Jump to content

Servodirectie


golf3gti
 Share

Postare recomandată

pt cei la care le pocneste ceva cand vireaza, vedeti sa nu fie gripat rulmetul de la una dintre flansele amortizoarelor(asta daca a aparut zgomotul de curand) si sa se invarta flansa cu totul. eu mi-am schimbat de curand flansele si una dintre ele avea lipsa o saiba :icon_cool: , sau ceva de genu, si am crezut ca asa trebuie sa fie, dar din pacate ii lipsea si acum imi pocneste cand virez, se invarte flansa cu totul. sunetul care se aude e de la cauciucul flansei cand se invarte. daca aveti posibilitatea sa verificati asta fara sa mergeti in service v-as sfatui sa incercati. eu merg tot asa momentan, pana imi gasesc timp sa desfac din nou totul si cel mai probabil o sa iau de la o flansa veche sa ii pun sa nu mai am treaba.

Bafta all :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Citind acest topic si altele m-am hotarat sa verific si eu lichidul de la servo-directie cand motorul era rece (deci nivelul lichidului ar fi trebuit sa fie la minim pe joja), si am avut marea surpriza sa observ ca era peste limita de maxim. Culoarea lichidului este galbui spre rosiatic, nu miroase extraordinar de urat doar putin intepator... ar fi cazul sa il schimb pe tot si atunci sa adaug numai pana la limita de MINIM de pe joja ori pot trage cu o seringa pana la acea limita fara nici o problema? Eu am observat ca imi merge volanul destul de greoi tinand cont ca la un Opel Astra din '93 mergea de cel putin 2x mai usor si ma gandesc ca poate fi din cauza nivelului de ulei? Care ar mai putea fi si alte cauze? Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Ma confrunt cu o problema de ceva vreme si anume ca atunci cand virez pe loc se aude o scartaiala destul de enervanta iar volanul se roteste mai greu. E ca si cum ar da rateuri pompa de servo. Are cineva vreo idee ce ar putea fi mai exact si cum se poate remedia problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt cam in aceeasi situatie, pentru inceput o sa incerc sa schimb cureaua de servo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reusiti sa faceti ceva in privinta asta sa postati ca am un prieten care are aceeasi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt cam in aceeasi situatie, pentru inceput o sa incerc sa schimb cureaua de servo

Am mai auzit de la cineva ca ar putea fi cureaua de servo. Astept si alte pareri de la cei care au patit-o si au rezolvat problema. Apropos...cam cat ajunge sa schimbi acea curea si cat e de complex?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge skimbata deoarece esti mai in siguranta. poti sa o mai intinzi putin deoarece e posibil sa iti patineze si e normal sa mearga volanul mai greu. in unele cazuri curelele incep sa scartaie datorita deteriorarii sau pe timp rece cand se contracta fuliile si patineaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut`o si eu si era de la cureaua de servo.Acum nu mai scartaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Cand iau de volan imi scartaie la cap de cursa si in timp ce rotesc imi si tremura volanul in mana. de treaba cu scartaitul am mai auzit, dar pe mine ma sperie tremuratul din volan in timp ce virez (face in special cand e masina pe loc si trec de o tura stanga sau dreapta). ;) Poate a mai patit-o vreunul din voi ca mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentionam mai sus ca un prieten de al meu avea aceeasi problema scartaia si ii si mergea volanul in hopuri,a rezolvat problema prind schimbarea curelei care era uzata si scapa pe fulia pompei de servo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saru`mana frumos....imi cer scuze in cazul in care se mai postase aceeasi probblema la un G3...nu am vazut...schimbam cureaua si Dumnezeu cu mila ca doar e 20 RON. :) sper sa aveti gura de aur si sa fie doar cureaua. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cum se schimba, cat e de complicat, necesita neaparat service? Daca poate cineva sa explice ceva mai detaliat, ar fi minunat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate afla f simplu daca este cureaua.un prieten sta cu o sticla de apa deasupra curelei unu sta in masina vireaza si in timp ce scartaie cel din fata toarna apa peste curea.daca sunetul dispare inseamna ca e cureaaua de vina.daca s-ar duce pompa de servo primul zgomot este un zummmzet cand este virata la maxim stanga sau drepta...de abia acel sunet este de la pompa.si atunci pompa e pe duca. aceelasi lucru valabil si pt cureaua de accesorii in caz ca este separata de cea de la servo

Modificat de kid2502
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am rezolvato cu 14 ron si o mana iscusita (nu a mea binenteles), am schimbat cureau, care era slabita si mai patina din cand in cand.deci recomand ca prim pas cureau de servodirectie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema a avut si eu cand viram la maxim si s-a rezolvat prin inlocuirea curelei ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea (golf 4) scartaia foarte urat cand miscam de volan pe loc si se misca putin mai greu. Insa am verificat pompa de servodirectie - are o tija pe care poti masura nivelul uleiului hidraulic - iar acel nivel era sub minim. am fost si am cumparat un bidon de ulei (47 lei la un service Bosh) iar acum se invarte mult mai usor, iar ce e mai important este faptul ca nu mai scartaie! :lol: am vazut ca e aceeasi problema si pe aici si m-am gandit sa va spun cum s-a rezolvat la mine!

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am o problema la servo...Astazi cand am vrut sa plec am observat ca volanul se misca in trepte si mai greu...In mers nu se cunoaste diferenta,doar cand virez pe loc.Mentionez ca inainte cu cateva saptamani am observat ca scartaia cand viram maxim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la service si a mi-a zis mecanicu ca e pe duca pompa de servo...Chestie e ca nu imi face tot timpul probleme,doar cateodata.El m-a sfatuit sa imi caut una pe la SH ...am intrebat de una noua si e 9 mil.Cat ajunge o pompa SH ?Stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul am impresia ca ar trebui sa mearga mai usor volanul...mi se pare mie sau asa ar trebui sa mearga avand in vedere ca are 15 ani masina?...si inca o chestie ...cand virez total si accelerez putin se aude un zgomot de parca sar pune un agregat in miscare...nu e puternic zgomotul si cred ca servo ...dar asa trebuie sa se auda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand se vireaza maxim pompa este solicitata la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am intampinato si eu de cand a inceput sa fie vremea tot mai urata cu umezeala tot mai mare, acelasi diagnostic ca la voi inceput de sfarsit al pompei care are tendinte de blocare si curea slabita pe care am mai intinaso putin pt a ameliora situatia, am scapat de scartiait dar volanul merge destul de greu pt o masina cu servodirectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt trei cauze mari si late: 1-uleiul de servo (care nu prea multa lume stie ca trebuie inlocuit dupa un anumit timp) .. 2- cureaua de servo .. 3- pompa de servo .. ar mai putea fii varianta mai nasola (caseta de directie) ... restul e CANCAN :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine problema e ca nu face tot timpul probleme ( Merge in hopuri volanul ) doar cand vrea ea.In plus se mai aude si un zgomot din dreptul pompei,ca si cum s-ar freca ceva,(treaba asta se aude tot timpul).A bagat capul mecanicul care mi-a schimbat si distributia si a zis ca doar din pompa trebuie sa fie,altundeva nu are de unde.Prima oara am crezut ca se atinge capacul de plastic de la distributie de curea...In fine,sper sa ma tina pana dupa sarbatori sa apuc sa-mi caut alta pompa.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai face presinune constant. sunt niste garnituri pe acolo si ceva supape. asa mi s-a explicat asa spun, nu am avut timp sa desfac pt cercetari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!