Jump to content

Senzor temperatura motorina G81 - ALH


misu tdi
 Share

Postare recomandată

asa se acumuleaza experienta :)

cind o sa desfaci pompa ta sa ma chemi pt ca am citit ca nu te-ai descurcat :lol: :D

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cheia aia speciala cu care se desface un surub de la capacul pompei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu, eu zic ca e bine sa nu umbli daca nu sint probleme si te asigur ca nu am simtit mare lucru in functionarea masinii prin faptul ca s-a dus jegul ala de acolo :)

cind pun senzorul schimb si garnitura pt ca i-o ajunge si ei... dar mai mult pentru linistea mea ca nu va curge cind mi-o fi lumea mai draga.

cheie speciala = inelara cotita de 7(cum zice Zabin) + dorn + CIOCAN (nu e romanu' mai prost ca neamtu' :Driver:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

tocmai ce am primit piesele de la colegul Volksman:

codurile BOSCH sint:

garnitura capac: 1461015303-001 (inlocuieste pe 2461015008-000, cum puteti gasi in articole mai vechi de pe net)

senzor: 2464509015-001

halea originalile is:

028130717A - garnitura

028906040C - senzorul

azi ma apuc iar de traforaj :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am schimbat senzorul si consumul a scazut cu aproximativ un litru de motorina, bineinteles dupa ce am schimbat si senzorul de temperatura apa (dadea uneori informatii eronate in ECU)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Apai mult ti-a luat ma, din decembrie pana acu' :lol:

Asa s-a schimbat si la mine dupa ce am inlocuit G81 ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am scris acum pentru ca am un termen de comparatie :lol:

asa la drumuri scurte ....etc. nu se poate calcula prea bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare,

Deci sa inteleg ca senzorul asta este in pompa de injectie la 1,9 tdi ALH? Imi spuneti si mie, va rog, de unde se poate cumpara acest senzor pt. ca in Oradea nu l-am gasit nicaieri.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...si pe mine m-ar interesa unul...chiar daca am auzit ca nu e prea mare branza ca nu merge ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba e problema m are ca nu merge ala. Si il gasiti la orice reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce este asa mare problema? Eu am fost acum cateva luni la o scanare si imi indica temperatura la motorina de - 20 de grade sau ceva de genu', afara erau +20 deci e clar ca e stricat. Cine mi-a facut scanarea m-a intrebat daca am chip pe ea...nu aveam atunci, acum am. Am inteles ca si chip-ul influenteaza intr-un fel senzorul ala...are rost sa-mi iau altu daca mi-am pus chip pe ea sau il las asa...ca sincer masina nu are nici o problema, merge perfect cu el asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci daca esti asa bine informat si crezi ca e pus degeaba acolo, de ce mai intrebi aici pe forum?ceuameni2qv.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

@xcali_c

Cand G81 iti da valori de genul asta (-20...+20), verifica si graficul avansului...vei fi uimit sa vezi ce gasesti acolo. Si chiar daca, aparent, motorul merge bine, nu e asa.

Parerea mea :blink:

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy eu am spus in sensul ca motorul merge bine, de aia am intrebat si pentru ca cel care mi-a facut scanarea mi-a spus sa nu-mi fac griji...daca nu stiu ceva intreb nu? de aia e forum...sau aici nu se pun intrebari...

cuiuda mersi!

Modificat de xcali_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci, senzorul de motorina trimite informatia le ECU si ECU calculeaza caqntitatea de motorina injectata. LA fel si avansul este calculat in functie de acest senzor. LA -20 avansul va fi decalat mult fata de realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Se poate din cauza asta sa imi indice gresit consumul pe bord? Adica sa-mi consume mai mult si BC sa imi indice mai putin, ca si cum senzorul ala ar functiona? Ca am facut plinul-100km-plin si nu prea pusca cu ce era pe bord...diferenta era de vreo 1.5-2 litri de motorina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Astazi am fost la reprezentanta dupa ce vorbisem saptamana trecuta cu ei si mi-au zis ca au senzorul pe stoc, undeva la 70 de lei, si manopera la schimbat vreo 30-40 de lei. Mi-am facut progamare pe azi sa ma duc sa mi-l schimbe, toate bune si frumoase pana a venit mecanicul , a deschsis capota si a intebat foarte mirat cine m-o trimis pe mine la ei sa schimb senzoru' ala? I-am zis ca am sunat la ei, am vorbit cu un reprezentant care mi-o zis ca au senzorul pe stoc si ca pot merge la ei sa mi-l schimbe, ceea ce am si facut. S-a dus mecanicul foarte ravoltat sa vada daca au senzorul pe stoc. Intr-adevar aveau senzorul pe stoc, dar pt. alt tip de motor(pompe duze sau asa ceva), desi le spusesem la telefon seria de sasiu, tipul motorului, capacitatea, anul, iar pt. motorul meu cica nu-l schimba decat cu pompa de injectie cu tot, ca nu se poate altfel, si senzorul nu mi-l pot aduce nici chiar ei la reprezentanta.

Asa ca pe cat de bucuros m-am dus sa-mi schimbe senzorul, pe ata de dezamagit am plecat de acolo fara nici un rezultat.

Deci,va rog, spuneti-mi daca pentru 1.9 tdi, alh, 66 kw, 2001 se poate schimba senzorul sau nu? Daca da, ajutati-ma va rog cu niste informatii(de unde il pot cumpara si cine il poate schimba).

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintr-un post mai vechi:

tocmai ce am primit piesele de la colegul Volksman:

codurile BOSCH sint:

garnitura capac: 1461015303-001 (inlocuieste pe 2461015008-000, cum puteti gasi in articole mai vechi de pe net)

senzor: 2464509015-001

halea originalile is:

028130717A - garnitura

028906040C - senzorul

pozitia 31 din schema atasata.

tmp.pdf

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Imi pare rau dar cred ca ai nimerit la cel mai cretin lucrator de la acea "reprezentanta".

Citeste cu atentie topicul de la inceput si sigur te vei lamuri. Senzorul il poti schimba si singur daca ai sculele necesare.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare atentie la surubelele alea buclucase :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spuneti va rog de unde il pot cumpara ca la reprezentanta in Oradea nu mi-l aduce, la piese auto pe unde am intrebat nici asa.

Voi de unde l-ati cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!