Jump to content

Vreau A4. Ce Motor Sa Aleg?


popa.misu
 Share

Postare recomandată

Si eu sunt de acord cu Ice. Pot spune ca am mici regrete ca eu nu am ales 180 CP + quattro... pentru ca gasisem la aceiasi bani ca actuala masina (163 CP FWD), dar.. asta e. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca stii foarte bine ce vrei....criteriile de cautare ale tare sunt foarte clare. Daca dai cautare pe un site de masini din Germania , o sa-ti apara frumos desfasurate cand o benzina cand o motorina la motorizarile tale. Nu iti ramane sa alegi decat in functie de pret si numarul de km. Daca insa intrebi daca sa fie motorina sau benzina, quattro sau nu, o sa nasti o discutie din care nu o sa intelegi mare lucru, ca fiecare spune ce crede si nu o sa mai intelegi nimic . E plin site-ul asta de versus pe tema asta..... nu ramane decat sa citesti. Concentreaza-ti cautarile pe ce esti hotarat deja si o sa fii un castigator!

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt interesat de detalii nesemnificative cum ar fi o diferenta foarte mica de performanta intre cele doua motorizari.

Pentru mine conteaza in primul rand fiabilitatea. Nu sunt expert in masini, doar pasionat, si stiu ca motoarele diesel sunt mai fiabile(?).

Daca nu exista diferente enorme in ceea ce priveste cuplu, reprize etc. intre 1.8 T si 2.5 TDI atunci as merge pe benzina daca stiu ca e durabil motorul. Benzina pentru ca e mai silentios si taxa de inmatriculare ar fi sensibil mai mica decat la un 2.5 TDI Euro 3.

Ma puteti lumina putin?

Va multumesc!

Edit: Am vazut ca scria cineva ca nu toate 1.8 T sunt FSI. Cum le deosebesc si ce sa aleg intre ele avand in vedere fiabilitatea dovedita.

Inca o data, multumesc!

Modificat de Venom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe A4 intre 2002-2004 nu este nici un motor 1.8T si FSI. Din cate stiu eu, pana in 2003 motorul avea 150 CP, iar dupa 2003 au marit puterea la 163 CP, inlocuind turbina. 1.8TFSI se gaseste pe modelul B7 si are 160CP daca nu ma insel, reprezentant o trecere fireasca la tehnologia FSI.

Eu ti-as recomanda 1.8T in acest mic versus. Are performante egale cu 2.5TDI, dar este mult mai rafinat, silentios. Stiu ca acestea sunt motoare fiabile, nu ai de ce sa iti faci griji. Baza acestui motor sta in vechiul 1.8i care s-a introdus inca din 1995 in gama VAG, si care s-a dovedit foarte bun, fapt atestat si de faptul ca urmasul lui, 1.8T a fost folosit pana in 2005 pe masinile grupului. Ca exemplu, eu am cu masina mea 186000 km si nu am probleme de niciun fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Venom 2.5 TDI-ul de 163 CP este Euro 4, nu Euro 3! :rolleyes:

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

1.8T 163cp.Il chipuiesti si il duci pana in 200cp.In viteza a 3-a merge pana la 160km/ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pai odata cu lansarea noului Audi A4 Avant B8 la salonul auto de la Geneva, pe la jumatatea anului 2008!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la banii aia cred ca iti poti lua un 3.0tdi quattro cu multitronic... cu destule optiuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La acest moment, da, asa e, iti poti lua un B7 3.0 tdi quattro si iesi chiar un pic sub 20.000 dar in vara, cand popa.misu a pus intrebare pretul era ceva mai ridicat din cate imi aduc aminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Deoarece nu pot deschide un topic nou, as vrea sa intreb aici cateva chestii. Sper sa nu se supere nimeni.

Imi place foarte mult A4, in special cel de dupa 2000, nu stiu cum il cheama (B4 cumva?), si intentionez ca cumpar unul numai, ca am niste nelamuriri.

Una este legata de motor. Cum este cel de 1.6i? Dar cel de 2.0i? In principiu pe unul din astea as merge, poate si 1.8t dar nu cred ca imi ajung banii.

