Jump to content

Cutia de viteze - Probleme


bogdancmb
 Share

Postare recomandată

Aceasi problema am avut-o cu un golf 5.Si culmea era o folie(tabla de aluminiu presupun)care proteja tija aia care iese de la motor spre cutie(sper sa nu spun prostii in descriere) lovea in folia respectiva care era indoita(fara sa fi atins masina pe dedesubt).Asta se intampla mai ales in marsarier si la mersul cu a1-a si a-2-a.Acum nush daca ai aceeasi prroblema..incerc sa te ajut verifica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am zis eu k explicatia nu ea sa de concludenta....pe sub masina este o folie de aluminiu care este pentru protectie(termica cred).Uita-te sub masina in dreptul cutiei de viteze si vezi ce e acolo.Exista o tija cu burduf(seamana cu o planetara care se misca cand actionezi schimbatorul.La mine aceea tija lovea in folia respectiva care e pe caroserie....nush cum altfel sa iti mai explic si nu garantez k ai aceeasi problema :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi "problema" dar am inteles ca nu trebuie sa iti faci griji. Vezi ca este pe undeva pe forum un subiect despre cum se regleaza schimbatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglarea timoneriei se face cand simti ca agata cand bagi uneori in viteza. Nu are legatura cu nici un tronc. Eu unul m-as duce sa verific la un service daca cumva e o problema. Nu mi se pare normal sa troncane sub masina. Pare sa vina de la cutie. nu stiu dar as verifica Leo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

mi-am cumparat o bora recent, si am observat ca in mers pe autobanda cand schimb vitezele trepideaza cum ar fi ceva de la(zic eu) un tampon de sustinere al cutiei sau asa ceva nu ma pricep prea bine la asta.

poate cineva sa-mi explice sau, sa intamplat cuiva la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, in primul rand sa stapanesti sanatos masina :lol:

vezi ca s-a mai discutat pe aici despre problema asta, cauta, cauta...oricum, nu te speria este foarte posibil sa fie nevoie doar de reglarea mecanismului (parghiilor) de comanda.

Verifica si nivelul uleiului din cutie, daca e vechi schimba-l.

Trepidatiile apar doar la viteze mari si intr-o anume treapta de viteza?, sau sunt permanente?

Am patit si eu asa si s-a rezolvat dupa operatiunea de mai sus, plus ca la mine si agata intr-a 1.

bafta!

Modificat de LaurentiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine vibreaza peste masuna in a 4-a...sa fie tot de la parghii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un reglaj de timonerie (parghiile de la CV la schimbator), vei rezolva problema (la mine s-a rezolvat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Deci, cumparat 2 litri de SAE 75W90 Aral si vreau sa-l schimb. Daca aveti un DIY sau imi puteti da si mie ceva explicatii as fi recunoscator. O poza cu busonul de golire sau ceva de genu. Posed prieten cu garaj si canal, scule. Ce mai am nevoie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut dupa ce dati scutul jos vedeti ca dopul de golire se afla pe grup unde sint satelitii este un surub cu imbus de 19 iar cel de umplere se afla pe fata cu acelasi surub imbus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult. Cred ca e de ajuns. Oricum orice alte informatii sunt binevenite. :) Tu ai folosit pompa? Banuiesc ca e nevoie de vreo improvizatie ceva ca sa bagi uleiul acolo daca n-ai pompa.

Sigur e de 19 ? M-am uitat in trusa, cel mai mare e de 12 :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

john_doe252

mare grija la acel "dop de golire" -> mi-a aratat mecanicul special care este.. din ce am vazut e imbus.... mecanicul mi-a mai aratat un "surub" pe care se pare ca necunoscatorii l-au desfacut crezand ca este dopul pt. ulei.. si au fost obligati sa dea jos cutia - cel putin asa mi-a zis mecanicul...

in concluzie: aveti mare grija ce desfaceti cand incercati sa schimbati uleiul la cutie...

toate cele bune...

Modificat de john_doe252
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am folosit pompa eu am bagat castrol tafx si are bidonul un dop special si poti baga cu bidonul singurul incovenient este ca trebuie desfacute doua suruburi de la o conducta cred ca de la servo ca sa introduci bidonul in spatiul creat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Improvizam ceva ca sa nu trebuiasca data jos conducta.

@john doe252. Tu n-ai vreun DIY, n-are nimeni nici macar o poza cu cele doua busoane ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

john_doe252

:Inginerul...

