Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Fratilor, tocmai am dat de o "belea", becul pentru faza scurta s-a ars si ce credeti, s-a dilatat. Nu mai pot sa il scot. Eu locuiesc in Germania si imi este groaza sa ma duc la service. ADAC mi-a spus ca ma costa minim 80 E. Ca sa dau farul jos trebuie sa dau bara jos? Help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista asa ceva sa se dilate.. oricum iese cu tot cu suport rasucesti intr-o parte..eu in 5 min am inlocuit ambele becuri pe faza scurta si fara experienta..

incearca eventual sa il scoti pe celalalt sa iti faci o parere..te pomeni ca si ala e dilatat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine incearca la celalalt..sau la un coleg prieten care are vw sa vezi cum se scoate..

Stai departe de Steinfeld (Oldenburg) 49439 ? baga pe gps si vezi ce distanta iti da...am schimbat si eu becurile sapt trecuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa va spun: becul cu problema este dintr-o trusa cumparata din ROmania, bani putini, calitate slaba. Trusa asta cu becuri si sigurante am avut-o pe un golf anul trecut, am vandut golful, am pastrat trusa sigilata. Am cumparat in feb 2012 Passatul si s-a ars becul, cred ca cel original. Am schimbat si eu in mai putin de 5 minute becul cu cel din trusa luata din RO. Nu am nici o problema cu schimbatul becurilor. Cand am plecat acum 2 sapt in croatia, pe drum s-a ars becul, eram pe la Regensburg. Am incercat sa il scot la o benzinarie de pe Autoband, nu am putut si am chemat ADAC, pt ca am card la ei. Au venit si mi-au confirmat si ei ca nu se poate scoate becul decat prin demontarea farului. Mentinoez ca am scos firele si mufa respectiva dar becul cu partea metalica (cu cele 2 tepuse) nici cum nu vrea sa iasa. Credeti-ma ca am incercat in toate felurile sa il scot. Nu vrea nici cum sa iasa. De aici am tras concluzia ca sticla de la bec s-a deformat suficient incat sa nu iasa pe aceea gaura. Azi mi-am facut timp, am si o tuica, si ma apuc de demontat bara. Chiar ma gandeam sa fortez mai tare parte ametalica, astfel incat s aramana in far partea de sticla, dar e imposibil sa scot apoi stica din far. Deci tot trebuie demontat farul. Iar de stat stau in Fulda, prea departe de tine Sorin. Incerc singur si revin cu un Replay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei uite ca am reusit sa scot becul cu pricina si am avut perfecta dreptate, in ciuda micii ironii a compatriotului de la Iasi. Lui i-am atasat o poza sa se convinga. Iar ca sa ne demostreze cat este de priceput in ale Passatului ii adresez o intrebare: Care este diferenta estetica (dpdv al exteriorului masinii) intre un B6 cu motor 2 litri si un B6 cu motor 1,6 litri?

Becul cu pricina l-am cumparat de la UNIX iar pe cutie scrie made in Ungaria! Din pacate a trebuit sa fortez un pic becul, s-a spart relativ usor iar bucatica de sticla ramasa in far a fost aspirata cu un furtun adaptat la un aspirator normal. Am baut apoi o bere, ca de tuica nu a mai fost timp. totul s-a rezolvat foarte repede.

post-103398-0-47238300-1340457540_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce are de a face aspectul estetic intre cele 2 modele si acest bec? in plus nu am spus ca as fi foarte priceput....daca becul era pe faza lunga se vedea de afara cum se prezinta, asa cu lupa nu ai cum de aia am fost mirat...oricum e prima data cind vad asa ceva, posibil sa fie un defect de fabricatie la el.singura varianta usoara si care se putea face pe loc era asta sa il rasucesti si sa il spargi la capat pentru a iesi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista asa ceva sa se dilate..

