Jump to content

Frana de mana - schimbare cablu


muniv
 Share

Postare recomandată

  • 2 months later...

Am si eu probleme cu revenirea cablului la frana de mana, nu revine pe partea stanga. Am inteles ca trebuie niste arculete (se vede in poza), dar pe partea dreapta nu am arculet si nu am probleme. Ma intereseaza daca asta ar fi cauza sau alta . Frana de mana o foloseam zilnic deci nu cred ca s-a blocat cablul in manson. Daca trag de parghia de la etrier, se elibereaza, daca trag frana se strange, problema este ca nu se elibereaza singura si asta doar pe stanga.

post-45844-0-00038600-1372401391_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Demonteaza cablul de pe etier si vezi cum culiseaza parghia. astfel iti vei da seama de la ce e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat cablul jos, parghia o pot misca cu mana dar tot nu revine singura. Oare trebuie sa schimb etrierul sau daca cumpar arculetele rezolv problema? Sau sa demontez etrierul si sa-l desfac, pate are ceva arc in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culisele alea 2 de la etrier sunt libere si se misca?(sunt 2 culise pe care vin suruburile prinse si cu care strangi etrierul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea sunt libere, nu am dat jos etrierul, doar am dat putin la o parte mansonul de cauciuc si este vazelina pe culisa.(si jos si sus)post-45844-0-47993600-1372854494_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invarte cu o cheie de 15 de hexagonul de langa burduf si vezi daca este liber,asta in prealabil dupa ce slabesti cu cheia de 13 surubul de sustinere a etrierului.Culisa respectiva trebuie sa iasa afara din locas (si sus si jos).E bine ca au vasilina,dar fa totusi o verificare mai amanuntita a lor sa elimini o cauza posibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul de 13 se invarte fara probleme in ambele sensuri, cu tot cu cel de 15,dar pare sa se invarta in gol si inainte si inapoi, la hexagonul de 15 nu am umblat deloc(din pacate nu am cheie de 15).  Surubul de 13 trebuie sa se opreasca la un moment dat sau se strange daca tin contra surubul de 15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se invarte cu tot cu ala de 15 este ok si inseamna ca nu ai culisele blocate.Se invarte in gol pentru daca nu tii contra cu 15 nu poti desface etrierul.

Ai eliminat o cauza...

Ai grija daca desfaci etrierul(asa cum ai de gand),strangerea pistonasului se face numai prin rotire.

Daca ai un spray degripant la indemana,incearca sa dai din abundenta pe toate piesele din jurul arculetului respectiv.

Mai poti intarii arcul comprimandu-l cu un patent...

Daca nu face servicii,inseamna ca e ceva din interiorul etrierului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Vezi sa faci rost si de cheie de 15 sa stangi la loc, e vb de siguranta ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

indata vine si cheia, deci trebuie sa tin contra cu cheia de 15 si sa strang suruburile de 13?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,dar ai grija sa nu stringi prea tare sa strici cilisele.In mod normal daca ambele (surubul de 13 si culisa de 15)s-au invartit concomitent,nu o sa fie nevoie sa strangi prea tare(poate deloc)pt ca suruburile de etrier spate au o pasta pe ele de blocaj temporar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sa fie asta cauza pentru care parghia nu revine de tot? Oricum multumesc mult pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E  posibil sa fie ceva din interior pt ca cel care a schimbat placutele nu a impins pistonasele prin rotire sau a folosit alta metoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Laurentiu_LWR

Salutare...am si eu o mare dilema...surubul de 13 nu trebuie strans de tot?trebuie lasat sa il poti misca cu mana?eu cand am schimbat la mine...am tinut contra cu cheia de 15 si am strans maxim...nu trebuia asa? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 il strangi pe culisa , tinand contra cu 15. 

daca nu tii contra, il poti misca (nu stiu daca cu mana, depinde cat de puternic esti).


Sfatul meu este sa verificati macar in fiecare an cablurile de frana.
Intra apa in camasa, ruginesc si blocheaza frana de mana.
Sau atarna din cleme si le juliti de diverse obstacole.
Am aflat pe pielea mea...
post-66542-13750847687676_thumb.jpg
Schimbul nu e greu deloc, am schimbat singur, cu masina pe sol.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

e na :)) nu stiam asta :))

Citeste cateva posturi mai sus...Gabi zice ca nu ar trebui stranse de tot...sa le poti misca...asta e dilema mea...la mine...si parca si la tine...le-am strans de nu se mai invart...vreau sa stiu daca le las asa sau le mai slabesc putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

LE strangi bine!! altfel risti sa-ti zboare etrierul. Ele trebuie sa se miste o data ce l-ai slabit, asa e normal, daca sunt tot tzapene, probabil iti freaca si se supraincalzesc franele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu din cate am observat am ceva probleme la arcurile/pistonasele alea din spate ce se vad sub masina si se actioneaza la tragerea manetei de frana. Mi s-a parut mie ca masina merge putin cam infranata si de curios am ridicat spatele pe cric. Invart de roata destul de puternic, abia daca face o tura. Ma uit la acel pistonas care trebuie sa mearga pana pe opritor, nici macar nu atingea opritorul, era oarecum la mijloc. Am impins manual de ambele arcuri, dupa care invart de roata si observ ca roata face destul de usor vreo 3-4 ture. Se poate sa fi simtit atata diferenta la rulare din cele explicate ? Care ar fi solutia imediata? sau mai bine zis investigarile imediate pe care le pot face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Cablurile sunt ok? nu sunt pe alocuri ruginite si umflate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E drept ca n-am apucat sa investighez mare lucru insa maine o sa-mi indrept atentia spre cabluri si acele arcuri, din cate am mai studiat problema pe-acolo ar fi buba. Treaba e ca am observat cum se misca la bora lui tehnics, membru de pe forum, cu 2 degete ii da usor si merg 5-6 ture lejer, la mine daca dau asa, abia daca face jumate de tura. Jantele nu se incalzesc, insa discurile pot zice ca frig dupa un drum de 30 40 km fara sa abuzez de frana. In ce masura poate influenta acceleratia si mersul masinii, aceasta problema ? 

Mersi mult!

Modificat de JuiCe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablurile le vezi imediat, te apleci si vezi mai ales in fata puntii unde sunt cel mai jos - acolo fac "buba". Vezi la mine pe topic arcurile alea si cablu ruginit sa iti faci o parere.

Misca parghia de pe etrier cu mana, cablul scos. Daca se misca greu poate trebuie verificat,curatat,gresat

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.


Am schimbat cablurile de frana de mana si acuma nu stiu cum pot sa le prind sub masina sa nu atarne aiurea. Am vazut mai multe Vw Golf 4 cu aceiasi problema. Daca stie cineva cum au fost prins in fabrica si de unde pot sa gasesc supporti pe care se prinde acest cablu.


Multumesc.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un "suport" in forma de S, dintr-o "sarma" foarte oteloasa...nu stiu codul reperului respectiv, dar poti foarte usor sa le prinzi cu "soricei"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru revenirea frinei de mana folositi cu incredere arcurile din imagine

Attached Thumbnails
  • post-9097-0-09716400-1317107834_thumb.pn

Salut,

 

Nu reusesc sa pun mana pe aceste arcuri. Nu am incercat la reprezentanta dar la cativa dealeri seriosi.

Imi spuneti va rog in ce program sau care e calea de cautare ca nu e pe VIN-ul masinii mele.

 

merci mult,

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!