MikeRG

T3 - 1.6 D probleme si piese

810 postări în acest subiect de discuţie

vei gasi greu un termostat care sa lucreze corect,mai ales la magazin!

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am luat pe primul gasit. Deschide la 87 de grade, a costat 45 de lei. Calortec sau ceva de genu e firma. Isi face treaba :)

0

Link către postare

Calorstat (by Vernet) ai probabil, vad ca e pe la 28 de lei acum. O sa cumpar si eu si il schimb, mai rau de atat nu are cum sa fie. Vad ca Wahler produce pentru VW ca echipare de fabrica dar multi au probleme cu ele pe alte modele de masini.

Cum se monteaza corect termostatul? Cu arcul in corpul de aluminiu al pompei sau cu arcul in acea flansa de plastic? Oring-ul vine intre termostat si pompa sau intre termostat si flansa de plastic? Este nevoie si de silicon sau etanseaza bine doar cu oring-ul?

0

Link către postare

Are o singura pozitie de montaj, cu arcul spre inauntru/corpul pompei. Apropo, la mine totul e din metal, tu ce ai din plastic? :)

Cotul de 90 se demonteaza din cele 2 suruburi si acolo se pune direct termostatul. Termostatul calca direct pe canalul de la corpul pompei. Ptr montaj si fixare provizorie eu i-am pus putina vaselina. Piesa la mine a venit cu 2 garnituri, 1 din ele am pus-o la cotul de 90, sub forma de O ring. Cealalta cred ca e ptr alte masini ca nu s-a potrivit pe niciunde. Nu curge, nu are nevoie de alta solutie de etansare.

0

Link către postare

Credeam ca acel cot de 90 e din plastic pentru ca il vedeam de culoare neagra. Inseamna ca e tot de aluminiu sau antimoniu. Multumesc frumos, e clar acum.

0

Link către postare

Coturile acelea sunt si de plastic si de aluminiu, despre silicon , eu am pus si putin silicon cand am schimbat termostatul, chiar daca era garnitura noua.

0

Link către postare

Multumesc! Da, mi-a zis mai multa lume de silicon dar asta depinde de cele doua suprafete care etanseaza, daca sunt corodate sau nu. O sa vad in ce stare sunt la mine si daca o fi nevoie, bag si silicon.

0

Link către postare

Oricum suprafata de contact dintre cele doua piese o cureti cu o perie de sarma. Garnitura (mai ales daca o inlocuieti) isi face treaba. Ca masticul de etansare sa faca priza pe stratul suport metalic, acesta trebuie curatat si degresat extrem de bine. Multa munca, acolo unde nu e nevoie. Daca totusi pui si mastic, ai grija sa fie unul care sa reziste la temperaturi cat mai mari, preventiv!

0

Link către postare

Am schimbat termostatul, acul sta acum chiar pe ledul rosu. Din ce am citit in topicul asta, inteleg ca asa trebuie sa fie. Caldura baga bine acum. Am cumparat termostat Calorstat de 87 grade, acesta vine cu multe garnituri, pentru 1.6D si TD se foloseste oring-ul cel mai mare. Flansa cu cot este de aluminiu. Am curatat bine suprafetele, am pus orig-ul si etanseaza, nu picura deloc, nu a fost nevoie de silicon.

maxresdefault.jpg

Termostatul vechi era Behr-Thomson, blocat incat nu trecea lichid din pompa spre flansa cu cot. Cred ca asta inseamna ca era blocat pe inchis? Vara nu aveam probleme de racire.

Modificat de dani_d
0

Link către postare

Cred ca era blocat pe deschis. Daca ar fi fost cum zici tu, apa nu ajungea in radiator si sistemul de racire nu functiona practic. 

0

Link către postare
Text publicitar

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   1 membru

• Broscarul amator