am mai ajuns intrucat am fost deposedat de permisul de conducere(pe care sper sa mi-l recuperez marti! :banghead: )

http://img18.imageshack.us/img18/4958/sdc11222g.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa aceea este cred de la suportul de casete daca nu ma insel. mufa de diagnoza ar trebui sa o gasesti deasupra brichetei (dai jos capacelul dreptunghiular), sau daca masina este mai veche dupa butoanele "nule" din mijloc (daca le scoti gasesti 2 mufe una alba si una neagra ). Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tracto! :rolleyes:

acum dau o fuga pana in curte sa vad si in spatele butoanelor nule de langa dezaburire.

in margini m-am uitat si nu e nimic.

revin cu informatii si multumiri! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si eu. s-ar putea ca mufa aceea care atarna prin gaura de sub scrumiera sa fie de la becul de la scrumiera.

e iluminata scrumiera ?

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa aceea este cred de la suportul de casete daca nu ma insel. mufa de diagnoza ar trebui sa o gasesti deasupra brichetei (dai jos capacelul dreptunghiular), sau daca masina este mai veche dupa butoanele "nule" din mijloc (daca le scoti gasesti 2 mufe una alba si una neagra ). Succes !

multumesc pentru informatii tracto. acum am gasit mufele! :) mi-am si facut programarea la tester. e peste vreo 2 ore!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si eu. s-ar putea ca mufa aceea care atarna prin gaura de sub scrumiera sa fie de la becul de la scrumiera.

e iluminata scrumiera ?

tracto, inclin sa cred ca e de la magazia de casete deoarece se vede o gaura data in plasticul acela tocmai pentru ca mufa sa ajunga in locul in care este acum.

si cu iluminarea scrumierei am probleme. astazi am incercat sa dau jos unitatea de aer sa spal paianjenul dar nu am reusit. uneori se aprinde becul de la scrumiera, alteori nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa aia este sigur de la un bec, vezi sa nu fie de la paianjen, sau altceva de iluminat. Sau, posibil ca in gaura aia sa fi fost vre-un bec care lumina in consola... parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e de la magazia aia de casete.100 la 100.am demontat-o eu ...nici nu stiam ca are bec..io il aveam ars.:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

magazia de casete este iluminata ? are vreun bec in ea ? poti pune o poza eventual

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da!este luminata.se ilumineaza prin spate.din pacate nu pot pune o poza.dar pot sa iti spun ca are in interior multe bare de plastic,respectiv 8-cate casete cuprinde-(tip paianjen-bloc incalzire) care transmit lumina din spatele cutiei cu casete(de la becul unde intra mufa respectiva)in fata la acele mici dreptunghiuri de indica daca ai caseta sau nu inauntru. deci becul e in spatele magaziei!

eu am vrut sa imi montez acolo egalizatorul si abia atunci am vazut ca imi era ars becul respectiv.scoate afara magazia de casete si vei vedea ca in spate ai mufa,poate chiar bagata alimentare in ea...becul iese usor afara.il inlocuiesti.se vede foarte fain seara.se aprinde la punerea contactului,la mine.exact ca si lumina de la butoanele trapei si ale blocului de lumini.(asa e la mine)

succes :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin golf si unde pui becul acela ca sa poti ilumina suportul?

poti pune o poza te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu am poze disponibile cu locul...da iti zic cum poti sa vezi..e super simplu:

1: iei afara magazia de casete(scoti din spate mufa de alimentare-asta dupa ce vine afara)

2: pe tot fundul magaziei vei vedea ca e un plastic negru,ce are in lateral intrarea pentru mufa

3: cu o surubelnita dreapta subtire desfaci de pe lateralul fundului ...se va desface.fara teama.nu se strica nimic.vei ramane cu un dreptunghi negru scos-fundul magaziei

4: odata luat jos fundul acela,vei vedea ce e de facut.eu am demontat un bec d-ala de bord,adica am scos doar becul de pe soclu,si l-am montat acolo-prin lipire din cate imi amintesc

5: becul original are soclu in fundul acela al magaziei.vei vedea.

6: nu stiu cand voi avea ocazia sa fac poze...da e super usor de lucrat..eu am schimbat pana si culoarea luminitelor de indica prezenta casetei/casetelor.(am demontat fetele alea care se vad din fata...ies usor ...prin tragere cu surubelnita).le-am facut verzi.initial erau albe...

in speranta ca m-am facut inteles,va doresc spor la treaba!!! :banghead:

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am suportul de casete,si sunt interesat sa fac iluminarea lui cand o sa il am.

