Jump to content

Azot Sau Aer


Paul_L
 Share

Azot sau aer  

173 voturi

  1. 1. Este azotul superior aerului uscat la umflarea cauciucurilor ?

    • Da este mult superior
      40
    • Are ceva avantaje
      68
    • Avantaje minimale
      19
    • Nu e cu nimic superior
      12
    • Poveste de marketing si efect placebo
      35
  2. 2. Dace e superior, prin ce este superior ? Se pot pune mai multe optiuni dar numai verificate personal

    • Refac presiunea mai rar
      92
    • Se incalzesc cauciucurile mai putin
      90
    • Se uzeaza cauciucurile mai putin
      22
    • Caracteristici dinamice ale anvelopelor mai bune
      33
    • Corodeaza mai putin jantele de otel
      24


Postare recomandată

nu ati inteles.

Compozitia aerului este 78.084% Azot (N2) 20.947% Oxigen (O2) 0.934% Argon (Ar) 0.033% Dioxid de carbon (CO2 . (wikipedia)

Presupunand prin absurd ca nea gigi de la vulcanizare VIDEAZA anvelopa inainte de a face presiunea diferenta ar fi de + 22% azot .

Presupunand prin absurd din nou ca patronul lui nea gigi are in rezervor 100% azot si nu umbla cu magarii atunci acest procent de diferenta MAXIMA absurda este corect.

Tot nu cred ca se vede o diferenta intre 2 anvelope identice umplute cu cele 2 tipuri de gaz pentru masina de strada.

Nu contest ca in formula 1 lucrurile stau la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu am cumparat 4 anvelope michelin si am vazut ca pe interior au un strat albicios.asta inseamna ca au avut azot in ele? plus ca la unul pierd ceva presiune ,am dus roata la vulcanizare,am bagat-o in apa si nu s-a observat nicio scapare nici pe la valva nici pe exteriorul cauciucului nici pe banda de rulare.am mai avut anvelope pe jantele acestea(vancouver) si nu am avut probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!