Jump to content

Dezaburirea Oglinzilor Si Incalzirea Stropitoarelor De Parbriz


Minu
 Share

Postare recomandată

M-am lovit de curand de o problema si nu imi dau seama de ceva. Poate cineva care are aceste optiuni pe masina lui, ma poate ajuta si pe mine.

Prima problema este aceea ca nu se dezaburesc oglinzile, cand apas pe butonul de dezaburire. Am verificat schema electrica si am gasit cele doua fire "responsabile" cu incalzirea rezistentei de pe spatele oglinzii. Apoi am testat daca imi trece curent prin ele, ca sa nu desfac oglinda degeaba, si rezultatul a fost descurajator. Apoi am verificat daca vine curent in mufa din stalpul usii si, surpriza! Nici acolo nu ajunge curentul. Mentionez ca dezaburirea lunetei imi functioneaza.

A doua problema este ca, nici incalzirea stropitoarelor de parbriz nu mai functioneaza. Am gasit un fir rupt, insa nu am gasit si papucul lui si de aceea nu stiu unde vine. Daca aveti vreo schema sau vreo poza, ar fi de mare ajutor. Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    15

  • taz21

    12

  • v@sy

    9

  • b-66-six

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Please - am si eu nevoie de schema pentru oglinzi ... am o vaga banuiala ca nu incalzesc - cu toate ca sunt "incalzite" ... costel.d@gmail.com

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi mailul si iti trimit scheme.

Ai schema elecrtica si de la Passat? Daca da, tomulescusorin@yahoo.com. Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costasd ti-am trimis email

Borisake, caut si pt passat, stiu ca aveam pt B5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borisake ti-am trimis email cu scheme. Sunt pt anul 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand apas pe butonul de dezaburire pentru spate merge si incalzirea oglinzilor dar numai cea de la sofer se dezabureste.Nu trebuia ca amandoua se se dezabureasca?sau mai are cineva asa ceva sau este o problema la acele contacte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine merge numai cea din dreapta ..... cred ca e de la contacte

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va merge o oglinda, inseamna ca e de la contactele celeilalte oglinzi. Mie nu-mi merge niciuna. Am curatat contactele, dar nu ajunge curent la ele. Pe schema nu vad de unde ar fi problema. Nu exista siguranta fuzibila care sa fie arsa. Nu-mi dau seama. Iar pentru stropitoarele de parbriz, nici macar nu-mi dau seama ce lipseste, din moment ce nimeni nu a pus o poza cu ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cand gasesti incalzirea pt. stropitoarele de parbriz sa postezi pe forum sa aflu si eu unde sunt ca sunt tare curios.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din schema de incalizire a stropitoarelor rezulta ca ele sint alimentate tot timpul dupa ce contactul este pus. asa este?

nu se arde rezistenta aceea?

vara la ce foloseste asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am montat zilele astea instalatia pentru duzele incalzite si insonorizarea pentru cutia de apa. Insonorizare am gasit-o pe un Tdi adus din Franta, pe alte masini nu am mai intalnit.

post-6155-1236026005_thumb.jpg

post-6155-1236026217_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu m-ai functioneaza incalzirea la duze.Am desfacut papucii respectivi si sunt foarte corodati,exista vreo posibilitate sa ii salvez sau va trebui sa ii inlocuiesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

66 six, pe ce schema te uiti tu? Din cate-mi aduc aminte, nu am cum sa caut acum, stropitorile se incalzesc cand apesi butonul de la dezaburire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa schema vad ca stropitorile incalzesc apa in momentul cand maneta de la stergator este actionata. Postul lui B 66 Six este un pic cam vechi, aici am gasit ceva legat de duze incalzite, ca sa nu fiu off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez schema pe care am vazut legarea stropitorilor (manualul Bentley).

Pe firul negru/gri se leaga la siguranta 8 (15A) care e legata la traseul X(are curent imediat ce contactul e pus); firul maro e legat la traseul 31 care este masa.

Eu aveam deja firele trase langa motorasul de stergator si nu stiam pt ce sunt. Cand am schimbat capota am vazut ca ies fire din stropitorile de parbriz si am cuplat mufele. Am pus ap. de masura si am vazut ca la mufe am 12V cand pun contactul (exact ca in schema).

BENTLEY_MANUAL_483.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am montat zilele astea instalatia pentru duzele incalzite

Pana la urma unde se leaga duzele? La dezaburire, la maneta stergator sau merg permanent.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un fir de la duze se leaga la firul negru/gri care vine la motorasul stergatoarelor si celalalt la masa. Ele dupa schema merg din momentul in care contactul este pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din schema de incalizire a stropitoarelor rezulta ca ele sint alimentate tot timpul dupa ce contactul este pus.

nu se arde rezistenta aceea?

vara la ce foloseste asta?

Ai gasit raspuns la intrebari :lol:. Si eu tot asa m-am gandit.

O sa caut sub capota poate am si eu deja trasa mufa si doar le leg. Indiferent cum or fi alimentate.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor, voi va intrebati unde se leaga, cum si cand merg si eu habar nu aveam ca exista asa ceva

:(

o sa ma uit si eu la mine ca am full electric, poate am si ee

multumesc ca mi-ati descuiat mintea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa rog pe cineva care are dezaburire la oglinzi si functioneaza corect sa-mi spuna si mie ce tensiune ajunge la oglinda (12 V sau alta?) si ce valoare are rezistenta oglinzii la rece. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am vrut sa-mi montez si eu duzele incalzite, dar am gasit o mufa acolo care nu se potrivea cu cea de la duze. Stie cineva de la ce e? :)

Pana la urma unde leg duzele, daca nu am mufa care trebuie preinstalata?

Haide ca sunt cativa dintre voi care au facut aceasta treaba. :)

Mersi

post-1353-1257061864_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!