Jump to content

1.4 Fsi Pe Golf V


Ahile
 Share

Postare recomandată

Radio-CD-ul din oferta ,atat.Probabil ,masina fiind editia 2006 o mai fi umblat neamtul pe acolo sau fiind comfortline e altfel,nu stiu...Eu ce sa spun ,ca nici manualul nu mi-a venit inca si orbecai pe la butoane ,sa inteleg ce-i pe acolo.

<{POST_SNAPBACK}>

Da cred ca e vorba de editie .... A mea tot CL este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana termin eu rodajul postez de pe un forum francez cateva concluzii de la ei :

lejoey 

Post

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana termin eu rodajul postez de pe un forum francez cateva concluzii de la ei :

<{POST_SNAPBACK}>

si traducerea te rog :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
deci ,daca deschid capota,mesajul pe comp.de bord (cel de jos) este 'HOOD OPEN' iar pe vitezometru (ma rog in aria ceasului) apare si o pictograma cu o masinuta cu capota deschisa.Pe partea de sus a comp.e cealalta pictograma cu usile si una cu masinuta cu haionul deschis.

Functioneaza si cu portbagajul lasat deschis.'Rear Open' parca,nu mai stiu.

Am mai descoperit pictograme cu airbagul,ABS,una cu masina pe serpentine - cred ca ASR,un fel de parbriz cu stropi - probabil la rezervorul cu lichidul de parbriz.Nu radeti,cand voi avea manualul,va voi spune exact. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti nelamuriri, intrebari sau orice altceva legat de gama Volkswagen, am sa va raspund cu cea mai mare placere.

Si eu personal mi-am comandat aceeasi motorizare ca a voastra, 1.4 FSI / 90CP

Salutare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit cum sa scot consum de 9% in Bucuresti intre orele 7- 9 AM

TRAISCA LINIA DE TRAMVAI ! :beerchug:

Am facut un drum la mare saptamana trecuta. Masina ruleaza ireprosabil !!!

trage destul de bine peste 3500. consum: 6.8, AC, 5 adulti + bagaje

viteza:

- 100 km/h jumatate de drum (tempomat)

- restul 100 - 160 km/h

Modificat de Florynd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traiasca linia de tramvai ... si geamul deschis :beerchug:

La un moment dat la mine consumul ajunsese la 12,5% cu AC la 22grade si 37,5 grade afara , m-am enervat si restul zilei am mers fara => 8,7 %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facuti circa 1400 de km.Dupa un drum la Mamaia (circa 400 de km) mi-a luat 6.8% la dus (28 grade afara,23 grade AC) si 7.2% la intors (30 grade afara,20 grade AC).Benzina - doar Petrom Top 99+.La circa 4000 de ture si 140-150 km/h,masina sta asezata foarte bine pe sosea,trage ok,zgomotul e o proportie normala intre vant,roti pe asfalt si motor,dar nimic deranjant si nu trepideaza nimic - te simti in singuranta.Mai mult nu am fortat,ca zic totusi ca sunt in rodaj.Dar tare sunt curios cum e la 5200 de ture.Pentru depasiri sigure si lungi e bine sa retrogradezi ,caci urca foarte repede in ture.In rest totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare: ce ulei de motor avem ??? (a ciupit umpic si vreu sa completez, masina are 5000)

Modificat de Florynd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant lucrul asta,ca si eu eram convins de CASTROL txt 5w-40,ma gandeam sa iau un bidon,dar intreband iar la dealer acesta mi-a zis ca uleiul e ARAL din fabrica si pot sa cumpar de la ei.A zis ca e totusi un ulei de rodaj,chiar daca primul schimb e la 15 mii si e posibil sa necesite completare,functie de cum 'alergi' motorul.La 1400 km,n-am avut inca curiozitatea sa verific joja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e motivatia ?Ca totusi daca in primii 15000 de km masina are un ulei de rodaj (ceva mai subtire banuiesc),nu ar trebui completat tot cu acelasi tip pana la primul schimb? Daca amestec acum CASTROL RS cu ARAL-ul respectiv nu e vreo problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am amestecat cu Castrol Softtec 5w40 la recomandarea Porsche Romania si adevarul ca nu mi s-a parut nimic in neregula... Acum rulez tot cu Castrol Softtec 5w40 care mi-a fost pus la revizie si merge ca inainte. Dupa parerea mea nu e nici o problema.

