Jump to content

Vopsire Ace Ceasuri Bord


FANEX
 Share

Postare recomandată

salutare sie u am avut la fel ace transparente. dar pe spate erau galbene si aveam nevoie rosu. uite ce recomand eu: cumperi hartie abraziva ff fina, dai jos vopseaua de pe ac si cu un marker pe baza de vopsea se gasesc la magazinele de constructii trasezi pe spate culoarea pe care o doresti sau cumperi un spray de culoarea de care ai nevoie si vopsesti pe spate dar in prealabil lipesti si ceva scoci de hartie sau band a de izolat pe lateral sa nu se murdareasca. sprer sa itzi fiu de folos cu ideea. spor la treaba :)

iar ca vopsea albastra. vezi ca este albastru sideral e un pic metalizata. asa am facut la cineva si arata bine si se propaga la fel de bine ca inainte. numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ... baieti si fete :D unde as putea gasi un "tipar", "sablon" dupa care sa tai ceasuri noi pt bord la golful meu 3? ideea e ca as vrea sa imi fac niste autocolante fluorescente in photoshop, ca ma pricep putin :-p, si sa lipesc pe ceasurile originale... ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de leduri eu am schimbat deja ledurile verzi cu altele rosii sunt foarte misto doar tre sa ai putzina indemanare un letcon de 35 wati si o pompa vid pt extragere cositor, ca tre sa dai jos amandoua LCD-urile asta e mai greu .... spor la treaba si succes

Ceva asemanator am facut si eu la bordu meu .. doar ca eu am renuntat la acele 2 becuri originale care lumineaza bordul impreuna cu folia acea verde ...

Am cumparat 8 led-uri (cu 1 leu) transparente (ce dau lumina alba), am facut niste gaurele acolo cat sa incapa ledul fara a fi necesar sa le mai lipesc pe acolo, apoi le-am legat cu o rezistenta de 100K si alimentat la circuitul original, folia verde a fost inlocuita de una transparenta de la o coperta de carte din anii tineretii mai groasa(pentru a dispersa lumina sa nu apara ca mai multe puncte albe) si acum bordul mi se aprinde alb... mi ciuda ca inca nu i-am facut o poza dar revin si cu poza.

Inca ceva nu va chinuiti sa scoate-ti folia verde de la ceasurile care indica Km si ora ca nu se pot da jos sunt integrate in placa. (Am avut 2 borduri cel pe care il am acuma si cel care a fost schimbat <<cel cu ceas analogic>> si am facut experiente pe cel cu ceas analogic).

Bafta baieti

Modificat de Dj_JOY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept poza ta Dj_joy,sunt curios cum au iesit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

post-26418-1239908779_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit un permanent marker cu vopsea rosie si au iesit bine , o sa revin cu o poza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Explicati-mi si mie cum scot geamul de la kilometraj ca ma dispera.

Mi-am luat plasme si nu pot sa le montez ca nu stiu sa scot geamul din bord.

Mi-e frica sa nu-l plesnesc. Voi cum l-ati desfacut?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze cu bordul meu

Am inversat foliile la display, am pus sus 2 bandouri cu cate 4 leduri fiecare in loc de cele 2 becuri slabe

Limbile rosii ... si cam atat ... am atasat si cateva poze ... cu rezultatul direct pe masina o sa vedeti maine :)

Timp de lucru vreo 3 ore :)

img0317.th.jpg

img0318r.th.jpg

img0320jm.th.jpg

img0322.th.jpg

img0312k.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze cu bordul meu

Am inversat foliile la display, am pus sus 2 bandouri cu cate 4 leduri fiecare in loc de cele 2 becuri slabe

Limbile rosii ... si cam atat ... am atasat si cateva poze ... cu rezultatul direct pe masina o sa vedeti maine :)

Timp de lucru vreo 3 ore :D

trebuia sa pui poze si cu el pe masina sa vedem rezultatul calumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explicati-mi si mie cum scot geamul de la kilometraj ca ma dispera.

Mi-am luat plasme si nu pot sa le montez ca nu stiu sa scot geamul din bord.

Mi-e frica sa nu-l plesnesc. Voi cum l-ati desfacut?

Multumesc!

M-am descurcat singur.

