Jump to content

Filtru Polen


LoneWolf
 Share

Postare recomandată

Am intrat pe elitecat.cz si am vazut ca sunt mai multe tipuri si diferente mari de pret: bosch, corteco, mann, cu filtru de carbon activ care "ionizeaza" aerul etc.

Exista vreo recomandare? Sau e bun si cel mai ieftin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    10

  • cristi III

    8

  • LoneWolf

    7

  • Brighidau

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cel cu carbon parca filtra mai bine, nu se simteau gazele de esapament asa rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, l-am inlocuit cu unul cu carbon activ (Alco MS-6109C), foarte bun, aerul e fresh acum si nu mai se simt mirosurile de afara. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mi-am luat filtru nou sa il inlocuiesc dar pe masina am filtrul original din 91..... care e de forma rotunda.. in fine juma de rotund. cu ce rama prind filtrul nou? si se potriveste rama dreptunghiulara in cutia de la filtrul semirotund??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il scoti de tot pe cel rotund si il introduci pe cel dreptunghiular, o sa se potriveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da s-a potrivit dar nu are rama care vine peste.. aia imi trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am incercat si eu sa schimb filtrul de polen ... dar la toate magazinele imi dadeau unul dreptunghiular dar eu am nevoie de ceva mai rotunjit exact cum arata in linkul ( http://faculty.ccp.edu/faculty/dreed/Campi...ntray/index.htm ) dat de paul ral mai sus.

Ma poate ajuta cineva unde pot gasi asa ceva ? mentionez ca nu il am deloc, ci doar acea sita de plastic .. exact cum arata la un moment dat in acel link.

Modificat de BogdanBlaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut unul rotunjit, plin de frunze si alte magarii. Nu am gasit unul la fel, l-am scos cu rama respectiva cu tot si l-am inlocit c unl dreptunghilar, fara rama insa. N-am probleme :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ralea poate faci niste poze sa vad si eu cum ai pus acolo ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la golfu meu din 92 aam nu am filtru:( nici loc pentru filtru....am doar o gaura si o plasa deasupra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am schimat si eu filtrul recent . arata jalnic :|

post-10002-1245240348_thumb.jpg

post-10002-1245240371_thumb.jpg

post-10002-1245240409_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu aveam habar de filtrul asta asa ca dupa ce am citit topicul am verificat pe masina. A fost imbacsit si rupt ...asa ca pana cumpar unul nou am imprumutat o pereche de strampeni de la prietena ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golfu meu din 92 aam nu am filtru:( nici loc pentru filtru....am doar o gaura si o plasa deasupra

sigur a avut..da nu a mai pus nimeni...cumpara unul,nu e scump,si pune.din cate stiu eu toate au...si eu tot tip AAM...si am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu filtru la citirea acestui topic. la mine era o a doua civilizatie acolo :Driver: :) plin de frunze plus filtru care avea stanta pe el anu fabricatie 95. era cu nu stiu ce particule. unul identic este undeva la 130 de ron dar a am preferat un filtru simplu al 30 ron. altfel ventileaza iar calitatea aerului e mult mai buna. recoman cu increderea maxim 30 de minute de curatenie si 30 de ron ptr o dezaburire eficienta si miros placut chiar merita. spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. eu am o probl. m-am incurcat la bolturile astea marcate cu 1A pe desen; nu s desfileteaza cu surubelnita si nu vreau sa trag d ele pana nu stiu sigur ca nu s rup. c ma sfatuiti?

post-48993-1245490709_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea is ca niste dibluri,din cate am observat eu. Desfiletezi cat merge si apoi tragi usurel de ele si ies afara. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Genu - desfiletezi tragand in sus in acelasi timp.

Draco-f.tare rezolvarea cu strampii,macar sa fie de firma ! -_-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am schimbat din greseala , ca mi s-a ars motorasul de la stergatoare , si a trebuit sa scot tot de acolo ..... e complicat ,dar cu grija si atentie , merge bine montatul si demontatul ....:ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea is ca niste dibluri,din cate am observat eu. Desfiletezi cat merge si apoi tragi usurel de ele si ies afara. bafta

confirm si eu ;) pe pagina a 2-a sus este un link la paul_ral , si eu am facut la fel ca in link si nu a fost problema ;) stergatoarele o sa iasa cam greu... inca ceva daca ai demontat oricum defelectorul de apa poti sa vopsesti cu negru mat, merita ;) bafta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

va dau o ideie va spun cum il schimb eu 1 data pe an scot chederu da la plasticul de deasupra filtrului de polen il ridic 7 centimetri bag mana desfac clipsurile si scot filtru apoi curat cu o carpa si aspiratoru locul si garnitura apoi introduc filtru inchid clipsurile si gata in 10 minute fara sa desfac nimic succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema legata cred de acest topic: Am schimbat filtrul dar cand dau drumul la caldura, vine un miros cam urat, ca de fire sau ceva ars.... cum pot ajunge la componenta care incalzeste aerul? Se poate introduce un gaz sau sa dau cu un spray care sa curete instalatia de ventilare? Masina nu are AC sau Clima, este "simpla". :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca miroase a hoit e posibil sa ai caloriferul spart si miroase din cauza antigelului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni nu va mai chinuiti sa scoateti defiletand toate suruburile alea care oricum se rup.se poate scoate si daca tragi chederu afara si ridici plasticu ala negru in sus.(trebuie putin fortat)eu asa l-am curatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru scos/reintrodus filtrul, fara alte operatii pretentioase de curatenie pe acolo, se poate si fara a umbla la suruburi. Eu doar asa schimb filtrul si vad ca pana acum nu a patit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca miroase a hoit e posibil sa ai caloriferul spart si miroase din cauza antigelului...

Asta banuiesc si eu, dar cum ajung la acelcalorifer de incalzire a aerului ? trebuie sa esxiste o metoda fara sa dau jos tot bordul!!! Daca se poate sa ma ajutati cu informatii sau schime de schimbare a radiatorului! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!