Jump to content

Bucse Bascula


b-66-six
 Share

Postare recomandată

salut,

am si eu o mica problema. m-am apucat sa schimb cauciucurile de vara cu cele de iarna si cu ocazia asta am verificat si elementele de la roata. am schimbat un pivot, bieletele de la bara stabilizatoare. am cumparat si bucsele de bascula (cele metalice din spate). am scos basculele si am observat ca cele 2 bucse nu sint montate la fel. pe cauciucul lor se afla 2 sageti. sagetile sint pe partile pline cu cauciuc. bucsa nu este simetrica: cele 2 bucati de cauciuc plin cu sagetile desenate pe ele sint la fel, dar celelalte 2 parti sint diferite (sint ca 2 scobituri, una mai mare si una care parca ar fi formate din 2 scobituri mai mici.

cum ar trebui montate?

in manualul tehnic nu am gasit nici o specificatie. are importanta cum se monteaza?

alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate imaginea te va ajuta

merci mult. e exact ce imi trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sagetile fata -spate, obligatoriu, daca le asezi altfel se rup imediat bucsele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi-mi te rog niste preturi pentru ce ai schimbat tu, pivot, bucse.. etc. Vreau sa le verific si eu si sa imi fac o idee de cati bani imi trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa iti spun eu ca am schimbat acum 6 luni ( pret RON / buc )

bucsa punte spate 70 ( in 90% din cazuri este necesar sa se demonteze puntea pentru ca nu iese repartitorul ( manopera 180 ron )

bucsa mare de bascula 24

bucsa mica de bascula 15

flanse fata + rulment 60

flanse spate 30

placute frana fata 50 setul

bujii 62 (4 buc)

filtru aer 20

garnitu baie ulei + (curatat sorb pompa ulei) 20

cilindru frana spate 35

manopera TOTAL aprox. 175 E

Toate astea in 2 zile .

Hmm daca stau sa ma gandesc acum cred ca am cam exagerat cu schimbatul mai ales ca bani astia nu ii mai scot niciodata si daca mai adaug bani pe 4 schimburi de ulei in ultimul an si jumatate ( 500 ron ) .... si cand ma gandesc ca vreau sa o dau in primavara ... dar cand i se pune omului pata i se pune :D

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi-mi te rog niste preturi pentru ce ai schimbat tu, pivot, bucse.. etc. Vreau sa le verific si eu si sa imi fac o idee de cati bani imi trebuie.

pivot 30, cap de bara 25, bieleta directie 60, bucsa bascula (cea mare) 13, bucsa bascula (cea mica) 7,5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pivot 30, cap de bara 25, bieleta directie 60, bucsa bascula (cea mare) 13, bucsa bascula (cea mica) 7,5

La bucsa cea mare de la bascula, trebuie pusa cumva si o bucsa intermediara intre ea si surub (ax)? Bucsa despre care vorbesc

Modificat de Nik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am gasit asa ceva

La mine avea un fel de distantiere.

A.Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

salut trebuie sa schimb si eu bucsele la bascule pe fata, e greu de schimbat?  din ce am inteles se desfac cam greu suruburile de la ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut 

o intrebare scurta:cum vin pozitionate bucse bascula fata golf 3 cele mici tinand cont ca bucsiile are o fata cu 2 buline pe verticala 

la mine sunt puse cea din stanga cu bulinele interior iar cea din drepata la exterior 

vin am2 cu buline in fata sau in spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!