Jump to content

Probleme Stergatoare


truty122
 Share

Postare recomandată

Local data bus = nu comunica cu senzorul de lumina/ploaie si stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar senzorul de lumina îmi funcționează perfect fără nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dragi prieteni, am mai reusit sa fac o isprava de milioane...

 

Astazi mi s-a rupt ansamblul de la stergatoare. La inceput se opreau la jumatete de cursa, am ignorat problema de cateva ori pana azi cand s-au rupt de tot. 

 

Am postat mai jos un link cu un filmulet in care se vede cum e rupt.

 

Vreau sa stiu daca trebuie sa schimb tot ansablu cu tot cu motoras sau daca pot sa schimb doar bratul acela rupt. Dupa ce a troznit nu am mai incercat sa vad daca mai merge motorasul...

Rahatul de masina are senzori de ploaie, are vreo importanta.... ?

 

 

LINK:

 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil s-au gripat axele bratelor de stergatoare si s-a fortat biela.

piese de schimb nu gasesti separate, decat tot ansamblul. 

codul nou este 5K1955601 si costa in jur de 6 mil.

 

sau la dezmembrari.

tmp.pdf

 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai intampla si-n garantie, au mai fost cazuri.

S-au rupt tot la imbinarea respectiva, material prost tratat.

 

Desi in ETKA pretul este de ~600Lei, daca mergi la dealer, pretul este undeva la 250-300Lei, aproape sa nu-ti vina sa crezi.

Insa trebuie aplicate  toate discount-urile, vechime masina, membru club (ex. Avia), etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in jur de 250 gasisem si eu pe net noi, doar bratele fara motoras.

Deci mi-ar trebui doar bratele respective fara motoras in cazul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ansamblul 4 din figura. E posibil sa fie fost material prost, intrucat s-au schimbat vreo 3 coduri pana la cel actual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate bratele stergatoare, apoi scoti masca deasupra ansamblului, iar apoi ai acces. Eu am avut motorasul de la stergator fata ars. Poti face o proba la motoras dupa ce dai ansamblul jos. Eu am avut ars motorasul si m-a ajuns 6 milioane. Iar pe atunci un ansamblu era de 3-4 milioane. Manopera si totul le poti face si tu singur ca este floare la ureche :)

Modificat de TrIcK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, motorasul l-am testat si inca merge. Problema e ca nu stiu cum sa imi dau seama unde au ramas stergatoarele, ca un brat e sus, celalalt e jos. Exista vreo smecherie in sensul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-au scris colegii mai sus. Trebuie scos mecanismul ce le actioneaza si inlocuit. Scoti stergatoarele, scoti aparatoarea de plastic, scoti mecanismul, pui motorasul pe cel nou si apoi, in ordine inversa, incepi asamblarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la sincronizarea stergatoarelor?

 

Dupa ce scoti ansamblul acela defect actionezi stergatoarele cateva secunde, dupa aceea le opresti, astfel stii ca si motorul respectiv este oprit la pozitia de jos.

Motoarele se sincronizeaza intre ele automat.

 

Reglarea fina o faci din bratele stergatoarelor dupa ce le montezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Dolfin, da ma refeream la sincronizare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pui motorul pe noul ansamblu , faci toate legaturile la parghii si dai o tura la stergatoare. Nu ai mai multe motoare sa se sincronizeze intre ele ( doar la Phaeton, etc sunt cate 2 motorase)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am rezolvat. am luat de la dezmambrari legaturile cu 150 ron. Ca sa le sincrinizez am folosit functia stergatoarelor in pozitia de service. am pus contactul, l-am luat apoi dat de maneta in jos. in felul asta am stiut ca pozitia e in sus. Am scapat ieftin sa zicem... se putea si mai ieftin daca ma duceam sa le degripez la timpul lor... dau vina pe timp lipsa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai reusit sa scoti plasticul negru de la baza parbrizului? eu am tras de el si nu se misca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era mizerie mare pe acolo? ma gandesc ca intra frunze si raman acolo. Sunt curios cum ai reusit sa scoti plasticul acela si mai ales daca s-a pus perfect la loc. Inainte am avut un A3 si nu mai statea la loc dupa ce l-am scos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scoate cu grija, se curata bine atat plasticul cat si locasul si apoi intra usor la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum se scoate, se trage in jos? are vreo pozitie in care se trage?  eu am vazut ca nu prea ii da voie suportul stergatorului sa coboare spre jos...nu-mi dau seama cum sa trag, ca as vrea sa fac curatenie pe acolo si sa ung ansamblul ala ca n-a fost umblat niciodata acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am scos usor dupa ce am dat stergatoarele jos. Partea mai grea a fost sa dau stergatoarele jos pentru ca nu aveam scule si am fortat putin. Si a fost putin mai complicat pana cand m-am prins cum sa il bag ansamblu la loc, pentru ca nu ii gaseam catarea. Am fost nevoit sa mai dau si o tabla din fata putin jos. Pe acolo intra de toate, frunze, apa, praf. Eu cred ca nu aveam capacelele care sa le apere de ploaie,praf. Din cauza asta s-au gripat... Cine are simptomele mele sa nu stea cum am stat eu ca o sa pateasca lafel. 

Modificat de svimp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi bine , si la astea din dezmembrari, le desfaceai, curatati si bagai vaselina preventiv ca sa nu le mai dai jos in 1-2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi bine , si la astea din dezmembrari, le desfaceai, curatati si bagai vaselina preventiv ca sa nu le mai dai jos in 1-2 ani.

 

 

Sunt dator cu o vizita la tine, nu ai scapat :)). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna! Intreb si aici! :) ieri mi-am luat un brat de stergator pentru luneta, cel vechi s-a rupt! Ideea e ca in centrul orificiului se afla o bucata de metal care trebuie scoasa :) Eu am incercat sa o scot dar degeaba! :) daca aveti ceva sugestii le ascult cu placere :) Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, doar cu presa - si trebuie scos tamburusul de la stropitor, plus sa ai grija cum o pozitionezi, sa nu deteriorezi axul de la stergator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ieri in trafic am constatat ca stergatorul din stanga se loveste on stalp. Am tras de brat si are un joc de 2-3 cm.De asemenea am scos capacul de la axul pe care septinde bratul si din cate am vazut,joaca cu tot cu ax. Ala din dreapta e ok. A intalnit cineva aceeasi problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!