Si eu eram cam ofticat de consumul masinii atunci cind aveam AC-ul on si afara era foarte cald. Scoteam in jur de 11-11,5. Insa daca lui gorrocs care e pe motorina ii lua 12,5... atunci inseamna ca totul e in regula. Fara AC imi ia in jur de 9 in oras.

Tot legat de consum, am fost la mare si am consumat la dus cu 4 persoane, bagajul aferent si AC on tot timpul 7,7%. Si nu am sarit de 140 km/h pe autostrada! Destul de mult. La intoarcere, in aceasi configuratie mi-a luat mai putin, 7,3% mergind tot cam cu 140 pe autostrada.

Pentru depasiri mai strinse eu folosesc turatii foarte ridicate gen 5000-5500 de ture in treapta a 3-ia de obicei. Mai ales daca am masina plina si AC-ul mai suge din putere. Se duce ca lumea masina pina la 5800 de ture. Nu se plafoneaza cum fac unele, trage continuu si intr-adevar urca extrem de rapid in ture. Asta imi place la ea, ca nu se plafoneaza deloc si trage pina la zona rosie foarte misto.

Ma bucur sa vad ca avem si un consilier vinzari de la VW printre noi! Asta spune ceva despre masinuta noastra.

Chiuchi, ce te-a facut sa alegi tocmai modelul si motorizarea asta? De ce nu 1.6 102 ch sau 1.4 75ch? Presupun ca si tu ca toti fericitii consilieri ai forjat cam tot ce ti-a cazut in mina pe acolo si ai ales in cunostinta de cauza? Ce te-a facut sa alegi motorizarea asta?

Modificat de Ahile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ahile in primul rand cum deja stiti cu toti tehnologia FSI vine cu putere mai mare si consum mai scazut. Am ales 1.4 si din motive financiare, sincer as fi mers pe 1.6 sau de ce nu pe un GTI? Cu toate astea mi s-a parut cel mai bun raport pret/calitate (ma refer la motorizare) din gama Golf. Da, intr-adevar am mers cu toate si sincer si mie imi place acel sunet de FSI. Un alt aspect in alegerea modelului il reprezinta si faptul ca trebuie sa combin o masina sport pe care eu inca le iubesc la nebunie cu o masina de familie (de asa e cand ai nevasta :P. Eu sincer as fi luat pe 2 usi, dar de... zice nevastamea ca nu sta ea "s-o dispere toata lumea cu scaunul", asa ca am ales varianta 4 usi. Oricum, in momentul cand o sa-mi vina o sa vorbesc cu colegii din service sa vedem cam pana unde putem duce motorul din chip tuning fara insa al omori, deoarece am de gand sa tin ceva vreme aceasta masina. Diferenta dintre 1.4 FSI si 1.6 FSI, este de 1578 EURO pret CIP si am preferat sa mai adaug niste optionale de acesti bani. In afara de ce are standard modelul Comfortline, am ales culoarea Z4Z4 (black magic pearlefect), cu tapiterie velur antracit, iar ca optionale am adaugat cam asa:

cotiera, alarma anifurt PLUS, climatronic, depozitare, ESP, fara inscriptionare model si cilindree, indicator presiune pneuri, radio cd-player RCD 300 cu 10 incinte, pachetul volan piele 3 spite si... sa nu va ofticati prea tare ca acest optional a aparut mai tarziu (in listele de august) - ornamente cromate (grila si bandourile cromate) :P

Acum sa va spun cam cum o sa arate masina in viitor, careia vreau sa-i fac si un mic tuning

- pedale aluminiu, schimbator aluminiu combinatie cu piele, frana de mana aluminiu combinatie cu piele, rama aluminiu, ornamente praguri aluminiu, covorase (toate din gama ISOTTA).

- rotzi 17" wolfrace - modelul Matrix (www.wolfrace.co.uk).

- urmeaza sa vorbesc cu cei de la PILOT - Pitesti sa-i fac sistemul de evacuare (teava inox si finala) de unde o sa scot un sunet mai frumusel :D, apoi sa ma orientez catre un kit (praguri, spoilere, eleron, pleoape, triple), dar sa mai strangem si la pusculita :D

In mare cam asa va arata my car... sper sa-mi vina cam intr-o luna jumate.

In concluzie, 1.4 FSI mi s-a parut, revin, ceva foarte bun raport pret/calitate. Intr-adevar diferentele dintre 1.4 75CP si 1.4 FSI se vad clar... (sunt dezamagit total de 1.4 75 CP) dar asta este... fiecare isi cumpara o masina care sa-i satisfaca propriile nevoi.

