Jump to content

Unde va spalati masinile?


shkoda
 Share

Postare recomandată

On 4/16/2017 at 1:09 PM, C Z R said:

Sunt mai multe. Cea la care merg eu este pe str. Fizicienilor. 2,5 RON jetonul si speli singur cu jetul, fix ca la o spalatorie normala doar ca tu esti seful :) Este deschisa 24/24. JetCars cred ca se cheama (gasesti pe google maps)

 

Un link cu locatia exacta se poate? Pare cea mai apropiata spalatorie self-service de mine. 
Cred ca e Jet-on dupa cum arata. Eu merg la cea de pe Colentina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jet ON este.

au 3 locatii din cate stiu, Colentina, Berceni si pe Energeticienilor (unde sunt mai multe pe partea aia a strazii, peste drum de centurl Apollo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jet Cars - Spalatorie Auto Non-Stop, Bulevardul Energeticienilor, Bucharest

Pe google cel putin atat am gasit. Ca locatie este fix acolo. Sunt 5 rampe.
Scuzati, am zis Fizicienilor mai sus, cred :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de OT, dar in ideea e ca e de ajutor :) :

3 locatii au - ii gasiti si pe FB cu "Spalatoria Jet on" :

- Sos Colentina Nr 412

- Str Aurel Persu Nr 2-18 (vis-a-vis de Decia Meridian Berceni) - ziua e moartea acolo, mai aglomerat nu cred ca am vazut pe undeva, iar strada aia e mereu foarte aglomerata spre acea intersectie cu str Turnu Magurele

- B-dul Energeticienilor Nr 108

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jet cars, solutie prea diluata, presiune mica la "jet"...., + ca pleci ud din cap pana in picioare, pentruca lumea nu stie sa foloseasca lancea cu jet ori ii doare la banana de altii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Brasov a prin foarte bine moda cu spalatoriile self service. Pe aici se numesc Oxy Car Wash. Eu unul numai acolo spal de cand au aparut :)

Sunt vreo 4 locatii deocamdata in Brasov. E 2.5Ron fisa, 4 programe posibile: apa+spuma, perie :( , ceara, apa+osmoza.

Pista unde speli e incalzita, asta iarna am spalat la maxim -10 acolo, iar daca te misti repede, dupa ce speli ai timp sa dai cu laveta pe geamuri si oglinzi inainte sa inghete apa :) 

Mie nu mi se pare solutia diluata: in iarna dadeam lejer tot jegul de pe masina+ceara+clatire cu 4 fise...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stiti un self-wash (de preferinta petrom sau omv) unde iti poti spala masina linistit, inclusiv cu metoda celor 2 galeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca daca mergi seara/dimineata (nu in weekend) poti sa stai mai linistit.

la JetOn (cel putin cel de pe Colentina) este si un robinet/cismea de unde poti lua apa pt 2BM.

jetul are presiune decenta, chimicalele nu merita folosite (nici nu cred ca te intereseaza).

in schimb este afis cum ca nu poti folosi galeti sau spala motor, etc.

 

La MOL este boxa si presiunea mai mare, este mai putina aglomeratie.

5 lei fisa dar mai mult timp. Spuma mai groasa si mai "activa".

Te desfasori mai relaxat fara ochi in ceafa, poate doar vreun pompagiu curios.

la fel ca mai sus, recomand sa alegi ore cand nu e lume acolo, altfel ies discutii.

 

oricum cu 2 galeti trebuie sa te duci sa le umplii (si nu cred ca o faci cu jetul lor) si o faci de la cismea/wc sau de acasa?

ONR nu iti surade?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu as fi vrut sa ma duc sambata dimineata.

Am mai citit de problema cu aglomeratia si in principiu as fi vrut sa ma desfasor dupa cum urmeaza:

- spalare si clatire cu spuma activa (a lor)

- tras masina de pe rampa si spalat cu metoda 2BM

- revenire pe rampa pentru clatire

Pai daca zici ca au afis ca nu poti folosi galeti, nu prea ma coafeaza JetOn.

De umplut galetile, sincer de la jet ma gandeam sa le umplu, ca nu prea am cum sa ma car cu apa de acasa.

Am vazut mai multe review-uri despre ONR si am ajuns la concluzia ca nu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca toti vor sa speli doar cu instalatia lor, din mai multe motive (timp, ce se varsa in fosa nu e al lor - garda de mediu, etc)

daca scoti masina de pe rampa si speli la galeata, o faci in soare. se usuca imediat samponul pe masina pana sa o bagi inapoi la clatit (daca e liber. daca mai sunt oameni la coada si mai stai 5-10 min la coada...)

apa poti aduce de acasa in bidon, sa stai sa umplii de la jet sare multa spuma pe afara si folosesti o fisa doar pt asta (alea au presiune, nu si debit)

cred ca la Mol ai sanse mai mari, la JetOn e mai aglomerat.

 

Sau la o spalatorie de cartier ce are spatiu mai mare , dai 20 lei si ii spui ce vrei sa faci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stiti o spalatorie de cartier care sa accepte dati-mi de stire, la mine in cartier nu prea sunt ca lumea, numai mizerabile.

Era la un moment dat una pe cheiul dambovitei langa politehnica, dar s-a inchis. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/19/2017 at 2:21 PM, 75NOR said:

Si in Brasov a prin foarte bine moda cu spalatoriile self service. Pe aici se numesc Oxy Car Wash. Eu unul numai acolo spal de cand au aparut :)

Sunt vreo 4 locatii deocamdata in Brasov. E 2.5Ron fisa, 4 programe posibile: apa+spuma, perie :( , ceara, apa+osmoza.

