Jump to content

Montare Comenzi Pe Volan Si Carkit Bluetooth


28victor
 Share

Postare recomandată

Al Bundy

Sal,

Sunt volane gen GTI special facute pentru Passat ?

Ca sunt o gramada de forumuri pe afara in care am vazut ca si-au pus volane la fel

Iar la sistemul de prindere a airbagurilor vad ca volanele sunt la fel ?

Cele "2 ignitere" la care te referi sunt mufele care intra in airbag ?

La ce te referi prin "nu stiu daca se potruveste airbag de passat in volan de golf"

La igniterele alea sau la sistemul de prindere ?

Uite o poza cu un airbag cu doua ignitere (banuiesc ca te referi la cele doua mufe verde si portocaliu)

Si una cu un volan de gti montat pe passat >

Uite de aici le-am luat :

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?...-Steering-Wheel

Multumesc.

post-20331-1286613102_thumb.jpg

post-20331-1286613108_thumb.jpg

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Atasez doua poze cu spatele a doua airbaguri diferite pentru model-ul de volan in 3 spite .

Primul este de Golf 5 .

Iar al doilea de Passat .

Pe mine ma intereseaza daca cel de Passat merge montat intr-ul volan de Golf 5 GTI si ma intereseaza montatea propriuzisa nu lagarea cablurilor ca astea am vazut ca sunt diferite ?

Si mai vreau sa stiu daca intradevar la Passat airbagul are 2 ignitere sau este invers ?

Spun asta deoarece am gasit pe EBAY cablul de conectare de la spirala la airbag si modul comenzi volan, iar codul lui este "1K0 971 584 L" iar eu stiu ca acest cod este de Golf si nu de Passat, acest cablu avand 2 mufe pentru conectarea igniterelor .

Cablu este in poza 3 .

Astept parerile voastre .

post-20331-1286704214_thumb.jpg

post-20331-1286704219_thumb.jpg

post-20331-1286704647_thumb.jpg

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul are 2 ignitere la airbag volan

Si e ceva ciudat, codul postat de tine apare si la golf, dar acolo in desen e doar un igniter si la passat 2006-2007.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Help me please! Passatul meu (b6 din 2006) are pregatire telefon si supoart-adaptor pt modelele alea de nokia mai vechi (3100, 6230, etc.). In rest are tot ce-i trebuie dupa cum am vazut (microfoane in plafoniera, comenzi pe volan, mfd rns ...). Conform instructiunilor de folosire din cartea masinii am incercat insa sa ma conectez prin bluetooth la carkit si nu merge. Sa inteleg ca trebuie sa montez un modul bluetooth sau cam asa ceva?! Poate ma ajuta cineva ca sa nu ajung prin reprezentanta cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de volanul MFL.

Am luat de la Porsche bucuresti un cablu cu 2 ignitere, si 2 fire de masa ori ceva de genu. Problema este ca mufa ptr comenzi, cea neagra, are 4 fire, iar cea din volan 5. Evident nu se potriveste. Cablul acela cod 1K0 971 584 L are 5 fire cumva? Sau problema este la defapt la mufa din vlanul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doruiacovescu

Sal,

Cablul ala din poza este pe EBAY si nu stiu cati pini are mufa pentru comenzi .

Cert este ca si la mine calculatorul ala mic din volan are tot 5 pini .

Ce cod are cablul luat de tine ?

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul cablului este 3co971584 a costat cam 170 lei

Modificat de doruiacovescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza ca are 5 pini si 4 fire, ca oricum trebuie reschimbat un fir pt a face functional clacsonu'

La mine spre exemplu, cand mi-am schimbat cablaju' de airbag, mufa care intra in controler-ul de comenzi intrau in ea 5 cabluri, dar n-aveam calcson

Si-a a trebuit sa scot unul din cele 5 caluri si sa-l duc in mufa din spirala, pt a putea face functional clacsonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler

Sal,

Pai si nu ne poti spune si noua ce cod are cablul din interiorul volanului ?

Este cu 2 ignitere sau cu 1 ?

Multumim .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu fiind de Passat si venind masina cu el din fabrica este cu 2 ignitere :Driver:

O sa pun niste poze, azi-maine, ca dau airbag-ul jos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii de la porsche au fost ok. Au acceptat returul cablului si sapt viitoare va veni cel corect. Cine ma poate ajuta cu montajul volanului si codarile necesare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doruiacovescu

Sal,

Ne poti spune si noua codul de piesa a noului cablu ?

Multumim .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Acum o veste surpriza .

Azi am montat volanul de GTI si surpriza airbagul meu nu are decat un igniter .

Pam Pam .

Care stiti ce cod are acum cablul de la spirala la airbag respectiv comenzi dar care sa fie cu un igniter ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e cel de pe ebay 1k0... Codul cablului actual nu il stiu, dar oricum este cu 2 ignitere. Cred ca tot la magazinul de pe ebay esti mai sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Aveti idee de cat este torxul cu care se desface piulita de prindere a volanului ?

