Jump to content

Sigurante de pe baterie


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Mi s-a defectat mai demult o siguranta de pe baterie (s-a rupt). Am constatat ca e de la pompa ABS. Si am luat una de langa, nefolosita si am inlocuit-o. Intrebarea este: pentru ce sunt celelalte sigurante de acolo? In poza se vede una montata, dar libera (jos nu e conectata). Pentru ce e aceea?

post-74-1183668017_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este un tip pe forum la care i s-a rupt cea marcata cu rosu (robi parca) de la ABS, exact ca la mine.

Pur si simplu se rupe. Din cate am vazut eu, urmeaza cea de langa ea.

Eu am luat aceea care se vede libera si am pus-o in locul celei rupte (50A in loc de 40A parca). Merge brici :)

PS: Cu siguranta rupta se aprindea becul de ABS in bord si era stocata o eroare legata de pompa ABS.

Mie mi se pare curios ca au montat (se vede in poza) o siguranta goala la un capat. Masina mea a fost reparata in zona aia si ma gandesc sa nu fi ramas ceva neconectat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine cand am fost la revizie la avia, siguranta aia de la abs era un pic impuscata...asa ca mi-a schimbat-o. Asa o fi boala lor...consumator mare...si la cat de des intra abs-ul al fabia...nici nu ma mira :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigurantele alea se gasesc si in magazine? Sau doar la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigurantele sunt facute pentru a se arde peste un anumit curent (A) nu pentru a se rupe. In concluzie s-au ars din cauza consumatorului iar daca pui o siguranta mai rezistenta risti sa se prajeasca ceva. Vezi Octavia, unde cineva s-a plans ca ia luat bordul foc de la o siguranta putin diferita .Se pare ca cea pusa de rvacaru din spatiul nefolosit este OK adica de 40A ca si cea arsa (asa reiese din carte), desi mie mi se pare ceva mai lata in poza !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De rupt se poate rupe de la stres mecanic. Poti sa iti dai seama daca e rupta sau arsa, daca te uiti la zona in care s-a produs ruptura. Daca a fost arsa, zona ar trebui sa nu aiba bavuri sau alte urme de rupere (capetele rupte ar trebui sa fie putin rotunjite, doarece arderea sigurantei se face prin.... ardere. adica materialul se topeste). Daca insa s-a rupt, poate sa fie din cauza unui stress mecanic (dat fiind ca se mai intampla si la altii, se poate ca acel capac de baterie pe care sunt fixate sigurantele sa fie mai slab in zona sigurantei de ABS si din cauza vibratiilor sa apara uzura in materialul sigurantei. nu cred ca asta ar duce direct la rupere, doarece materialul din care e facut siguranta e destul de moale, insa cred ca ii modifica, in jos, curentul la care siguranta se arde - in alte cuvinte nu mai rezista la 40A).

Cat despre siguranta care lipseste: aceleasi unitati de control (fie ele engine control unit, body control unit sau altele) sunt folosite pentru o gama mai mare de masini. Asa ca sunt proiectate pentru varianta cu cele mai multe facilitati, insa sunt folosite doar o parte din ele. Asa ca acea siguranta s-ar putea sa fie de pe un model care mai are ceva dotari in plus fata de a ta, sau pentru o cerinta a celor de la Skoda pentru o eventuala dotare, care nu a mai ajuns sa fie implementata pe automobil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat aceea care se vede libera si am pus-o in locul celei rupte (50A in loc de 40A parca). Merge brici :rolleyes:

Pai e normal sa mearga.Dar esti sigur ca ai facut bine ? Pune mana si baga una tot de 40A sa nu ti se beleasca ceva pe acolo.Vrei sa-ti ia foc cablajul in loc sa se arda siguranta? Si am inteles ca la tine s-a rupt (adica nu s-a ars) !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Sigurantele alea se gasesc si in magazine? Sau doar la service?

Nu stiu cum e la Fabia dar mie mi s-a ars una ( cea de la alternator = 150 A ) si n-am gasit-o nicaieri in magazine . Cei de la magazine au spus ca aduc cutia de sigurante de pe baterie , cu totul . Pret undeva pe la 200 lei . :(

Am apelat la un amic care mi-a adus de la reprezentanta o siguranta si am rezolvat problema .

Cam asta este repartitia acelor sigurante de pe baterie la Golf 4 . Sper sa va ajute . :rolleyes:

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca la skoda e in manualul de utilizare pozitia fiecarei sigurante,amperajul si cicuitul in care este folosita. Si cele de pe baterie ,si cele de pe tabloul de sigurante,unde se gaseste chiar si o eticheta de plastic prinsa pe interior cu pozitia fiecarei sigurante si simbolul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

eu unu nu am gasit in manualul de utilizare Amperajul si toate cele, unde altundeva as putea gasi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, aia stiam si eu, dar vroiam sa ma asigur ca sunt bune sigurantele puse, pentru ca nu stiu daca chiar la servo e de 5 A , cand toti mai sus zic de 40 A , la treaba asta ma refer, care e standartul la ele. Pentru ca nu vreau sa fie ceva praf pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut imi puteti da si mie un "desen" cu sigurantele de acolo si de cat ar trebuie sa fie ele mai exact ? Motor AZF 1.4 Benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spor..... :icon_thumright:

post-25544-0-67575700-1312124472_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jos palaria in fata ta Carmina, multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Poate sa-mi stea martorul aprins de la abs din cauza sigurantei de pe baterie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

multumesc carmina mai scos dintro belea mare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar am postat pdf-ul pe acest frumos forum.

Ce nu stii tu, este ca informatia provine din calculatorul lui Al Bundy. Te rog sa te uiti cu atentie pe pdf, in partea dreapta (jos).

Lui trebuie sa-i multumesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok

Mersi al bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!