Jump to content

Lampa spate numar - probleme


john1986
 Share

Postare recomandată

Vezi ca led-urile functioneaza doar intr-o singura pozitie, daca le pui invers nu merg. Verifica si siguranta nr 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema nu era ca montam eu ledurile in pozitia gresita. stiu ca au plus si minus. nu functionau din alt motiv. am fost cu masina la electrician. nu era nicio intrerupere pe fir care sa fi determinat nefunctionalitatea lampilor. lampile de la numar spate au o siguranta separata a lor. nr. 3 mai exact.

daca doriti sa schimbati lampile, si sa puneti leduri sau becuri normale, mai intai scoateti siguranta, deoarece dupa ce montati becurile si le bagati in pozitia de la caroserie, fac masa cu caroseria si ard siguranta. de asta nu functioneaza. deci ca pasi:

1. scoateti siguranta nr 3

2. inlocuiti becurile

3. montati becurile fara a fi pusa siguranta

4. puneti siguranta

apoi ar trebui sa fie totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa fca masa cu caroseria daca nu sunt aprinse pozitiile...fac masa doar daca le inlocuiesti cu pozitiile aprinse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

de ceva vreme nu mai imi functionau becurile de la numar...m am hotarat sa vad care e problema...

firul care vine pe langa telescopul de la portbagaj era rupt+ siguranta nr 4 arasa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema cu lampile de la numar. Cand dau flash (nu cand comut pe faza lunga) si luminile sunt stinse, se aprind si LED-urile de la numarul de inmatriculare.

Daca luminile sunt aprinse, implicit si lampile de la numar, nu se intampla nimic.

Care ar putea fi problema si cum as putea sa o rezolv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu o problema cu lampile de la numar, le-am schimbat cu led-uri, s-au aprins ccand le-am pus, iar cand sa pun lampile la locul lor, s-au stins, am verificat toate sigurantele ce tineau de lumini si surpriza, nici o siguranta nu era arsa... am citit pe forum si am gasit rezolvarea, a postat un coleg mai sus, mai exact hremus, este vorba de siguranta numarul 4, ea era de vina, era arsa, in tabel la mine era trecuta cu semnul "!", dupa inlocuire s-au aprins. In concluzie cand schimbati becurile de la numar, sa le schimbati cu pozitia oprita, in caz contrar o sa faca masa cu caroseria si se arde siguranta, doar dupa inlocuire si montarea lampii se face proba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi... ori erau toate bune.... ori era un arsa. ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie cand schimbati becurile de la numar, sa le schimbati cu pozitia oprita, in caz contrar o sa faca masa cu caroseria si se arde siguranta, doar dupa inlocuire si montarea lampii se face proba!

Daca scapi becul in lampa, cam asa se intampla.

Oricum, niciun component electric-electronic, nu e recomandat sa-l montezi sub tensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e, eu nu mi-am dat seama pe moment... iar dupa m-am gandit eu ca sa ars o siguranta, le-am verificat pe cele ce tineau de lumini dar nu era nici una arsa, asa ca am mai pe citit pe forum, si chiar atunci a postat hremus cu siguranta nr. 4, care chiar asa a fost, era arsa, dupa inlocuire s-a rezolvat problema, lampile merg si e totul ok, bine ca am scapat doar cu atat... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Sa nu radeti de mine dar am o intrebare: :)

Cum desfac locasul unde se pune becul pt nr. Am desfacut cele 2 surube dar nu a cazut acel plastic transparent. Am cautat pe aici dar nu am gasit.Vreau sa pun leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga un pic surubelnita intre lampa si bara - fa parghie si va iesii lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Si eu am avut aceeasi problema..am pus led-uri la nr si cumva am ars siguranta nr 4..am schimbat-o si acum merg foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!