Trebuie sa te contrazic - am patit-o si eu (la o alta masina) cu un bec halogen care avea bulbul (sticla) topita si umflata. Becul inca mai functiona! Nu era vreo marca, ceva turcism...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te cred..dar nu am mai auzit asa ceva pina acum...mai ales daca ai lupa pe faza scurta nu vezi ce e acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica nelamurire. La passat B6, cand se inchide plafoniera, scade luminozitatea treptat, foarte estetic zic eu. Daca schimb becurile de acolo cu niste SMD-uri se pastreaza acest aspect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai diminueaza din efectul fader.... dar cu un plus la luminozitate. Nu se compara.... eu am pus leduri peste tot, inclusiv pozitii, nr...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta urmeaza si la mine. Te-as ruga sa ma ajuti te rog cu dimensiunea lor. De exemplu, la numar, stiu ca e sofit, dar cati mm are? In plafoniera merita sa pun din acelea cu 12 led-uri? Sunt prea mari? Au loc? La pozitii ma gandisem la un set de bluevision de la philips, o parere de la tine m-ar ajuta mult. Vreau sa schimb toate becurile din far. As merge pe Extreme Vision de la philips. Aveti o alta sugestie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt prea mari, cele de 12......

in rest, orice pui la faruri, tot spre galben bat....excludem pe cele albastre....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna.mi sau ars 4 leduri una dupa alta la tripla spate la masina din semnatura.stie cineva cum se pot schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu, deoarece stopul este lipit, trebuie taiat si apoi lipit la loc

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Sa va povestesc o intamplare cel putin inedita. Aseara, in jurul orelor 3AM, cum nu aveam somn, am auzit zgomot din fata blocului. M-am uitat pe geam si am vazut o haita 5-6 caini dand tarcoale masinii mele, apoi un zgomot de plastic turtit, asemenea celui facut de sticlele PET. Jucandu-ma un pic cu telecomanda, implicit comming-home/leaving-home, cainii s-au speriat de lumini si au plecat... am zis sa cobor totusi sa vad ce s-a intamplat.

Ce credeti... nemernicii mi-au ros coltul dreapta fata al masinii, mi-au scos rama de la semnalizare si au spart geamul si becul de semnalizare.Pe moment nu stiam daca sa-mi fac nervi sau sa rad... m-am apucat sa asamblez la loc semnalul, asa spart si - scuzati colocvialismul - plin de bale cum era si tot nu-mi venea a crede. Apoi am dat colturile masinii cu lichid de curatat geamuri cu alcool, sa previn oarecum o alta "interventie" a patrupedelor.

Acum, sa fiu in concordanta si cu topicul nostru... ce tip de bec se potriveste in locasul de semnalizare? Din cate am vazut nu seamana cu cel de pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T. - un caz asemanator am patit si eu masina. Propriul caine mi-a ros si a indoit aripa fata stanga, iar bara fata + grila radiator si putin din capota zgariate rau. Poze poti vedea in aria "Masina mea".

P.S.: imi pare rau pentru ceea ce ai patit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt ca cele de pozitie la forma sunt WY5W adica w5w galbene

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce presupune eroarea de bec ars? Un measaj pe computerul de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da - si se aprinde pictograma galbena, cu un bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am tot citit topicul asta dar nu am gasit nimic concret. Am un passat b6 cu Bi-xenon si as dori sa stiu daca becurile d1s 4300k originale merg inlocuite tot cu d1s 6000k aftermarket? Daca da timpul de incarcare v-a fi la fel de scurt ca acum sau timpul este influentat doar de balst? Pentru a le schimba este neaparat nevoie sa dau bara jos sau s-a reusit mai usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie data bara jos.

Legat de 4300k sau 6000k - in primul rand, e vb de calitatea becurilor.... farurile sunt foarte scumpe iar becurile D1S, daca nu sunt ce trebuie, iti pot creea mari surprize, la farurile adaptative, pe care le are B6-le

Eu iti recomand sa cumperi de 4300k (in primul rand, pentru o vizibilitate mai buna, indiferent de conditiile meteorologice) si sa Osram, Philips sau alt producator serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura mi s-a ars faza scurta. Am cumparat niste becuri H7 Osram Night Breaker.Trebuie sa reglez din nou farurile sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intrebarea ta vei primi 2 raspunsuri - da, pentru ca structura constructiva a becului difera de la o firma la alta si nu - becurile trebuie sa respecte acelasi standard. Eu le-am schimbat si nu am mai reglat farurile, neavand probleme nici la ITP si nici in trafic (flash-uri de la ceilalti participanti la trafic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spune si mie cineva daca se pot schimba ledurile de la lampa semnalizatoare spate. Am observat 3 leduri arse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, doar ca trebuie sa desfaci lampa - geamul care e lipit sau sa ii decupezi spatele - dupa care trebuie sa schimbi SMD-urile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!