Daca mai aveti ceva intrebari, le astept.

Va salut si va doresc o zi cat mai buna!

PS: O sa apara GOLF R32 (250CP)... sa nu va suiti in el ca n-o sa mai doritzi nimic altceva de la viatza :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am completat cam 150 grame ulei Castrol SLX LongTec (75 ron) 0W30 (VW 502 00) la recomandarea celor de la PB ..... masina are 5500 km. Exista si o varianta mai ieftina ... da nu e cazu .... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. In curand (1.5luni :) ) trebuie sa soseasca golfu meu 5.. si sunt curios de unele chestii...

In primul rand la test drive ( la 2 dealeri ) nu au decat 105cp tdi.. care .. sincer.. nu m-a impresionat absolut deloc. Mi se pare EXTREM de zgomotos, aici compar cu un passat 1.9tdi pd 130cp si cu o bora 90cp tdi, si per ansamblu putin sub asteptari ( la finisaje). E drept ca erau trendline.. si poate ca asta m-a pacalit putin... in showroom la PoRo aveau un sportline care imi placea cum arata... si din ce am inteles confortline (ceea ce eu am vrut) e aproape de sportline.. insa nu chiar. ( nu stiu exact ce inseamna asta.. insa repet... cam dezamagit de trendline.. mai ales ca un focus 2 mi s-a parut ceva mai decent).

Motorul 1.4fsi cum vi se pare pe mashina? ( urasc motorul zgomotos.. si vibratziile de la diesel). Mashina per ansamblu e antifonata ok? ( la tdi ala nu auzeai nimic altceva in afara de motor)

Suspensia am inteles ca nu e moale.. ceea ce e bine.. insa e zgomotoasa? Se aude? (la test drive normal ca nu am putut sa merg pe drumuri... edificatoare..) In ultimul timp am observat ca se prefera o suspensie mai tare...

Greierasi aveti? Daca da unde.. cat de "pronuntzatzi" si la cat timp au aparut/unde au aparut (haion, usi?)

Sonorizarea audio (cd 300) e ok?

Cam astea sunt intrebarile care ma "sacaie" acum.. cand mai e sunt cam 2 luni pana la vrummmmmmmmm

PS. am vazut ca unele din intrebari mai sunt raspunse in alte threaduri.. insa m-am gandit la ceva "unit" doar despre zgomot/muzica.

total offtopic.. sper sa nu imi para rau ca nu am ales focus 2 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4FSI-ul foloseste o rampa comuna pentru injectia directa a benzinei, asemeni multor motoare diesel. De aici vine un sunet specific la relanti care aduce un pic cu cel diesel, insa e diferit, mult mai putin pronuntat si mult mai putin accentuat. Dupa ce s-a incalzit motorul n-o sa mai auzi mare lucru de la motor. Iar daca il talpuiesti scoate un sunet addictive, superb, sportiv. De multe ori ii dau talpa doar ca sa aud motorul. Suna demential si asta e unul din chestiile misto la FSI.

Pe autostrada risti sa-ti propui sa mergi cu 120 km/h sa zicem si dupa 5 minute de uitat pe geam sa vezi ca ai 160 km/h. Nu simti nici o diferenta la vitezele astea in privinta zgomotului si a vibratiilor.

In privinta vibratiilor le poti simti cu o singura conditie: sa fi la relanti si sa fii extrem de atent. Atunci o sa poti depista o usoara vibratie.

A, vezi sa nu te sperii cind o sa iei masina. Motorul e rece si o sa-si traga socul in mod automat. Atunci e mai zgomotoasa decit oricind, mai ales daca esti in afara masinii! Insa dupa aia, fara soc si de la volan totul e OK.

Greierasii mei dragi au aparut dupa 1 an de folosinta si ma cam inconjoara din toate partile. E bine totusi ca nu se manifesta decit pe drumuri naspa. Daca soseaua e Ok stau cuminti.

Sonorizarea mi se pare Ok. Nici extrem de buna, nici slaba. E decenta, se aude bine si clar insa cam asta e tot.

Daca nu ai mers cu un FSI pina acum si nu sti cum suna o sa ai o surpriza placuta zic eu: motorul suna foarte bine, nervos, te impinge sa-l calci pina la dementa.

Modificat de Ahile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK . Mersi de raspuns. Sincer ma cam ingrijora acel sunet pronuntzat al motorului in mashina.. daca tu spui ca e ok.. te cred ;)

Greierasii se aud doar pe drumuri f nasoale ( like .. piatra cubica ) sau in orice gropitza dai? ;) Sunt curios daca ushile sau haionu` se aud dupa un timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greierii se aud doar pe piatra cubica sau de riu. Pe drum ok nu zic nici pis. Foarte rar, daca e o isiruire de gropi in asfalt se mai aud, insa in rest nu.

