Jump to content

Montaj Amortizoare


arabel
 Share

Postare recomandată

am facut rost de arcuri si amortizoare si ma intereseaza cam cat ar ajunge manopera pt schimbat arcuri+amortizoare

poate stiti vreun service in iasi mai putin piperat si care sa se poata ocupa de problema mea

cu stima...

daca te pricepi cat de cat, mai bine le schimbi tu ca nu e mare lucru, decat sa dai 1-2 mil la service plus ca mai trebuie sa faci si geometria deci inca 1 mil,ai nevoie decat de o presa de arcuri si niste chei,mai mult de 2-3 ore nu-ti ia,presa de arcuri am dat pe ea 30lei anu' trecut si e de dacie,merge perfect,trebuie sa dai piulita din capatul amortizorului jos(imbus de 6 sau 7,tubulara de 21 prin care trece imbusul),pe urma desfaci cele 2 suruburi cu care se prind amortizoarele de fuzete si scoti amortizorul cu tot cu arc,dupa care pui presa pe arc si-l comprimi putin,slabesti piulita de la flansa si slabesti usor presa pana se decomprima arcul,pe spate e mai simplu si nu ai nevoie de presa,trebuie doar sa ridici masina cat mai mult ca sa decomprimi arcul sa iasa singur,pe urma ramai cu geometria care tre s-o faci la service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    10

  • paul_ral

    9

  • baltaretu

    8

  • hunior

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca desfac piulita aia din capul amortizorului nu se desface arcul de pe amortizor

sa inteleg ca al golf rulmentul ala e sus unde se prinde de caroserie si nu ca la alte masini jos?

sunt fost posesor de nova si am schimbat personal suspensia (care e similara cu multe alte masini) am si presa dar nu eram lamurit cu privire la suspensia golfului

multumesc pentri raspunsul prompt si toate cele bune

P.S.maine dimineata ,ma apuc eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca desfaci piulita din capul amortizorului arcul nu-l poti scoate pt ca mai e inca o piulita dedesubt care tine flansa cu rulmentul si arcul,dupa ce ai desfacut piulita si cele 2 suruburi de la fuzeta poti scoate tot ansmblu arc amortizor si flansa ,dupa care pui presa pe arc

cp si spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa rezolv problema ,am schimbat si rulmentii de la flanse (personal)

geometria am facut-o intr-un service (100 de ron) insa atrebuit sa ii explic eu mecanicului cum se regleaza unghiul de cadere ca el habar nu avea (sau facea pe prostu ca era spre sfarsitul programului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire.... Vreau sa stiu daca se pot pune amortizoare+arcuri+flanse de golf 2 pe golf 3 !!! Astept raspuns si va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa cumpar suspensie sport, dar nu pot sa ma inteleg cu vanzatorul......prea arogant...pana nu stiu ce cumpar nu voi da bani ei..

deci el spune ca are suspensie sport de la JOM pe ulei si gaz combinat, asta nu inteleg cum poate fi combinat?exista asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

revin cu o intrebare am gasit amortizoare sachs pe ulei si bilstein ulei si gaz cam la aceiasi pret, precizez ca sunt amortizoare standard, care-i mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam aceeasi intrebare o am si eu...

vreau sa cumpar set amortizoare spate si nush ce firma sa aleg

- PRODUCATOR VECTOR

- PRODUCATOR SACHS

- PRODUCATOR ALKO

- PRODUCATOR GABRIEL

- PRODUCATOR BILSTEIN

flansa amortizor fata

- PRODUCATOR SACHS

- PRODUCATOR FEBI

- PRODUCATOR SWAG

- PRODUCATOR RPGUM

- PRODUCATOR LEMFORDER

- PRODUCATOR SNR

- PRODUCATOR CORTECO

amortizoare fata

- PRODUCATOR VECTOR

- PRODUCATOR GABRIEL

- PRODUCATOR ALKO

- PRODUCATOR SACHS

Modificat de Mutu_vlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anybody?? ca vreau sa dau comanda si sa stiu ce cumpar :icon_thumright:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate stiu Sachs sunt printre cele mai bune si fiabile... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu lista de preturi

AMORTIZOR ULEI FATA

Caracteristici:

pana la 08.1994

Producator: Preţ unitar cu TVA (lei)

