Jump to content

Filtru De Aer Si De Polen


sheevah
 Share

Postare recomandată

Salut am o mica problema. Trebuie sa schimb fitru de aer si de polen. Motorul e AKL, si am cautat prin iasi la cateva firme de piese auto (gen autocenter, care is destul de marisoare) si nu aveau in baza de date tipul asta de motor, aveti vreo idee cu ce alt tip de motor ar fi echivalent?

multumesc anticipat pentru ajutor

o zi faina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu motorul meu :D

1J0 819 644 (CUK2862 Mann - 55 ron) filtru de polen cu carbon activ.

1J0 129 620 (C37153 Mann - 33 ron) filtru aer.

intreaba la Autocenter (canta) de ele.

sper sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AKL-ul este un motor foarte cunoscut. Ma mir de ce nu au in baza de date acest motor. Ai putea incerca la www.oilshop.ro, Augsburg (daca s-a redeschis) sau chiar Sandra. Pentru 2 filtre nu poate sa fie diferenta prea mare de pret. Stiu ca mai este un distribuitor Bosch (care alimenteaza si Sandra cu filtre) prin Tatarasi, str.Ion Creanga, dar nu stiu sa-ti dau un reper exact. Poti sa te uiti pe www.bosch.ro pentru distribuitorul local.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost ieri la auto center inainte de a deschide topic-ul respectiv, si dupa raspuns am fost din nou, dar era o fetisoara sus si ma linistit cu raspunsurile ca am plecat la fel cum am venit...i-am dat toate foile care le am pe la masina si ea o dadea tot cu akl ..poate nu se pricepe fata....si din cauza asta am scris si aici....orice informatie ca sa lamuresc fetisoara respectiva e bine venita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu vrei sa te lamuresti ca sa poti cumpara filtre, sau vrei sa lamuresti "fetisoara respectiva" ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau sa cumpar filtrele si pe fetisoara sa o lamureasc ce sa-mi aduca ....alte nelamuriri de ale ei...se rezolva mai tarziu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, tine cont de ce ti-a spus dan_wolf pe celalalt topic, unde poti continua discutia, si poti sa mai trimiti si o solicitare lui Volksman.

End OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu un filtru de polen nou de la hengst, e301L care se potriveste pt masina ta. daca vrei ti-l aduc la o intalnire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de oferta...mecanicul mi-a recomandat bosch si nu vreau sa-l supar ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa inca o intrebare am vazut ca filtru cu carbon activ...imi poate explica va rog ce e asta...si daca merge pe orice masina...sau ce tre sa aiba masinca ca sa poate sa ii se puna un asemenea filtru? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Un prim link gasit ci google ...

2. Un telefon la un dealer VW sau un PM la Volksman, cu precizarea VIN iti poate da raspunsul.

In general masinile cu AC sau climatronic au asemenea filtre pentru purificarea aerului din habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Filtru de aer se inchide de undeva cand e frig afara sau nu mai e valabila chestia asta numai la Dacii :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. Chestia aceea era valabila doar la batranele Dacia .

2. In caz ca nu stiai un asemenea limbaj este INTERZIS de regulament chiar si in semnatura!

Warning si 5 zile de suspendare a dreptului de a posta. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da filtrul de aer la masina din semnatura unde este localizat ? in capacul de la motor cumva? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde este pozitionat filtru de aer de la masina din semnatura?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il găsești sub capacul motorului. De fapt pe acel capac este poziționat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiam eu ca ar fi acolo :D. Astazi ma apuc sa-l schimb. Multumesc de raspuns.

PS masina ta este cumva data in vanzare pe softpedia?acolo parca am mai vazut o masina la vanzare cu cauciucuri identice .

Modificat de ionut_ionescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.La masina mea,recent adusa din Germania are 112000 km acum,am constatat ca n-au fost schimbate niciodata filtrele de aer si polen (am inteles ca are si de polen).Mi se pare cam ciudat dar asta e si ma gindesc sa o fac eu.Imi recomanda cineva ce filtre,de aer si polen sa iau (marca) care ar fi mai bune?De ex.La filtrul de ulei am citit la subforum uleiuri,ca se recomanda MANN si de-asta am luat.Poate ma sfatuiti si in acest caz ce sa aleg,bineinteles calitate si pret rezonabil.Trebuie sa fac in curind RAR-ul si cineva pe forum scria ca a fost respins la testul de gaze si i s-a recomandat sa schimbe motorina (marca) si filtrul de aer.Deci daca poate avea influenta asupra gazelor,neschimbarea lui atunci am un motiv in plus.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa intru pe adresa indicata si...nimic. :icon_thumright: Atasez si print screen la ce-mi apare cind incerc sa intru la adresa respectiva.Poate aveti alte sugestii...Am vazut pe undeva ca ar fi MANN si la astea de aer si polen;sunt bune?

post-29936-1226940448_thumb.jpg

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Am incercat sa intru pe adresa indicata si...nimic.

Corect pentru ca, conform regulamentului :

"-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Salut.La masina mea,recent adusa din Germania are 112000 km acum,am constatat ca n-au fost schimbate niciodata filtrele de aer si polen (am inteles ca are si de polen).Mi se pare cam ciudat dar asta e si ma gindesc sa o fac eu.Imi recomanda cineva ce filtre,de aer si polen sa iau (marca) care ar fi mai bune?De ex.La filtrul de ulei am citit la subforum uleiuri,ca se recomanda MANN si de-asta am luat.Poate ma sfatuiti si in acest caz ce sa aleg,bineinteles calitate si pret rezonabil.Trebuie sa fac in curind RAR-ul si cineva pe forum scria ca a fost respins la testul de gaze si i s-a recomandat sa schimbe motorina (marca) si filtrul de aer.Deci daca poate avea influenta asupra gazelor,neschimbarea lui atunci am un motiv in plus.Multumesc.

Nu cred ca e asa de importanta marca. La filtrul de polen este f. bun cel cu carbon activ, daca e sa cauti putin gasesti cu max. 40 RON, de inlocuit e usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca pe ala de ulei l-ai luat Mann continua tot asa. sunt cele mai bune. si nici ca pret nu sunt cine stie ce scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!