In tot cazul n-am auzit prea multa lume sa se plinga de asta. Poate tu n-o sa ai problemele astea.

Usile sau hayonul n-o sa le auzi niciodata in nici un fel. Nu e SuperNova, stai linistit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am 2 saptamani si ceva de cand am luat-o, 2200 de KM si ce va pot spune il negatura cu 1.4 FSI-ul meu... In primul rand (asta poate ca tot frecam masinile astea p-aici prin showroom mai puternice) am avut asa o mica dezamagire cand am bagat piciorul in ea... oricum e putin diferita de 1.4i, e si noua si nerodata si sunt convins ca ma voi obisnuii cu ea... sa nu uitam ca totusi e 1.4. In rest, masina merge excelent, sunetul la peste 3000 3000 si ceva de ture e destul de placut, de asezat in curbe nu va mai spun ce frumos se aseaza si cu ESP-ul... si credeti-ma ca am testat-o in adevaratu' sens al cuvantului in curbe :(... In final sunt incantat si incepe sa-mi fie de la o zi la alta mai draga masina... Oricum astept sa depasesc mai repede pragul de 4500-5000 de km cand s-ar spune ca e momentul in care ar trebuii sa se stabilizeze consumul si toate cele... Cu toate astea trebuia sa am si o problema cu el... Cand plec dimineatza, compu' de bord e mort... nimic pe display... e clar ca e de la frig ca dupa 6-7 minute isi revine... au luat-o baietii de la service la puricat si au tot curastzat contacte dar degeaba... chiar astazi le-am zis sa mai ia o data la mana toate contactele si daca nu se rezolva sa comand ceasurile si sa schimb tot, cu toate ca as fii preferat sa fie vreun contact :P

Cam asta e... sper sa fiu in continuare multumit de ea si oricum tot pe Golf as merge daca ar fi sa aleg din nou... poate totusi un R32... daca aveti ocazia duceti-va pe la dealerul vostru macar o cheie sa-i dati ca s-a terminat tot :P

PS: Apropo... stiati ca motorizarea de 90 CP / 1.4 FSI a iesit din productie? 1.4 a ramas doar clasicul de 75CP.

Va salut si toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa ramana cel de 75 cp si fsi-ul sa il scoata...argumenteaza,te rog ca ai sa creezi discutii intregi pe tema asta...

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce sa va argumentez? Ne-au venit comunicatele de la Porsche Bucuresti si listele noi de preturi. Motorizarile de 1.4 au ramas doar cele de 1.4 / 75 CP. FSI doar 1.6 si 2.0. Din zvonuri se aude ca aveau vanzari prea mari la 1.4 FSI in comparatie cu 1.6 FSI, asadar au scos motorizarea asta de 1.4 FSI / 90 CP si au facut realiniere de pret la toata gama. Cum pana acum modelul de baza Golf 5 si anume Trendline 1.4 / 75 CP era 11.609 CIP / 13.927 DDP, acum este 10.999 CIP / 13196 DDP.

Mai mult de atat n-am ce argumente sa va dau. Intrebati-l pe neamt de ce a renuntat la motorizarile de 90 CP atat pe benzina cat si pe motorina! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca Ciuchi are dreptate... vedeti noul fisier 44.pdf de pe VW.ro :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa fi fost luati pe nepregatite . La inceput se facea reclama puternica la 1.6FSI (inclusiv primele masini de drivetest erau cu motorul asta) . Dar cand au inceput vanzarile surpriza ...lumea prefera 1.4fsi mai dotat in locul lui 1.6fsi. Poate chiar vor sa incurajeze vanzarile de polo cu acest motor .

Incurcate sunt caile marketingului oricum :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi dilema am avut-o si eu la achizitie : 1.4 fsi CL accesorizat sau 1.6 fsi trendline si acum ma bucur de alegerea facuta.Cu 1.6 fsi ma alegeam probabil cu un consum mai ridicat si un confort diminuat.La cat voi merge eu pe autostrazile din Europa ,e clar ca nu aveam ce face cu 115 hp fata de cei 90 actuali si ultrasuficienti in Ro.In situatia actuala de oferta probabil ca destui potentiali clienti de Golf se vor indrepta spre Focus Sedan (eu asta as face) :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!