Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord


PaulBogdan
 Share

Postare recomandată

fericire :tuktuk: din senin ieri s-a aprins becu de airbag :wacko: nu prea am unde sa fac o diagnoza, e problema daca mai umblu asa cu el o perioada ????? masina e aceasta din semnatura, mentionez ca e in 2 usi si trag scaunele mai mereu,o parere o idee mi-ar fi de folos, multumesc anticipat.

Modificat de rasvanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e bai, daca mergi asa cu el... pana ajungi sa faci o diagnoza - sa ti-l stearga.... altfel, atata timp cat ai martorul aprins, sistemul nu va functiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul functioneaza, doar ca o sa deschida toate airbagurile in caz de impact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ori sar toate ori deloc????? care ar fi mai plauzibila????? si voi faceti diacnoza?? ca am incredere in voi ,ma intereseaza si un pret, asta pentru membri forumului daca se poate, ca si voi va chinuiti sa dati de cap la atatea probleme :huh: , multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu toate sau deloc... daca ai erori stocate pe calculatorul de airbag-uri, nu le mai declanseaza, in caz de impact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informati o sa tinem legatura , trebuie sa vin la Bucuresti pentru o scanare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa vii si la Constanta pentru scanare daca ti-e mai usor. Daca zici ca tot tragi scaunele mai mult ca sigur poate fi din mufele de sub scaun, problema e bine cunoscuta.

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam lung drumu la Constanta daca era vara cu placere :soare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema !!!! Scanarea e sfînta neaparat la probleme asemanatoare trebuie întai scanare, multumesc Florin pentru ajutor !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,

numai fac un topic separat la skoda ...

am urmatoarea eroare la skoda octavia II

Address 15: Airbags Labels: 1K0-909-605.lbl

Part No SW: 1K0 909 605 H HW: 1K0 909 605 H

Component: 08 AIRBAG VW8 023 0700

Revision: 06023000 Serial number: 00385D0KHD6%

Coding: 0012344

Shop #: WSC 73430 790 00000

VCID: 316D11F7D3E9

1 Fault Found:

01221 - Crash Sensor Side Airbag; Driver Side (G179)

010 - Open or Short to Plus - MIL ON

incerc sa o sterg si iar reapare... eroarea a aparut dupa ce am facut cu aspiratorul in masina...

de unde sa incep sa verific??

ajung si la verificarea firelor din burdul dintre usa si caroserie??

senzorul de impact lateral este tot in usa ca al golf v??

va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in stalp/usa

Some side sensors on VAG cars are pressure sensors in the doors. May be worth checking the plugs for the door behind that rubber bellows where it meets the bodywork.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult , o sa verific maine si in usa , sub scaun zici ca numai are niciun rost sa umblu la contacte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am am avut problema sub scaune pt. airbag-ul pasager fata.

Cand mergeam la spalatorie si imi trageau de scaun sa aspire sau modificam pozitia(inainte-inapoi) imi aparea eroarea in bord.

La reprezentanta au sters baieti eroarea dar tot aparea imediat.intr-un final a venit un alt mecanit(mai cunoscator) si a verificat cablurile de sub scaun, si a curatat cu un spray de contact(cred) pe la mufa), repozitionand totodata cablul, pe sub scaun.am sters eroarea si nu au mai fost probleme de atunci.

Ma rog, depinde de situatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la el e problema de crash sensor / la tine era de airbag scaun pasager din cate relatezi / exact : situatiile sunt diferite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca era un TSB aparut la americani (nu stiu daca e valabil si pentru europeni) referitor la mufele de airbag din scaun pentru g5... Solutia consta in eliminarea mufelor si "lipirea" directa a firelor. Ma rog, nu stiu daca e vorba de fludor aici, ca in domeniul auto nu prea se admit lipiturile din cauza vibratiilor care pot duce la desprinderea firelor. Totusi, un lucru nu inteleg: e vorba de airbagul frontal al pasagerului sau de cel lateral?..

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara fludor , le conectezi intre ele si vii cu varnish termocontractibil ... s-a mai discutat despre asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stiu ca nu prea are legatura cu airbag-urile dar ii in aceasi categorie. Se poate detensiona centura? Sau merge doar inlocuita? Pe adresa de airbag am urmatoarele erori:

 

Adresa 15: Airbaguri       Eticheta: ROJ\1K0-909-605.lbl
                    Numar VAG: 1K0 909 605 R    HW: 1K0 909 605 R
   Componenta oi/sau versiune: 37 AIRBAG VW8   018 2200
                  Codare soft: 0013111
                Numar atelier: WSC 00046 412 122880
3  coduri de defecte

00654 - Patron piro. tensionare centura: sofer -N153-
        001 - Limita superioara Depasita - MIL aprins
01217 - Patron piro. airbag lateral sofer -N199-
        001 - Limita superioara Depasita - MIL aprins
01218 - Patron piro. airbag lateral pasager -N200-
        001 - Limita superioara Depasita - MIL aprins

Modificat de PaulBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa o detensionezi... desfacandu-i mecanismul cu capsa... dar normal, trebuie sa o inlocuiesti cu alta functionala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la fel si celelalte airbaguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy te rog detaliaza ce sa fac mai precis cu airbag-urile? Sa le pun o rezistenta? Oricum pe maine o sa ma uit la usa sa vad sa nu fie cumva taiate firele. Mentionez ca am avut un incident cu masina dar nu s-au declansat airbag-urile. Am fost lovit in coltul din dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NUUUU, sa le schimbi daca sunt sarite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu o sarit airbagurile! nici macar un airbag nu so declansat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci verifica firele de la airbaguri, pinii din mufe mai intareste-i.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zimi te rog la care mufe sa ma uit? Ai cumva o schema sa stiu exact unde sa ma uit? Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!