Jump to content

Cat Este Greutatea Maxima Remorcabila?


Bugtuner
 Share

Postare recomandată

3500 e masa vehicolului tragator , iar ca ansamblu peste 5,5 tone in orice tara din UE ai nevoie de tahograf,atestat , licenta etc ...

de aia sprinterul de 3,5 nu primeste decat 5500 de kg in ansamblu de la RAR de cand suntem in UE

desi primele cdi de 3500kg facute primeau si 2700 kg remorcabil dupa o ,,omologare tip,, pentru seria 2,8 tone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca de exemplu eu car barca, motociclete, cai de calarie etc. imi trebuie atestat profesional si tahograf ca sa ma distrez eu in weekend? daca imi iau un camion de 7 tone si imi fac pe el camper?

Modificat de lautrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vw-raz-van - Multumesc pentru raspuns.

Sti cumva si in ce lege apare limitarea de 5,5t pentru ansamblul autovehicul+remorca? In cazul meu, daca detarez remorca la 2t, nu ar trebui sa mai am probleme cu tahograful si atestatul.

Sprinter-ul la care faceam referire a fost inmatriculat in RO intradevar inainte de intrarea in UE. Modelele noi sa inteleg ca au trecut in talon ca pot remorca doar 2t?

Modificat de octavian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe de rost nu stiu ( nici nu am timp sa caut momentan ) idea e simpla e dat in carte de RAR masa maxima in ansamblu(proprie +remorcabila ) care la nici un autoturism nu depaseste 5,5 tone

si da la sprinterele de 3,5 tone ai remorcabil 2 tone la cele de 2,8 poti sa il faci si cu 2,7 remorcabil,ideea e sa respecti masa maxima in ansamblu de vehicule de 5,5 tone maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

scuze de offtopic! Cu un passat B5 sedan 1.9tdi 110cp .ce greutate pot tracta?Intentionez sa tractez o platforma incarcata cu un A4 din 95.Audi are 1225 kg.

Am voie? Multumesc!

Modificat de fanel307
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita-te si tu in CIV-uri la passat si la platforma.. si aduna acolo kg

sau intreaba la sectiunea de passat b5, aici esti la van-uri :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu mai va dati cu parerea daca nu stiti referitor la utilitara 3.5t+remorca 2.7T, deci total 6.2T. Daca utilitara este pe numele tau(nu pe firma)

nu ati trebuie nici o licenta nici tahograf. Cari in interes personal. Cititi legea. Nu ati trebuie nici macar C/E, ati trebuie BE. Cine ma contrazice

o sa va arat raspunsul de la ARR oficial cu numar de inregistrare pentru ca la fel eram nedumerit dupa multe parerei aiurea. Deci logic nici

in afara tari nu trebuie nimic pentru ca sunt aceleasi legi Europene. Sper sa ajut cu acest lucru anumitor persoane care au nevoie de o

informatie corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Un astfel de document m-ar interesa si pe mine. Daca nu il poti posta aici cel putin pe PM l-as vrea, scanat. Am avut o situatie in care au facut nazuri cei de la control ARR, sau cum se mai numesc acum si nu au ramas cu buzunarele goale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti...asteptam raspunsul lui emil....

Cat despre mersul cu remorca goala dupa tine cu masa maxima 2,7 t....proprie 600 kg....cand e goala se pune goala la socoteala....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu emil nu te supara dumneata ori razi de noi ori te afli intro grava eroare daca intri pe siteul ARR.ro la ramura legislatie ai sa gasesti tot ce doresti si un link pentru cine doreste sa se informeze http://www.arr.ro/doc_304_Legislatie-nationala_pg_0.htm

Pe scurt : tot ce depaseste 3,5 tone(+ 750 adica 4250) cai ansamblu cai masina are nevoie de licenta sau certificat de transport in cont propriu ( asa zisu interes personal ) dar are nevoie

Intadevar cu BE se poate trage 6,2 tone ( dar printro greseala legislativa in romania ) omologarea aia de care vorbeam mai sus da fapt si toata eu BE insemna 5,5 tone caci la noi RAR da omologare la masina de 3,5 tone cu remorcabil 2,7 fara sa oblige la dotarea masini cu tahograf e alta poveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca masina/tractorul nu depaseste 3,5 tone nu trebuie tahograf/atestat.Daca depaseste 3,5 tone este necesar tahograf dar nu si atestat(pt transport personal).Nu confundati licenta de transport cu atestatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua , am  o intrebare , cat ar tine in interior un T4 varianta lunga ?

 

Eu am nevoie sa car cca 2 tone , usor nu sa fac raliu , dar ar tine sa pun atat pe ea ? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pe certificat ce scrie ?

