Jump to content

Lumini interioare


f@ne_tm
 Share

Postare recomandată

dupa mult chin pe ziua de azi, am rezolvat singur. probelma mea a fost asa, am leduri la lumina din plafon si am vrut sa pun un led si la lumina care se aprinde separat pentru pasagerul din dreapta, cand am pus acel led, mi-a iesit fum din integrat si mi s-a intrerupt circuitul in doua locuri. am facut niste ptunti pt ca circuitul sa funcioneze normal si de atunci nu mi se mai stingea lumina in masina. astazi dupa multe anulari pe circuit si legaturi facute pe direct (vroiam doar sa mi se apdina si sa mi se stinga lumina, chiar si fara temporizare) am descoperit ca toata problema mea era din butonul de la plafoniera. presupun ca in momentul in care am facut acel scurtcircuit pe placa, lamelele din intrerupator, cele care comuta de la o pozitie la alta, mi-au ramas lipite intr-e ele, si de aceea mergea lumina tot timpul. deci am lucrat cateva ore degeaba :( si nu mai am nici temporizare :|. pt cei care mai aveti aceasi problema, luati in considerare si acest aspect. sanatate, sa auzim de bine :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi-am montat azi un casetofon GAMMA V vw + Cd Changer dupa un bora din 2003 pt luminile lor rosi pun o poza desi e ff nereusita :))

post-44049-0-69520000-1320423389_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna, am cumparat un ceas cu termometru interior exterior, de ala cu lcd si observ ca nu sta aprinsa lumina decat daca apas un buton, plus ca lumina e albastra. Puteti sa imi spuneti de unde sa trag doua fire ca sa iluminez ceasul? vreau sa il desfac si sa ii pun si un led verde, conectat direct la bateria masinii. Ideea este ca ar fi fain sa se aprinda doar cand aprind becurile. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Sper sa fiu in topic-ul potrivit. Eu am o problema cu lumina butoanelor de la geamuri.

Acestea se aprind si se sting in functie de gropi. Si e vorba de toate cele din usi cat si cele din bord pt. geamurile din spate.

Geamurile merg perfect,doar luminile butoanelor sunt problema.E clar ca undeva au o alimentare comuna pt. becuri, dar unde?

Daca aveti idei sau sfaturi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa verifici instalatia electrica, mai ales in burduful dintre usa si caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

a incercat cineva sa lege lampile de la usile spate la plafoniera? sa functioneze concomitent cu plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut. am mare nevoie de voi. am vrut sa schimb si eu luminile din blocul de lumini la un golf 3 deoarece erau arse si din dorinta de a schimba culoarea luminii. asa ca am cumparat o banda cu leduri smd si am inceput sa le schimb cu cele vechi. la final cand am vrut sa vad rezultatul am avut o mare surpriza...nu mergea nici un led si pe langa asta nu mi se mai aprindeau nici luminile din bord de la ceas si cele din coloana centrla :tuktuk: :tuktuk: cea cu rece/cald etc. astept cu mare nerabdare ajutorul,opiniile/parerile voastre pt a readuce lumina din bord si a schimba aceste lumini din blocul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sa vezi ca totusi se poate biggrin.gif

ma poti ajuta te rog sa fac si eu acelasi lucru la blocul meu de lumini? fac cinste :beerchug:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kingpin, pui in paralel pe cel mai apropiat si accesibil bec de iluminat butoane.... astfel o sa ai lumina numai cu restul bordului, deci exact ce vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa cumpar acel contact de la usa..dar nustiu cum sa.l cer in magazin.ar cumva vreo denumire ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

limitator portiera/intrerupator portiera

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu vreau ceva mai complicat cred am incercat sa pun smd- leduri becuri la luminile din bord dar nu se aprind toti martorii merg numai luina de imi arata vitezometru turometru nu merge , bun acum eu as vrea sa fac un circuit cand bag cheia in contact si dau de cheie acel circuit sa imi puna tensiune in fire si sa aprind o banda cu leduri dar v-am zis doar cand pun contactul as vrea sa imita exact acelasi lucru ca si luminile din bord cum procedez opinii pe aici ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tragi din firele care duc lumina la consola centrala. plus si minus si te duci prin spatele bordului la ceasuri unde legi banda de leduri. vezi sa iei banda flexibila si cu rezistente puse la 12v. cea mai simpla varianta. si cand aprinzi pozitia se aprinde si bord si consola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa cresti mare.sper ca tia reusit.mai nou acum am lucrat putin la stopurile stock cu ajutorul lu LUPO si leam incarcat cu leduri.Pozitii,stop frana si marsarier.Fara semnalizare(nam mai avut leduri)investitie 70 lei.O sa fac si niste poze si le pun acolo unde le este locu.Aici deja sunt pe langa subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut! am si eu o problema cu blocul de lumini la golf 3 nu se mai aprinde de fapt se aprinde cand vrea ..l-am desfacut m-am uitat la led pare ok si contactele par ok, care ar fi problema ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna , am si eu o intrebare  , pentru a schimba becurile din bord , cele doua de sus ,are cineva un cod pentru ele sau denumire? unde as putea sa le gasesc ? si cele 2 ceasuri digitale pt km si ceas se pot schimba culoriile ? multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
ilieraduioan

ma bag si eu in seama cu problema mea: la blocul de lumini din stanga volanului (de unde aprinzi faza scurta si ceata si ce mai e acolo,,pozitia),,aveam un strap cu care am tot mers vreo 2 ani..numai ca am schimbat bateria si imediat cum am aprins pozitia mia luat foc prin bord vreo 3 fire  de nu mai ma vedeam in masina...am luat repede borna( 30 secunde deci a ars ceva). a doua zi am desfacut la panou acolo si am gasit 3 fire care aveau legatura  cu siguranta 11 sau 21 nu stiu exact care( e penultima din dreapta adica cea pentru iluminat bordul ,interiorul si mai ce e acolo...langa ea mai e doar cea de casetofonsi se termina sirul) am inlocuit atent toate firele numai ca la siguranta asta cu beleau e un scurt

cum o pun cum se arde (fara contact pus) am masurat da 12v intre clemele de prindere a sigurantei deci nu e bine....mam tot gandit :

la o clema e bine sa vina + ca doar vine de la baterie si e normal sa treaca prin panoul de sigurante ..beleaua e cealalta clema care are legatura cu masa...(am pus aparatul de masura pe ea si pe caroserie si aparatul suna (deci are legatura).

intrebarea mea este cum sa fac sa aflu de unde e scurtul ca acolo in spatele panoului e o nebunie de fire si nu stiu unde duce firul sau firele care au legatura cu clema de la siguranta la care am eu beleua,,,,cea care are lagatura cu caroseria.( repet e penultima)

mam uitat pe sceme dar e imposibil,,,are cineva o masina dezmembrata sa se uite acolo unde duc firele alea. a mai patit cineva asta? cum Dumnezeu sa fac ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!