- PRODUCATOR VECTOR 148.41

- PRODUCATOR GABRIEL 159.31

- PRODUCATOR ALKO 162.96

- PRODUCATOR SACHS 246.54

AMORTIZOR ULEI SPATE

Preţ unitar cu TVA (lei)

- PRODUCATOR VECTOR 95.75

- PRODUCATOR SACHS 113.53

- PRODUCATOR ALKO 122.20

- PRODUCATOR GABRIEL 127.10

- PRODUCATOR BILSTEIN 133.30

FLANSA AMORTIZOR FATA CU RULMENT

Preţ unitar cu TVA (lei)

- PRODUCATOR SACHS 31.19

- PRODUCATOR FEBI 34.48

- PRODUCATOR SWAG 34.92

- PRODUCATOR RPGUM 43.37

- PRODUCATOR LEMFORDER 53.38

- PRODUCATOR SNR 88.00

- PRODUCATOR CORTECO 89.90

nu inteleg o chestie... amortizoarele sachs pe fata sunt extrem de scumpe... pe cand la amortizoare spate sau flansa amortizor fata... printre cele mai joase preturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca amortizorul fata Sachs sa fie cu tot cu suportul amortizorului, iar restul sa fie gen cartus.

Boge? Monroe? Koni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea erau singurele in lisa de preturi pe care mam uitat la autokarma.. o sa ma conving maine cand o sa ma sune de la magazin o sa ii intreb de unde asa diferenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pareri de biltstein?

am urmatoarele variante: sachs 130ron bucata pe ulei

bilstein 109 ron bucata ulei si gaz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o intrebare se potrivesc amortizorele de tip cartus in oala originala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ales pana la urma piesele astea

Cod - Denumire - Producator Pret total cu TVA

SET AMORTIZOARE ULEI FATA - ALKO 325.92

SET AMORTIZOARE ULEI SPATE - ALKO 244.40

SET FLANSE AMORTIZOARE CU RULMENT - SWAG 69.84

SET BURDUFE AMORTIZOARE FATA - SACHS 48.70

SET BURDUFE AMORTIZOARE SPATE - SACHS 65.79

Manopera 35 ron / amortizor spate

50 ron / amortizor fata

Total 150 (sa facut o reducere ca le-am pus toate 4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

paul, te rog spune-mi te rog cum se monteaza amortizoarele de tip cartus...am cautat tot netul si n-am gasit nimic concret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

amortizoarele (telescoapele_) se potrivesc intre motorizari, de exemplu de la 1.6 la 1.8, ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu ar trebui sa dai amortizorul jos de pe masina si sa vezi daca este dintr-o bucata sau este cu cartus , in partea de sus a amortizorului se vede un filet si capacul are pe el 2 "taieturi" unde poti actiona cu o "cheie" sa desfiletezi capacul pentru a schimba cartusul . Si eu trebuie sa-mi schimb tot pe fata dar nu am cum sa-mi cumpar nimik pana nu desfac un amortizor , in cel mai bun caz pot sa-mi cumpar burduful si flansele cu rulmenti .... preturile de mai sus poate sa spuna cineva pe unde sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Trebuie sa imi schimb si eu toate amortizoarele,deoarece masina e ca o barca si e tare instabila.Am pe spate amortizorul dreapta curs total si pe fata amortizorul dreapata curs partial.Pe celelalte nu se vede nimic.

Si vreau sa fac uramatoare miscare intr-un service autorizat,sa le schimb:

Iau set amortizoare Bilstein pentru fata cu ~250 ron (pret de fabrica,am eu o shusta...) 2 buc

Si pe spate iau set amortizoare unguresti(nu stiu firma) cu 180ron din magazin. 2 buc

O sa ies destul de ieftin.Are ceva daca nu schimb flansele astea de care tot povesteste lumea mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macar rulmentii de presiune de la flansele amortizoarelor sa i schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are ceva daca nu schimb flansele astea de care tot povesteste lumea mai sus?

Vezi in ce stare sunt flansele. Daca tot desfaci pt. a schimba amortizorul mai bine inlocuiesti si flansele sa nu fii nevoit peste cateva luni sa le schimbi si pe ele si sa faci geometria din nou.

Daca flansele sunt in stare buna, ca sa fi linistit schimba rulmentii de la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare am si eu. Daca imi schimb amortizoarele o sa se ridice masina? E foarte joasa, si daca iau gropile, cam ajunge jos.. si nu vreau sa am probleme mai grave.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!