Din pacate n-am nici un DIY.. pot sa te ajut doar la modul urmator... La masina mea Golf 4 motor benzina 1.4 16v 2002 dedesubtul masinii cum te uiti spre fata... surubul ce NU trebuie desfacut este mai in stanga ("inspre" roata)..... dopul de ulei la cutie este ceva mai spre axul central al masinii.... eu l-am vazut acum 3 zile cand am schimbat ceva la masina... sper ca am retinut corect pozitionarea lor...

nu stiu altfel cum te pot ajuta... eu doar am postat sa va avertizez de ceea ce am aflat si eu de la mecanic... pt. ca mi-a zis ca au venit destui cu masina dupa ce facusera boacana.. cel mai bine daca nu stiti sigur mergeti la cineva priceput... ca nu cred sa fie scumpa o astfel de schimbare de ulei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog pe cineva care are manual de reparatii sa sa copieze sectiunea aferenta schimbului de ulei la CV si sa o posteze aici daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imbusul este de 17 daca nu aveti merge prezonul de roata si o cheie fixa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Problema la schimbare in treapta unu este identica ca la GOLF 2.Cind nu vrea sa intre mai calci o data ambreiajul, chiar mai adinc. :)

Pentru schimbare ulei treaba e simpla e precum uleiul din tigaie cu care faci cartofi prajiti.Dupa o vreme nu mai e bun, iar daca completezi ce faci?

Este exact aceeasi problema ca si la sistemul de frinare degeaba completezi.

Modificat de cristianionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am inteles cui se adreseaza raspunsul lui cristianionut, nu pare a avea legatura cu ultimele post-uri.

Am fost azi de dimineata, evident ca a trebui sa cumparam un inbus de 17 pana la urma. Initial am incercat sa facem unul dintr-un cap de surub sudat in capul unei tije, evident ca ne-am cam chinuit degeaba, s-a indoit tija si busonul tot nu s-a desfacut. Cu inbusul cumparat am reusi sa desfacem cele doua busoane, am reusit si am schimbat uleiul, doar ca n-au intrat inapoi 2L. Au intrat cam 1,6L. Intrucat n-am masurat ce-am scos, n-am nici de unde sa stiu cat trebuia sa intre inapoi :icon_thumright: Asadar, ma adresez celor ce l-au schimbat. Cat ulei v-a intrat, sau cat trebuia sa intre ?

Inutil sa mai spun cat de frumos intra acum in viteze si cat de lin. Se simte diferenta clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa si tu niste poze la busoane. Poate te apuci sa faci un mic DIY.

Cheers

EDIT: sau nu mai ai chef sa o mai ridici iar pe rampe :icon_cool:?

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de chef, colegul meu sta intr-un cartier de case mai la marginea brasovului si e cam maricica distanta pana la el, dar o sa trebuiasca sa ma mai duc sa schimb niste racorduri si coliere pe la intercooler ca-mi scapa ulei pe acolo si o sa fac cate o poza cu ambele busoane. Ce pot sa-ti spun este ca este sigur un inbus de 17, ambele busoane sunt identice si sunt in zona unui capac prins cu 2 suruburi cu sigla vw. Dupa ce-am dat drumul la uleiul vechi am ridicat-o pe sa curga tot de pe acolo. Ajuta. Asta daca te grabesti. Daca nu te grabesti o sa fac niste poze si eventual un DIY. Ar fi util un astfel de topic cu DIY facute de noi :icon_cool: Mai am de facut unul despre mansul de schimbator :rolleyes: Deocamdata n-am timp el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Se pare ca am intrat si eu in rindul celor cu probleme la cutie, sau ambreiaj, sau ce o fi. Cu alte cuvinte ieri fiind la tara, nu am de lucru si fiind vreme frumoasa ma apuc si spal motorul, dar asa consistent, peste tot. La plecare spre casa observ la un moment dat in timp ce bagam a IIIa se tureaza puternic motorul si am constatat ca nu intrase in viteza. Trec cu vederea si imi zic ca mi s-a parut.., dar nu dupa mult timp constat ca la a IIIa si a Va maneta schimbatorului mi se agata undeva pe la jumatatea cursei. Azi ma trezesc de dimineata si dau cu WD40 toata timoneria , cabluri parghii. Totusi la drum mi-a mai facut figuri, chiar la viteza si in special in viteza a IIIa. Masina are 150000. Sa se fi dus placa de presiune, discul de ambreiaj? Nu vibreaza si nu fluiera. Ca sa bag in viteza trebuie sa calc din nou ambreiajul. Mi-a mai facut citeva figuri si inainte dar doar la marsarier, dar nu am dat importanta. Cam ce ar trebui sa fac?

Eu m-am gandit la urmatoarele masuri, in urmatoarea ordine:

1. inlocuire ulei cutie

2. reglaj timonerie

3. verificare tampoane motor (cel de la cutie, respectiv acea bieleta anticuplu schimbind-o saptamina trecuta)

4. verificare ambreiaj - daca se poate?