Pista unde speli e incalzita, asta iarna am spalat la maxim -10 acolo, iar daca te misti repede, dupa ce speli ai timp sa dai cu laveta pe geamuri si oglinzi inainte sa inghete apa :) 

Mie nu mi se pare solutia diluata: in iarna dadeam lejer tot jegul de pe masina+ceara+clatire cu 4 fise...

Dar unde sunt deja 4 domn premier? In Bartolomeu una si cealalta vizavi de Roman..

Partea nasoala e ca daca te incumeti la a folosi laveta dupa si bate vantul..tot ce spala altii ajunge si la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este una mare vis a vis de Selgros, destul de mare, şi una pe Zizinului, nu ştiu exact cred că după ce cobori podul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut loghy, eu spal periodic la Petrom sau Lukoil, daca una e full merg la cealalta. Preferabil sa speli dimineata sau seara asa cum zice Muale, insa nu in weekend. Daca mergi in weekend mergi la ora cand nu e nimeni 7-8, altfel de la ora 9-10 incepe nebunia. Nu prea functioneaza ce spui tu cu revenirea pe rampa pt ca e in weekend e asa full ca stai dupa 2-3-4 masini. 

 

Imi spal si eu masina cu galeata si sampon, dureaza cam 30 minute minim si ma grabesc, si gasesc timpul asta la Lukoil sau Petrom, insa repet, nu in weekend. Avantajul la unele statii petrom este ca au 2 boxe pt spalare, deci mai putine sanse sa te deranjeze cineva. Pana acum, in toti cei  2 ani de cand spal cu galeata si sampon auto, nu a indraznit nimeni sa comenteze sau sa spuna ca nu am voie cu asa ceva, nici angajatii si nici clientii.

 

Ps. ;legat de apa pt galeti, la lukoil este robinet mare sub chiuveta in baie si imi da voie sa iau apa de acolo mereu, iar la Petrom langa statia de aer, au si apa pt umplut/completat la antigel, iei de acolo oricat ai nevoie. 

 

In Bulgaria, aveau spalatorii cu fise, cu 4-5 cabine, ar fi fost util asa ceva si in Ro.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde sunt localizate statiile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe strada Jiului - sector 1 sunt amandoua, insa exista foarte multe statii in tot orasul. Cauta doar sa aiba spalatorie, te uiti cu street view. Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau faci ce face tot omul normal cand are insomnii, pleci pe la 2-3 dimineata din casa si te duci sa speli masina. E racoare, mai liber, nu te deranjeaza nimeni, si dormi si bustean cand ajungi acasa :)):)):))   (scuze de off-topic dar nu m-am putut abtine pt ca am facut o data chestia asta in Bacau la 3 dimineata si am stat la coada sa spal masina, in conditiile in care erau 4 boxe la acea spalatorie self wash)

Prin zona militari (preciziei-pacii-gorjului) stiti vreo spalatorie self wash decenta? Am inteles ca ar fi la petrom-ul de langa mc dar nu stiu cat e de ok si ce preturi au. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman stii cumva si ce program au?

Ca sa evit aglomeratia as putea sa incerc si maine seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Designer said:

Dar unde sunt deja 4 domn premier? In Bartolomeu una si cealalta vizavi de Roman..

Partea nasoala e ca daca te incumeti la a folosi laveta dupa si bate vantul..tot ce spala altii ajunge si la tine.

pai a raspuns si colegul @lupo_bv :) Adaugi Selgros si Uzina 2. 

Eu o frecventez pe aia din Bartolomeu. Aseara la 9 era liniste si pace, conditii de lucru propice :) 

Laveta ai nevoie doar pentru geamuri. Folosesti programul cu ceara si apoi cel de clatire si nu ramane tabla patata de la picaturile de apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, loghy said:

@deenman stii cumva si ce program au?

Ca sa evit aglomeratia as putea sa incerc si maine seara.

non-stop daca e peco, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta e super, diseara imi incerc norocul. Ma gandeam ca nu cumva sa aiba program diferit.

:icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sa dea naibii...nu imi vine sa cred ce citesc: tu vrei sa te duci cu bidoanele (pardon, galetile ! :))  ) dupa tine undeva sa iti speli masina ?! :D:D

Incep sa ma gandesc sa amenajez undeva un petic de teren, trag apa, curent , scot o teava cu un furtun mufat si iau chirie pentru regim "self clean" :)) 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e cand ai pitici multi si netratati :biggrin:

Planul este sa fac operatiunile la tara, unde vara ma duc saptamanal si am si aparat de spalat cu presiune, dar uite ca s-a nimerit sa nu pot merge weekendul asta, dar in felul asta exersez pentru toamna. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF pai si ce te opreste sa faci asta? Clienti, uite, ca ai avea.

la fel s-au gandit si aia de au facut spatii Selfservice cu apa, spuma, aspirator si au clienti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, tocmai, pare ca as avea intr-adevar :)

Cred ca problema celor care ar dori sa deschida o astfel de locatie ar fi profitabilitatea in conditiile in care spalatul dureaza sensibil mai mult decat unul "clasic" si marea majoritate a oamenilor (98% probabil) prefera sa nu piarda timpul cu asa ceva. Deci a avea doar locuri de self clean - poate doar pentru cei care au terenul si nu platesc chirie, altfel nu are cum sa fie rentabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!