Ma intrebat un amic de cat este si eu daca am fost la service sa-l montez nu am stiut ce sa-i spun .

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot veni vorba de piulita aia, si de cheiile astea M12... unde palaria mea gasesti sa cumperi un set ca de n-am fost la toate magazinele de bricolaj din oras si nimic :P

Am gasit la unu, confectionata la strung o cheie de genu', conica (pleaca de la M8 la baza si ajunge pana la M12) nu sunt suta la suta multumit :mellow:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler

Sal.

Uite aici gasesti :

Vezi ca au si doar cheia triple square de m12 nu trebuie sa iei toata trusa .

Asta dac nu vrei tu sa o iei pe toata.

www.proxxontools.ro

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu fiind de Passat si venind masina cu el din fabrica este cu 2 ignitere ;)

O sa pun niste poze, azi-maine, ca dau airbag-ul jos :eek:

Revin cu poza (ca este doar 1) in discutie si cu scuzele de rigoare pt oaresice intarziere :D

abpassat4.th.jpg

Sper sa-l lamureasca pe colegul @DRI@N

Btw,

Asta dac nu vrei tu sa o iei pe toata.

www.proxxontools.ro

Sincer as lua-o pe toata ca cine stie, sau poate vreau sa-mi demontez vreodata scaunele si/sau sa-mi reglez usa (pt toate acesta avand nevoie de astfel de chei)

Idee e ca din link-ul care mi l-ai lasat mie pe Yahoo (adica acesta -> http://www.proxxontools.ro/produs.php?id=462), nu am inteles exact cum pot sa iau doar o cheie (in speta capul ala M12 :P)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu M12,cand mi-am montat eu volanul , am cautat la toate brico,dedeman,praktiker etc. si aia ziceau ca nu au vazut asa ceva.Si pana la urma m-am dus in piata ,la o taraba de asta cu tot felul de prostii si am gasit trusa cu 5 dimensiuni de M si am dat fabuloasa suma de 10 ron asa ca duceti-va si cautati pe la piata sau pe la magazine de astea de cartier cu scule,electrice... .Va pun maine o poza cu trusa.

@DRI@AN: asa sta volanul la Passat,un pic inclinat in stanga,asa da pe Vag valorea 0,pt. ca atunci cand l-am pus pe cel cu comenzi ,tot asa, l-am pus drept si mergea masina ca dracu ,tragea dreapta.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TVS: mersi frumos de idee :D O sa ma apuc de scotocit si pe la magazinele astea mici, poate am noroc.

Oricum acum si model de cheie, luata de la un mosulica din cartierul meu care si-o facuse acum 20 de ani in uzina pt masina lui de-atunci (Lada).

Apropo pe tema volanului stramb.... demontati intr-o zi airbag-ul, puneti contactul (da, fara airbag pus... stiu va fii eroarea si mesaj in bord) si mergeti pe o strada dreapta, libera si faceti teste,

Eu asa am reusit sa asez pe dinti respectivi volanu' astfel incat masina sa mearga perfect drept pe strada cand luam mainiile de pe volan (la o viteza de 30 km/h) si volanul in sine sa fie aliniat perfect drept fara nicio abatere :10[1]:

Recunosc, nu este o solutie profi, dar e mai practica si mai eficienta din punctul meu de vedere :Driver:

:) safe

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutare! poti sa ma ajuti si pe mine cu identificarea codului modulului? eu am passat 3c b6 fara comenzi volan, am gasit volanul cu comenzi insa nu stiu cum sa aflu ce cod imi trebuie pentru modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce cod are cablajul care face legatura intre airbag-spirala-comenzi? Airbag-ul meu e pentru volan in 3 spite.

Eu cred ca acesta e 1K0 971 584 L , dar nu sunt sigur. Poate cineva sa confirme? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi dau eu seama din imagine:

(1) - 1k0 971 584 C - cablaj pentru volan sport multifunctional cu 2 ignitere

(1) - 3c8 971 584 D - la fel, aceeasi poza - 3c8 cred ca e pentru Passat CC/Noul passat

(2) - 3c0 971 584 B - cablaj pentru volan multifunctional tot cu 2 ignitere -

(3) - 1k0 971 584 - cabluri pentru airbag volan sport - Nu are cablu pentru comenzi

(3) - 3c0 971 584 D - cablaj pentru volan cu airbag - Nu are cablu pentru comenzi

(3) - 3c8 971 584 C - cablaj pentru volan cu airbag - Nu are cablu pentru comenzi

Raman 2 variante: 1k0 971 584 C si 3c0 971 584 B. Din astea 2, care ar fi bun? Cel cu 3c0?

Masina mea e din 2008, MY2009.

Ar ajuta oare o serie de sasiu?

Modificat de dark_master
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!