Ce ulei de cutie sa folosesc? Care este costul inlocuirii kitului ambreiaj, disc+placa+rulment?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Se pare ca am intrat si eu in rindul celor cu probleme la cutie, sau ambreiaj, sau ce o fi. Cu alte cuvinte ieri fiind la tara, nu am de lucru si fiind vreme frumoasa ma apuc si spal motorul, dar asa consistent, peste tot. La plecare spre casa observ la un moment dat in timp ce bagam a IIIa se tureaza puternic motorul si am constatat ca nu intrase in viteza. Trec cu vederea si imi zic ca mi s-a parut.., dar nu dupa mult timp constat ca la a IIIa si a Va maneta schimbatorului mi se agata undeva pe la jumatatea cursei. Azi ma trezesc de dimineata si dau cu WD40 toata timoneria , cabluri parghii. Totusi la drum mi-a mai facut figuri, chiar la viteza si in special in viteza a IIIa. Masina are 150000. Sa se fi dus placa de presiune, discul de ambreiaj? Nu vibreaza si nu fluiera. Ca sa bag in viteza trebuie sa calc din nou ambreiajul. Mi-a mai facut citeva figuri si inainte dar doar la marsarier, dar nu am dat importanta. Cam ce ar trebui sa fac?

Eu m-am gandit la urmatoarele masuri, in urmatoarea ordine:

1. inlocuire ulei cutie

2. reglaj timonerie

3. verificare tampoane motor (cel de la cutie, respectiv acea bieleta anticuplu schimbind-o saptamina trecuta)

4. verificare ambreiaj - daca se poate?

Ce ulei de cutie sa folosesc? Care este costul inlocuirii kitului ambreiaj, disc+placa+rulment?

Multumesc.

Problema ta se poate rezolva doar din aierisirea ambreiajului. Atentie, lichidul se schimba la 2 ani. Uleiul din cutie trebuie sa fie la nivel, verifica-l si daca mai e nevoie completeaza. Acesta nu se arde sau altceva, ca cel din motor.

In rest multa bafta, spune-ne ce-ai facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se manifesta foarte rar aceasta problema, si doar la marsarier si treapta 1. Numai ca mi s-a mai intamplat sa nu pot baga in viteza(treapta 1) chiar si cu motorul oprit. Are vreo legatura faptul ca motorul e oprit?

Am avut intr-un timp un zgomot ciudat venind de la motor.. un fel de zornait si scartzait metalic cand bagam in marsarier si tineam ambreiajul cam pe la jumatea cursei. si se mai auzea in anumite situatii pe franare cand ma opream (cu ambreiajul calcat la fund). Am fost atunci pe la 3 mecanici care mi-au recomandat sa imi schimb tamponul de la cutie(nu erau probleme cu ambreiajul pentru ca tinea foarte bine, nu patina). Intre timp am mai mers cu masina si a inceput parca sa se agraveze problema. In sensul ca se mai auzea si un scartzait ca de cauciuc. Si ma gandeam ca s-o fi distrus tamponul de tot, stiind ca e din cauciuc :angry:. Insa un mecanic imi zice sa schimb bucsele de la bara de torsiune, ceea ce am si facut si nu se mai aude absolut nimic acum. Oare ce s-o fi intamplat cu tamponul de la cutie? :angry: Ar putea sa fie o cauza pentru problema care se discuta aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Se pare ca am intrat si eu in rindul celor cu probleme la cutie, sau ambreiaj, sau ce o fi. Cu alte cuvinte ieri fiind la tara, nu am de lucru si fiind vreme frumoasa ma apuc si spal motorul, dar asa consistent, peste tot. La plecare spre casa observ la un moment dat in timp ce bagam a IIIa se tureaza puternic motorul si am constatat ca nu intrase in viteza. Trec cu vederea si imi zic ca mi s-a parut.., dar nu dupa mult timp constat ca la a IIIa si a Va maneta schimbatorului mi se agata undeva pe la jumatatea cursei. Azi ma trezesc de dimineata si dau cu WD40 toata timoneria , cabluri parghii. Totusi la drum mi-a mai facut figuri, chiar la viteza si in special in viteza a IIIa. Masina are 150000. Sa se fi dus placa de presiune, discul de ambreiaj? Nu vibreaza si nu fluiera. Ca sa bag in viteza trebuie sa calc din nou ambreiajul. Mi-a mai facut citeva figuri si inainte dar doar la marsarier, dar nu am dat importanta. Cam ce ar trebui sa fac?

Eu m-am gandit la urmatoarele masuri, in urmatoarea ordine:

1. inlocuire ulei cutie

2. reglaj timonerie

3. verificare tampoane motor (cel de la cutie, respectiv acea bieleta anticuplu schimbind-o saptamina trecuta)

4. verificare ambreiaj - daca se poate?

Ce ulei de cutie sa folosesc? Care este costul inlocuirii kitului ambreiaj, disc+placa+rulment?

Multumesc.

eu am pus Aral EP Synth 75W90 norma GL4 si e OK

kit ambreiaj - iti recomand LUK sau Sachs, preturi vezi la volksman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!