Nu trebuie scos geamul... se desface toata partea din fata din suruburile aurii din spate. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut tot felul de combinatii cu leduri,cu marker,pt a face bordul de G3 sa arate mai bine sau sa fie mai bine iluminat,eu am facut altceva am cumparat ceasuri din alea cu plasma defapt sant niste foi care se ataseaza pe vechiul ceas,am anulat cele doua becur care ilumina bordul anterior si a iesit ceva frumos nimik de zis dar am o mica problema au ramas acele care la G3 fiind dintr-un material mat nu sunt iluminate si acestea se vad cam in umbra noapte,are cineva vreo idee in legatura cu acele indicatoare??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SEENOMORE.........poti sa vopsesti acele cu vopsea fluorescenta(rosu) si sa pui deasupra 2-3 sau 4 leduri UV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu de vanzare vopsea fluorescenta portocalie. A fost folosit pentru o vopsire a 4 ace. Pret 30 ron cu tot cu trasport cu Posta Romana.

post-18265-1255454176_thumb.jpg

post-18265-1255454176_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

salut, nu am avut timp sa citesc tot ce sa scris dar vreau sa-i "arunc" o mana de ajutor baiatului care intreba cum se scot acele de la vitezometru turometru benzina si apa, eu nu am scos acele le-am colorat direct acolo unde erau cu un marker ROSU. rezultatul e ok. daca doresti o sa fac niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si uite acesta este rezultatul (vezi poza) si dupa cum a mai sus unul din useri, nu cred ca e bine sa le vopsesti cu spary e posibil sa nu iti mai indice bine ceasurile. acum ramane la alegerea ta :lol:

post-63005-1265318395_thumb.jpg

Modificat de damnedbastard
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Am eu de vanzare vopsea fluorescenta portocalie. A fost folosit pentru o vopsire a 4 ace. Pret 30 ron cu tot cu trasport cu Posta Romana.

Salut.Nu s-au ingreunat acele de la vopseaua asta?Poti sa-mi zici cu ce seamana ca vascozitate....asa intre apa si oja,pe unde s-ar situa?

:icon_thumright:

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e oja. Si oricum ..orice vopsea ingreuneaza. Pt ca nu exista vopsea fara vascozitate. Cel mai bine e cu markerul. Stiu asta de la baietii de pe Dacia Forum. Acolo am invatat cum se fac ceasurile de bord ...Mai bine schimbi limbile decat sa le vopsesti cu oja sau vopsea.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci... la bordul de golf 3 si vento ceasurile de bord au becuri nu stiu codul de piesa dar pot spune ca sunt 2 becuri care dau lumina pe ceasuri si inca 2 becuri pe afisarele electronice (in fiecare cate 1). se scot foarte simplu deacolo insa pentru a pune leduri in spatele afisajelor e mai complicat pt ca trebuie leduri de intensitate mare. eu am vopsit limbile la ceasuri cu un text marker galben fosforescent (2 ron la librarie) iar luminile pe care le am sunt albastre... nu am schimbat luminile din spatele afisajelor electronice au ramas verzi.

am incercat si eu cu text marker de la librarie dar nu este fluorescent... am luat teapa ! oare daca dau cu fluorescent peste cel normal are ceva , prinde ? nu se vede naspa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

markerul ar trebui sa fie "permanent", si astea nu-s fluorescente. Eu am incercat cu marker pentru CD si nu a prins pe plasticul acelor. Sub jet de apa s-au spalat singure imetiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma intreb, daca acele sunt actionate de motorase de ce ar conta un gram in plus sau in minus? Daca ar fi mai grele de exemplu in cel mai rau caz ar avea o mica intarziere in urcare dar intrun final ar trebui sa se stabilizeze. Asta ar fi logica mea. Ce ace luminate se potrivesc de pe alte masini sigur si sa nu am diferente in bord? Am inteles ca ar merge cele de pe audi 80 parca, le vazusem pe okazii intrun timp dar cerea 70 si mi se pare mult doar pt. niste ace. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare : Ce fel de becuri sunt alea care lumineaza vitezometrul si turometrul ? Am ceasuri albe si lumina verde dar vreau sa fac si lumina alba ! Ce cod au becurile si de unde pot cumpara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!