Jump to content

Reglaje Gresite Sau E Normal?


eur
 Share

Postare recomandată

Problema e urmatoarea:

se da masina din semnatura, (90 cp agr, 140k km); la viteza mare, (peste 110 in a 5a), mai ales cand e incarcata, se observa urmatoarea anomalie:

daca o accelerez la blana, motorul urca in ture, constant, consumul afisat 11,6 l/100; daca in momentul respectiv reduc putin accelerarea (consum afisat 8-9 l/100) , "isi ia vant", se infige mult mai bine, ulterior daca o duc iar la wot dar progresiv, se pastreaza nervul initial dat de reducere. de asemeni, daca la momentul respectiv in loc sa reduc ii tai gazul de tot, initial are o tendinta de accelerare, timp de 1-2 sec.

De aceea intreb:

E normal sau am amestecul prea bogat la wot? Sau e alta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal parea mea si a mea facea la fel dar a ta e agr cu turbo cu geometrie fixa

decieu zic sa nu iti faci griji

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu cred ca e normal daca zici ca accelerezi brusc. daca accelerezi progresiv nu ti se pare ca trage altfel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de a da wot brusc, o urc progresiv in ture, si cand ajung pe la 3300 - 3500, daca reduc putin, se revigoreaza subit, senzatia e ca in loc sa intre usor in franare, se infige mai bine; daca urmez cu acceleratorul uusurel tendinta, ii dau un nou nerv si se duce intins pana pe la 3800 ture; daca nu-i fac manevra descrisa, pe la 3500 are tendinta sa se plafoneze, urca in continuare f greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Ciudatenia" asta apare si la benzinare aspirate, eu observind de f. multe ori efectul asta care este mai pregnant la urcarea in panta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acest fenomen l-am observat si eu la o vechitura de renault 9 din '85, diesel. adica daca ii "dadeam prea mult sa pape, parca nu reusea sa inghita pe cum ii dadeam eu" :D . daca ridicam f. putin piciorul de pe acceleratie, parca tragea mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!