Jump to content

Demontare consola dintre scaunele fata


mario75
 Share

Postare recomandată

In zona motorului langa baterie sunt niste sigurante intr-o cutie, alea sunt cu amperaj destul de mare, vezi daca nu e una de acolo arsa. La bricheta amperajul e de 25A parca deci logic s-ar putea sa fie de acolo. La un scurt circuit sare siguranta nu prea se intrerup firele.

plus_kabel1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta de la bricheta este in panoul din stanga, nu in cel de la baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Aerofan said:

In zona motorului langa baterie sunt niste sigurante intr-o cutie, alea sunt cu amperaj destul de mare, vezi daca nu e una de acolo arsa. La bricheta amperajul e de 25A parca deci logic s-ar putea sa fie de acolo. La un scurt circuit sare siguranta nu prea se intrerup firele.

plus_kabel1.jpg

Multumes, dar nu e acolo... Am indentificat-o, am gasit-o arasa (25A), am inlocuit-o si am tensiune pe siguranta, dar nimic sub consola care tine priza brichetei. Si mie mi s-a parut ciudat si nu pot s-o 'dau' decat pe vreun contact prost care a cedat la scurtcircuit (sertizare, papauc, contact in mufa, etc.). De-aia voiam sa fi ajuns in spatele sigurantei sa vad ce-i acolo... Am desfacut cele doua suruburi care tin cutia sigurantelor, dar n-a fost chip s-o rotesc pentru a-i scoate capacul si sa vad de e in spate, cum se prinde firul de soclul sigurantei...

 

57 minutes ago, Al Bundy said:

Siguranta de la bricheta este in panoul din stanga, nu in cel de la baterie.

Corect. Intrebarea este cum reusesc sa scot cutia aia sa vad ce e in spatele ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai dat-o jis din suruburi nu o mai tine nimic. Ai acces dupa ce dai plasticul de sub volan jos, ala in care dai cu genunchii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E tinuta de manunchiul de fire ce pare sa iasa din spate sus. Intrebarea este CUM sa dau jos plasticul ala? Am incercat, pana sa se insereze, in weekend, desfacand kiplingul ce aparea dupa scoaterea capacului lateral din zona sigurantelor, scotand cutia aia (parca de manusi se cheama...) si desfacand un surub/kipling de sub aceasta. Parca si inca unul din partea de jos, pe la jumatatea intre margine si volan, nu-mi aduc bine aminte ca actionam babeste... Mi s-a parut ca era inca prins bine si mi-am zis ca in loc sa caut alte suruburi, pana se intuneca, mai bine le pun la loc pe cele pe care le-am scos. Ai vreo schema/descriere/idee, care sa ma ajute s-o demontez fara sa caut fiecare surub doar tragand si observand unde tine?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai2 suruburi in partea de jos, si 3 sus, unul sub capacul de sigurante si 2 sub cele 2 ornamente din drapta si stanga volanului. Cel din stanga il scoti dupa ce dai jos blocul de lmini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce trebuie sa fac sa dau jos blocul de lumini? E evident fara vreo indicatie speciala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impingi in el si il rotesti si apoi iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica asa-

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wawww... 1000 de ani nu as fi nimerit scoaterea, fara sa fi stiut asta. La fel trebuie sa fie si la Skoda...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E acelasi principiu pe toata gama VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am demontat capitonajul din partea din fata a consolei centrale pentru a avea acces la unitatea de control a airbag-urilor si pe partea stanga mi-au cazut trei bucati de cauciuc (imaginea atasata). Aveti idee de unde ar fi? M-am tot uitat si nu am reust sa le gasesc locul.

20180601_171809.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste amortizoare de zgomot de la torpedoul mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Cum or fi ajuns acolo, nu stiu ca nu am demontat nimic din zona torpedoului mic. Cand am timp o sa dau jos si parte aia sa vad daca lipsesc de acolo sau au fost in plus din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut de umblat la cablurile de la frâna de mână și a trebuit să scot scrumiera, suportul de pahare și gurile de ventilație aferente pasagerilor din spate, de pe consola centrala. Am găsit în zona respectivă un cablu cu soclu și bec pentru iluminat, care la mine stă bălălău. Bănuiesc că se fixează pe scrumiera/suportul de pahare din spate, dar cum și unde?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie alte sertare acolo. Probabil tu ai compartimentul mare, trebuie cel cu doua compartimente - scrumiera si suport sticla spate.

 

2007-2014-models-after-the-ashtray-after-the-Octavia-rear-exhaust-ashtray-storage-box-drawing-silver.jpg_640x640q90.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!