 

1.5 tone am pus si eu pe T5, dar 2 tone am pus doar combinat cu remorca... oricum depasesti categoria B, adica 3.5 tone cu tot cu masa masinii

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista arcuri pt spate   de 1400 kg   fata de 800 standard   deci 1,5 tone tine lejer  ..... nam reusit sal incarc prea tare din cauza spatiului  da ca si comparatie daca vrei  .. pe sprinter de  3500 kg  am pus 6300  kg si am venit linistit acasa  ....  ma indoiesc sa sasiul nar tine  .. ( mai ales ca face parte din categoria masinilor facute cu simpt de raspundere sa zic asa  modelele pana in 2000 ale grupului vag  ) astea mai noi nu mai ai atata baza in ele  ... da t4 eu zic ca e o masina  exceptionala  din punctul de vedere al calitati  ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc f frumos de raspuns ! 

 

Si vivaro scurt scria in carte cca 800 Kg iar eu puneam cca 2 tone , dar nu stiam de T4 daca ar tine , multumesc inca odata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de tinut tine.. dar nu se stie cat :))

 

ca asa si taicamiu a carat 2.3 tone cu T5-ul, si a fisurat arcurile acum vreo 3 ani, de atunci n-au mai fost ocazii de pus atata sarcina, dar abea anul asta am cumparat si noi arcuri noi pe spate sa le schimbam, cu colegul gabixx am gasit arcuri heavy duty din suedia care tine 1.8 tone pe puntea spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super , multumesc mult :) O zi placuta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de tinut tine.. dar nu se stie cat :))

 

ca asa si taicamiu a carat 2.3 tone cu T5-ul

Cum frina masina la incarcatura asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Cu permis de conducere BE .. si cu o masina T4 ( autoutilitara) pot tracta pe platforma tot un T4 ?

 

Greutatea maxima pe care o poate tracta un T4 , din cate am citit din discutiile voastre , este de 2000 Kg , cu tot cu platforma ... iar T4 gol , are 1800 parca .. iar cand mai pui si platforma....

Deci , sa inteleg ca nu se poate ?

Cu toate ca am vazut multi cu T4 , care aduceau in tara pe platforma .. alt T4 ..

Modificat de c33zar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa noul cod rutier, cu categoria B se poate conduce un ansamblu care sa nu depaseasca 4250 kg. adica mtma vehicul tragator+ mtma vehicul tras=> 4250 kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am specificat .. cu categoria BE , nu cu B

 

Problema este ca mtma platforma trebuie sa fie mai mare decat 2000 Kg( Limita maxima scrisa in cartea de identitate ) .. ( si totusi am vazut T4 care aduceau in tara T4 ) ..

 

 

Sau ...

La mine in certificatul de inmatriculare scrie ingrosat " MENTIUNI IN CIV "

Totodata ... in CIV , suspect , in partea de jos , la " Modificari ce nu afecteaza performantele ... " , dedesubt , acolo unde spre ex iti adauga ulterior inmatricularii cei de la RAR si alte modele de anvelope , scrie :

" MASA MAX. A ANS. DE VEH. (KG ) : 4500 "

 

Posibil ca asta sa insemne ca .. pot lega chiar si o remorca de 2500 kg .. cu conditia ca T4 sa nu aiba mai mult de 2000 ?

Adica sa se pastreze doar ... masa ansamblului ( max. 4500) , si nu .. masa maxima pe fiecare.. ?

 

Mentionez ca aceasta modificare in Cartea de Identificare a facut-o vechiul proprietar .. ulterior inmatricularii .

Modificat de c33zar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si o poza ... cu certificatul , respectiv cartea masinii :

gallery_61911_720_54858.jpg

 

Se observa ca masa maxima a masinii ( incarcata ) este de 2730 kg , iar cea remorcabila este de 1770Kg. Insumate fac 4500Kg . Acest lucru inseamna clar , ca nu pot tracta o platforma de 2000 kg spre exemplu ..

 

Dar ...acea mentiune speciala se refera la faptul ca pot fi exceptate datele de mai sus , iar singura conditie ramane ca ansamblul sa nu depaseasca 4500 Kg ? Spre ex. T4 2000 kg , iar platforma tot 2000 kg ... ar fi ok ?

Modificat de c33zar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la voi specificat in carte / certificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin "ansamblu" se intelege autovehiculul tragator, platforma si incarcatura de pe platforma. Cele 3 insumate nu trebuie sa depaseasca 4500 kg. Legal nu cred ca e posibil sa tragi cu T4, platforma incarcata cu 2000 kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine ce era trecut in brief , adica 2565kg masa maxim autorizata , pe axe 1430/1300kg , remorca cu frana 1965kg , fara frana 700 , anvelope 195/70/15 97S

 

in cartea de romania am aceleasi date trecute cu mentinea jos : anvelope admise 215/65/15 102H tip C masa maxima a ansamblului poate depasii 4500kg

 

in talon nu este trecuta nici o mentiune

 

cu remorca cu masa maxima de 2000kg , nu ai absolut nici o problema nici in tara nici pe afara , de la platforme de 2700kg in sus apar probleme pe afara

 

 

a se face diferenta intre masa maxima de 2000kg si remorca incarcata cu 2000kg adica rezulta 2500/2600kg functie de greutatea remorcii goale

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!