Multumesc pentru pasii ce sunt de efectuat :icon_thumright:

Cand o sa ai timp sa faci totusi o poza ca sunt mort de curios cum arata. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) cum se demoneaza acea magazie ? (am dat search si nu am gasit...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are niste cleme de metal elastice pe lateral. pur si simplu tragi usor de magazia de casete in afara si va iesi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! care stie cum se scoate capacul de la lampa din plafoniera pentru a schimba becul ??ajutati-ma si pe mine cu un sfat care stiti!multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte simplu ,tre sa bagi o limba de cutit sau cutter intre geam si suport si sa tragi de el ,are niste cleme care ies foarte usor

becul este din ala lunguiet cu contactele in extreme 11X38 de 5 sau 10 w

Modificat de drgosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare si cu o constatare :))

Dupa cum a spus si colegul S.Razvan ca ar dori sa isi faca lumina de la plafoniera sa se stinga treptat m-am incapatanat sa ii urmez si eu exemplul. Pentru ca mi s-a parut o operatie mai complicata am apelat la un electrician. El mi-a recomandat un electronist pentru ca nu e treaba de electrician auto. Intrebarea este : Condensatorul trebuie cositorit pe placa cu circuite a plafonierei chiar in + si - becului ? Merge sa pui condensatorul inainte de mufa care se ataseaza placii , in sensul sa te legi pe firele electrice ? (nu va fi anulat condensatorul de temporizatorul care va intrerupe alimentarea ? )

Orice idee ar fi benefica .

Legat de constatare am facut 2 poze la suportul de casete . Nici urma de iluminare , de soclu, de bec, de mufa, nimic . Pana la urma exista suport de casete iluminat ? Rog pe cineva daca are sa posteze 1-2 poze.

Multumesc !

post-10002-1265881221_thumb.jpg

post-10002-1265881226_thumb.jpg

post-10002-1265881230_thumb.jpg

post-10002-1265881235_thumb.jpg

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am inteles eu de aici din threaduri il poti lega exact acolo unde ai incercuit tu ,normal se leaga paralel cu alimentarea lipit de bec tinandu-de cont de "-" si '+' ,rolul condensatorului asta fiind de a inmagazina tensiune si dupa eliberand-o cad s-a taiat sursa de alimentare ,eu am luat un condensator de 2200 dar nesimtita aia de la mag a zis ca nu are de 16V dar imi da unu de 63V ca merge fara probleme si de unde ca nici macar "plici" nu face

Modificat de drgosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Azi am desfacut bucati, bucatele suportul de casete contrariat de faptul ca la mine nu se aprinde nici macar o luminita in aceea zona.Nu am gasit nimic care sa ateste ca ar fi fost iluminat si nici nu pot sa-mi dau seama pe moment cum asi putea sa il fac sa fie iluminat. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am timp o sa ma duc pana la un prieten de-al meu care are suport pt casete, si e iluminat, sa-l demontam sa facem niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am inteles eu de aici din threaduri il poti lega exact acolo unde ai incercuit tu ,normal se leaga paralel cu alimentarea lipit de bec tinandu-de cont de "-" si '+' ,rolul condensatorului asta fiind de a inmagazina tensiune si dupa eliberand-o cad s-a taiat sursa de alimentare ,eu am luat un condensator de 2200 dar nesimtita aia de la mag a zis ca nu are de 16V dar imi da unu de 63V ca merge fara probleme si de unde ca nici macar "plici" nu face

tensiunea trecuta pe condensator nu are legatura cu cantitatea de energie pe care poate sa o inmagazineze ci arata tensiunea maxima pe care daca o depasesti poate sa faca "plici".

Cantitatea de energie inmagazinata depinde de cati microF are, iar cat sta becul aprins mai depinde si de cati W are becul.

Oricum ca sa aiba un efect notabil cred ca trebuie sa fie mai mare de 2200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt tracto: L-am avut eu iluminat, o sa incerc sa pun niste poze.

Sper sa iti fie de folos, cred ca mai trebuie sa ai capacul ala in spatele suportului, in care vine prins becul.(scuze de calitatea pozelor)

Si asa arata fara capacul din spate:

Modificat de Bogdan29
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!