Bugetul este undeva la 8000 euro. Ce bube au cele din generatia asta? Este ceva anume dupa care trebuie sa ma uit, sau trebuie sa evit ceva in mod special?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Modificat de love4cars
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi dupa mine , as merge pe 2.0 TFSI :tomato: Am fost pasager intr-un A4 cu aceasta motorizare (mai avea si kitul DTM :) ) si am ramas FOARTE impresionat de cum trage.

AJUTOR..................

am un vw passat din 2001 212.000 km, 1.9 tdi 101cp si am primit o oferta la schimb cu un audi a4 -2004 1.6 benzina 96000 km si ar mai avea o mica problema la cutia de viteze are o mica "caraiala in treapta a doua", nu apare permanent doar din cand in cand.Astept sfaturi si va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunde cineva pe aici?

Modificat de love4cars
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@love4cars - Nu sunt permise bump-urile pe ariile tehnice, te rog sa citesti regulamentul.

on-topic: Se numeste B6, nu B4. Si as sta departe de motorul de 1.6i, este mult prea mic pentru gabaritul masinii. In rest, poate te poate lamuri un posesor de 2.0i.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Warning

5. Posturile monosilabice (gen bagare in seama), care nu aduc nimic bun discutiei ("cool", "de acord", "super", "rullz", "vreau si eu d-ala", si altele asemenea) sunt interzise si vor fi sanctionate cu warning. Nu suntem pe un canal de IRC ci pe un forum, daca nu va puteti abtine cautati alte comunitati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Audi A4 models:

- B1 model 1972-1978;

- B2 model 1978 - 1986;

- B3 model 1986 - 1991;

- B4 model 1991 - 1995;

- B5 model 1995 - 2000;

- B6 model 2000 - 2004;

- B7 model 2004 - 2007;

- B8 model 2007 - present.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu sunt f.f. multumit de 1.8t de 163CP si Quatro

in schimb consumul nu prea ma face fericit media 9,6l/100km

cred ca 1.9 TDI de 130CP+Quatro(AVF sau AWX) au consumuri mai umane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu mai plange consuma foarte bine.1.9 130cp consuma undeva la 7.5 media

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt f.f. multumit de 1.8t de 163CP si Quatro

in schimb consumul nu prea ma face fericit media 9,6l/100km

cred ca 1.9 TDI de 130CP+Quatro(AVF sau AWX) au consumuri mai umane

1. Nu exista decat AVF pe quattro.

2. Sunt 2 de T in quattro :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de precizare chiar nu stiam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Domnilor mă interesează și pe mine din partea posesorilor feedback pt motoarele 2.0 TDI cu DPF de 140 cp cu care au fost echipate modelele B7.

Am găsit un exemplar frumos, numai că din ce am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal.

eu am aceasta motorizare dar fara DPF .Ce te-ar interesa la el?zgomotos este dar izolatia fonica te scapa..e bine facuta....cu capota deschisa nu te poti intelege cu cineva asa zgomotos e...inauntru..de-abea se aude.

trage f.frumos...

ce am deranjeaza:trepidatiile la relanti ,cu motorul cald si eterna problema cu consumul de ulei....umblu mult pe autostrada si ii dau blana...am bidonul in portbagaj tot timpul :lol:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt replay.

Am luat-o deja. Iar motorul nu e unul dintre cele doua coduri cu probleme. Am verificat chiar si dupa codul chiuloasei.

Intradevar ai drepatate, daca ridic capota e destul de zgomotos, dar in rest nu am ce-i reprosa pana acum.

In plus motorul asta in combinatia cu multritronicul in sapte trepte este pt mine: "a dream come true". Masina ma uimeste pe zi ce trece mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am si eu o intrebare, e mult 130000 KM la un motor pe benzina, ma refer in comparatie cu un diesel ? Am gasit un Audi A4 1.8T 163 cp,din 2003 la 8900E si zice ca are numai 130000 km. Merita ce ziceti voi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt multi km, verifica sa fie reali!

Ii faci revizie generala, distributie, filtre, ulei si e ca noua apoi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!